Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
..., Maciej A

Morze i Mazury

2010-07-25 - 2010-08-07
2013-07-22 23:35:13
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów

Wyjątek jak najbardziej potwierdzający regułę ;-)

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jastrzębia Góra > Władysławowo > Łeba > Gdańsk > Sopot > Gdynia > Hel > Jastarnia > Krokowa > Żarnowiec > Lidzbark Warmiński > Giżycko > Węgorzewo > Mikołajki > Kadzidłowo > Mamerki > Leśniewo

2010.07.25 Jastrzębia GóraJastrzębia Góra to mała mieścina na północnym skraju Polski, nad naszym Bałtykiem. Wysoki i zalesiony klif z latarnią na Rozewiu. Wąska kamienista plaża. W samej miejscowości, teraz w sezonie ludnej i gwarnej, deptak, trochę sklepów. Miejscowość znacząco się zmieniła od czasów w których tu bywałem...

port w...
port w...

Pierwszy dzień stanowczo wietrzny i pochmurny. Mały spacer (kilka kilometrów) nad rześkim morzem, intensywne jodowanie i tyle.

2010.07.26 Łeba

jezioro Łebsko
Mikołajki
...


Wycieczka do Łeby. Spacer po mieście (typowy nadmorski kurort) i po małym porcie. Wydała mi się Łeba nawet sympatyczna. Następnie wycieczka Słowińskim Parkiem Narodowym. W jedną stronę dojechaliśmy pojazdem do ruchomych wydm (o wysokości do 40m) wśród pięknej nadmorskiej przyrody. Z jednej strony morze, z drugiej jezioro, a między nimi zielono/piaszczysty świat. Na ruchomych wydmach (przesuwają się do 1,6 m rocznie) mała wspinaczka ;-), swoją drogą zaskakująco strome zbocza. Z góry widać okoliczne jeziora, zasypywany piaskiem las i morze. Spacer wydmami nad szeroką plażę ze spokojnym dziś morzem. Plażą i wodą idziemy jakiś czas, a następnie wracamy nad śródleśną trasę, do wyrzutni rakiet. Przewodnik opowiada o historii hitlerowskich badań nad bronią rakietową, oraz o związkach tego ośrodka z tymi badaniami. Kto się interesuje tymi sprawami będzie usatysfakcjonowany. Przewodnik na jakiego trafiliśmy jest pasjonatem, co gwarantuje wiele ciekawych i odpowiednio podanych informacji. Po zwiedzeniu wracamy spacerem w stronę Łeby, zaglądamy jeszcze na wieżę widokową nad jeziorem Łebsko oraz małą wystawę związaną z Słowińskim Parkiem Narodowym.

Miło spędzony dzień, ok. 7h.

...
...


2010.07.27 Gdańsk

W małej pigułce duży temat. Piękna starówka i rynek, spacer Traktem Królewskim i nad Motławą. Długo by wymieniać różnego typu zabytki, piękne miasto. Następnie rejs na Westerplatte obok Stoczni Gdańskiej i Twierdzy Wisłoujście. Statek ala coś pirackiego. Zwiedziliśmy Westerplatte i popłynęliśmy statkiem z powrotem. Kolejny był Żuraw i Centralne Muzeum Morskie. Z konieczności pominęliśmy mnóstwo atrakcji.

...
...

Na Gdańsk i parę dni byłoby dobre. Jedno z ładniejszych i bogatszych dużych miast, w dodatku położone nad morzem. Szybko zleciał czas ok. 8h.

...
...
Jastarnia

2010.07.29 Oliwa, Sopot, Gdynia

Katedra w Oliwie i robiący wrażenie koncert organowy. W Sopocie spacer nad morzem i molo, Monciak, charakterystyczny Krzywy Domek. W Gdyni zwiedziliśmy stojący w porcie Dar Pomorza. Przerażające kolejki do oceanarium zniechęciły nas, więc odpuściliśmy sobie.

...
...

Wróciliśmy do Jastrzębiej Góry na obiad i (w związku z znaczącą poprawą pogody) spacer na podziwianie zachodu słońca. Piękne 3 godziny na plaży. Po zmroku wracaliśmy spacerem przez tętniące wieczornym życiem miasteczko.

Mniej więcej na Trójmiejską wyprawę 6h.

Mikołajki
Mikołajki

2010.07.30 Hel, Jastarnia

Przejazd półwyspem Helskim sam w sobie stanowi atrakcję. W Helu zwiedziliśmy port i obejrzeliśmy fokarium, przeszliśmy się do latarni i na kraniec półwyspu. W drodze powrotnej zajrzeliśmy do Jastarni na piękną plażę. Mile i niespiesznie spędzony czas.

Giżycko
...
...

A po powrocie do Jastrzębiej znów spacer nad morze w promieniach zachodzącego słońca i nocą.

Półwysep Helski bardziej niż pobieżnie 4h. Ot tak po prostu na tyle mieliśmy ochotę, gdyby chcieć bardziej systematyczcnie do tego podejść trzeba by cały dzień poświęcić.

...
...

2010.07.31 Pałac w Krokowej, Kaszubskie Oko

Obejrzeliśmy kompleks pałacowo-parkowy w Krokowej. Ładne miejsce, dziś hotel. Następnie pojechaliśmy do Żarnowca, gdzie objechaliśmy tereny elektrowni wodnej, weszliśmy na wieżę widokową Kaszubskie Oko (113 m.n.p.m. wzgórza plus 44 m wysoka wieża) zapewniającą piękną panoramę nadmorskich okolic i morza. U jej stóp znajdują się rozwijające się tereny rekreacyjne. W tej okolicy miała kiedyś powstać elektrownia jądrowa.

zachód słońca 2
zachód słońca 2

Tradycyjnie już kończymy dzień napawając się zachodem słońca pod klifami przylądka Rozewie.

Pałac w Krokowej ok. 1h, Kaszubskie Oko i okolice 3h

Gdańsk
Park w Kadzidłowie
...

2010.08.01 Zamek w Lidzbarku Warmińskim, Giżycko

Opuszczamy piękne nadmorskie tereny i wyruszamy na nie mniej piękne Mazury. Po drodze do Giżycka zwiedzamy zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim poznając przy okazji trochę historii regionu.

Gdynia
Gdynia

W Giżycku lokujemy się niedaleko jednostki wojskowej, a wieczorem spacerujemy wzdłuż kanału do portu, przywitać się z jeziorem Niegocin.

Zamek 1,5 h

...
...

2010.08.02 Rejs statkiem z Giżycka do Węgorzewa

Piękny rejs przez jezioro Niegocin, kanałem Giżyckim, jeziorami Kisajno, Dargin, Mamry, kanałem Węgorzewskim. Pozwiedzaliśmy ładne Węgorzewo i powrotnym rejsem wróciliśmy do Giżycka.

Łeba
...
...

"Dzień gaśnie w szarej mgle

Wiatr strąca krople z drzew,

...
...

Sznur kormoranów w locie splątał się..."

Idealnie pasuje do klimatu jezior, żagli, piękna przyrody...

kanał Giżycki
kanał Giżycki

Rejs zajął w sumie 7h.

2010.08.03 Mikołajki, Park dzikich zwierząt Kadzidłowo

...
...
...

Mikołajki - kolejna urocza miejscowość nad brzegiem jezior. Zaliczyliśmy przyjemny spacer.

A Kadzidłowo będzie rajem dla dzieci. Śródleśne położenie parku pozwala na bytowanie zwierząt w miarę naturalnym środowisku. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem, możliwe jest wejście do części z nich na wybiegi, a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska. Zwiedza się z przewodnikiem, który podaje wiele ciekawych informacji. Czas zwiedzania ok. 1,5 h.

...
...

Wieczorem powłóczyliśmy się po Giżycku, zwłaszcza okolice wody były bardzo pociągające.

2010.08.04 Kwatera OKH w Mamerkach, śluzy niemieckie w Leśniewie

...
...

Dzień historyczny. Dla odmiany ominęliśmy kwaterę Hitlera w Gierłoży i udaliśmy się do Mamerek, kwatery niemieckich wojsk lądowych z czasów II Wojny Światowej. Nie robiłem praktycznie zdjęć, ale zapoznałem się z wieloma faktami dotyczącymi wojennej historii regionu oraz samej kwatery (mniej znana niż kwatera Hitlera ale też robiąca wrażenie) schowanej wśród mazurskich lasów.

Śluza w Leśniewie to jedna z pozostałości budowanego przez Niemców, niedokończonego kanału Mazurskiego. Kanał miał w planach połączenie jeziora Mamry z Bałtykiem. Zawieruchy wojenne przerwały prace. Obecnie budowle można i warto zobaczyć, my oglądaliśmy niedokończoną śluzę w Leśniewie Górnym, obecnie znajduje się tam park linowy.

...
rejs statkiem
...

Wieczorem w Giżycku wybraliśmy się do mariny na koncert szantowy, ale psująca się pogoda przegoniła nas przed czasem i koncertu słuchaliśmy z kwatery.

Mamerki 1,5 h. Szwendanie się po śluzach i okolicach też 1,5h.

...
...

2010.08.05-06 Jezioro Nidzkie i Borowe - odwiedziny u rodziny

Mieć rodzinę w tak pięknym miejscu - jest czymś wspaniałym. Mieć tak wspaniałą rodzinę nie zasługując na to - czymś zobowiązującym. Spłacić takie zobowiązanie - czymś prawie niemożliwym.

...
...

2010.08.07 Piknik lotniczy w Giżycku

Cały dzień w porcie w Giżycku na pikniku lotniczym (z małymi przerwami na jedzenie).

...
...
Westerplatte w Gdańsku

Atrakcje to oczywiście pokazy lotnicze (samoloty zabytkowe i akrobacyjne, loty i akrobacje pojedynczo i w zespołach), możliwość popilotowania w symulatorze śmigłowca lub przelecenia się realnymi samolotami (za pieniążki, symulator był za darmo). Ponadto wojskowi i jak zwykle wiele różnych dodatkowych atrakcji. Zdecydowanie brakowało mi dobrego aparatu, co widać po zdjęciach.

...
...

P.S. Wspaniały urlop, piękne miejsca,

choć nie góry - naprawdę warto

...
...
zachód słońca ... ruchome wydmy ... na statek, służbowo... ... ... ... ... ... Krokowa Westerplatte bunkier w Mamerkach ... ... ... ... Stocznia Gdańska śluzy ... ... ... ... Gdańsk ... ... ... ... Kaszubskie Oko ... ... Mazury Hel ... ... Katedra w Oliwie ... ... ... ośrodek rakietowy nieopodal Łeby ... ... jeziora wspaniały jacht :-) iść w stronę słońca ... ... ... Sopot ... rejs c.d. klify Przylądka Rozewie ... ... zachód słońca 3 ... piknik lotniczy ... ... ... jak powstają wydmy ... ... ...
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Ewelina Uzależniony od podróży 1771 kilometrów
2014-03-27 14:33:14

Super wycieczka, bardzo dużo zwiedzonych miejsc tych znanych i mniej znanych :) 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47169 kilometrów
2013-07-23 21:10:34

Tym razem to ja Ci zazdraszczam. Ja w tym roku chyba morza nie zobaczę.Świetna relacja i super zdjęcia.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów
2013-07-23 20:29:00

My też tak mamy, że po naszych urlopach to by się kolejnych kilka dni na odpoczynek przydało :)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-07-23 19:52:15

Super tereny nad morzem, w Rozewiu byłam 3 lata temu. Śliczne zdjęcia. Oczywiście zazdraszczam :))

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2013-07-23 18:47:44

wielki worek, po tym urlopie trzeba było wziąć urlop żeby odsapnąć ;-)

zachody słońca nad morzem i krajobrazy jezior - niezapomniane,

Danusiu byłaś moją inspiracją

jeszcze chodzi mi po głowie Warmia,

pozdrawiam

P.S. dotrzymać danego Żonce słowa - bezcenne :-)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-07-23 15:26:42

Wow !!! nasz spec od gór wybrał się nad morze  super he he  świetna wyprawa gratulacje podoba nam się pozdrawiamy.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-07-23 09:03:37

Fajna wycieczka:-) Dobrze znane mi miejsca:-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów
2013-07-23 08:09:14

Ale wyprawa, super, gratuluję i oczywiście zazdraszczam morza :) Piękna galeria i pewnie równie piekny worek wspomnień :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020