Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danusia

Spacerkiem po Warszawie

2012-07-25
2013-07-20 14:08:02
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Warszawa Starówka Łazienki

W Warszawie byliśmy zaledwie kilka dni,więc nie sposób było w tym czasie zobaczyc wszystko,co byśmy chcieli. Trzeba było przyjąć pewne priorytety,tym bardziej,że nie po raz pierwszy odwiedzaliśmy stolicę. Głównym celem wyprawy było Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Kopernika,ale nie mogliśmy sobie odpuścić spaceru po pięknej warszawskiej Starówce.Tradycyjnie zaczęliśmy od Placu Zamkowego ,kolumny Zygmunta III Wazy oraz zwiedzania Zamku. Przed wejściem jeszcze z daleka rzut oka na nasz wspaniały narodowy "koszyk" czyli Stadion Narodowy. Zwiedzanie zamku zaczyna się w dolnych jego partiach,gdzie pokazano czasy najstarsze tego budynku,bardzo siermiężne.Im wyżej,tym więcej złota,dekoracji,sztukaterii,obrazów.stiuków itp. Największe wrażenie robi sala tronowa,sala balowa ,biblioteka i komnaty królewskie. I wspaniałe,marmurowe schody. Na dziedzińcu zamkowym kiedyś znajdowała się mała Syrenka,obecnie jej miejsce jest na Rynku.Rynek powitał nas gwarem głosów i gruchaniem gołębi. Pełno na nim kolorowych parasoli okolicznych kawiarenek i reastauracji ze słynną restauracją " U Fukiera" na czele. W centralnej części pomnik Syrenki. Ze względu na liczne akty wandalizmu orginał tego pomnika Syrenki został przeniesiony do Muzeum Historycznego,a na Rynku stoi jego kopia. Urokliwymi Kamiennym Schodkami schodzimy w kierunku ulicy Bugaj.

Wolnym krokiem dochodzimy do Parku Fontann,który mieści się na Podzamczu,na Skwerze I Dywizji Pancernej. Jest upalny dzień z przyjemnością moczymy nogi w chłodnej wodzie. Tyle wolno,kąpiel niedozowolona:-) Obiecaliśmy sobie wrócić w to miejsce wieczorem, na multimedialny pokaz laserów ,muzyki i światła. Pokazy odbywają się latem w piątki i soboty o godz. 21.30. Niestety,na ten samym pomysł wpadło chyba pół Polski,bo żeby dojechać tam na czas trzeba było przyjechać,co najmniej godzinę wcześniej,by zaparkować i zdążyć zająć miejsce. Utknęliśmy w koszmarnym korku,nie mówiąc już o braku miejsca do zaparkowania i...pokaz mogliśmy tylko podziwiać wlokąc się w ślimaczym tempie Wybrzeżem Gdańskim.

Z parku wróciliśmy na Stare Miasto. Tym razem idąc wzdłuż murów obronnych,minęliśmy Barbakan i doszliśmy do Pomnika Małego Powstańca.Skręciliśmy w Krakowskie Przedmieście i wkrótce stanęliśmy przed Pałacem Prezydenckim.Przespacerowaliśmy się tą najbardziej zabytkową ulicą stolicy mijając po drodze min. Bazylikę św. Krzyża ( tu wmurowane jesr serce F.Chopina), Pałac Krasińskich( dziś siedziba Akademii Sztuka Pięknych),dom bez kantów nr 11,nieczynny już Hotel Europejski.Wracając do samochodu obejrzeliśmy jeszcze gmach Sądu Najwyższego i znajdujący się opodal Pomnik Powstania Warszawskiego.Samochodem podjechaliśmy w stronę Łazienek. Zwiedziliśmy piękny Pałac na Wodzie,Palmiarnię i Ogród Botaniczny. Spacerując podziwialiśmy liczne wiewiórki skaczące po parkowych alejkach,a także sarenki i pawie. Trochę zapędziliśmy sie w tych wędrówkach i trafiliśmy aż do sąsiedniego Parku Ujazdowskiego. Musieliśmy jednak wrócić z powrotem do Łazienek,by odpocząć przy pomniku Fryderyka Chopina,a następnie podejść do budynku Belwederu i pomnika Józefa Poniatowskiego.

Ten letni, warszawski spacer zakończyliśmy popołudniowym wyjściem do Teatru Och na Ochocie,gdzie rządzą dwie Jandy: Krystyna i Maria. Teatr ma nietypowy układ widowni,która rozdzielona jest na dwie części po obu stronach sceny. Obejrzeliśmy wesoły,przezabawny spektakl " Weekend z R" z Krystyna Jandą, Piotrem Machalicą,Jackiem Poniedziałkiem i Cezarym Żakiem w rolach głównych. Taka wisienka na ciastku na koniec dnia:-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-07-22 17:41:07

Ładnie i ciekawie w tej naszej stolicy .

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2013-07-22 10:43:12

ładny spacerek

pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-07-21 22:48:43

Fajnie Danusiu, szczególowo, ciekawie i kulturalno-teatralnie. Dawno nie byłam w Warszawie .Szkoda!

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2013-07-21 20:10:04

Przypomniała mi się nasza wyprawa rok temu :) Pięknie! No my akurat na pokaz przyjechaliśmy conajmniej godzinę prędzej :) I faktycznie było pełno ludzi, ale też pokaz bardzo fajny, ciekawe przeżycie!

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-07-21 19:53:00

Super miejsca zwiedziliście. Pare lat temu też byłam. Pięknie w Warszawie. Piekne zdjęcia. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2013-07-20 20:48:24

Nasza piękna stolica w której nigdy nie byłem.Super zdjęcia i relacja. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020