Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danusia

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

2011-07-23
2013-07-17 07:58:44
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Istebna

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Istebna > Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej

Bez przewodnika turystycznego trudno byłoby nam trafić do tego miejsca. Zresztą wcześniej nawet nie wiedzieliśmy,że istnieje i że właśnie tu, w Istebnej Wilcze 340. To dom rodzinny dziadków Jerzego Kukuczki.Mieszkał w Katowicach,ale przyjeżdżał tu na wakacje. W maleńkiej izdebce zgromadzono pamiątki po tym wielkim himalaiście. Przemiła pani omawiała nam z wielkim wzruszeniem każdy przedmiot,medal,dyplom,każdą fotografię związaną z kolejnymi górskimi wyprawami. Dopiero na koniec wizyty dowiedzielismy sie,że to żona p. Jerzego Kukuczki,Celina. Mimo,że od śmierci jej męża minęło sporo lat,wciąż z wielkim oddaniem pielęgnuje jego pamięć ,spędza wakacje w Istebnej ,cierpliwie i z wielkim przejęciem opowiada turystom o wyprawach swojego męża. Tego sie nie da opisać,to trzeba od niej usłyszeć. Nazwisko Kukuczki zna chyba każdy Polak,ale nie każdy wie,w jakich warunkach organizowął swoje pierwsze wyprawy w góry. A ograniczenia i utrudnienia w czasach komunizmu były ogromne. Wiele elementów sprzętu wysokogórskiego Kukuczka wykonał sam. Był prawdziwym miłośnikiem gór,pasjonatem wspinaczki. Spośród 14 zdobytych osmiotysięczników 10 zaliczył wspinając się nowymi trasami lub zimą ,w ekstremalnie ciężkich warunkach.W 1988 w Calgary wspólnie z Reinholdem Messnerem otrzymał srebrny medal olimpijski.Zginął podczas wyprawy na Lhotse, na wysokości 8300m. Jego ciało do dziś spoczywa w głębokiej górskiej szczelinie. U stóp góry postawiono tablicę pamiatkową,tablica taka znajduje się także na Tatrzańskim Cmentarzu Symblicznym pod Osterwą. Wyszlismy z Izby bardzo poruszeni,pełni głębokich przemysleń i wzruszeń.Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19107 kilometrów
2013-07-17 19:25:21

To był jeden z najwybitniejszych wspinaczy w dziejach, chociaż może to złe ujęcie sprawy.

Chodzi o coś więcej niż osiągnięcia, odszedł napewno przedwcześnie, ale to co przeżył...

Himalaizm - z tamtego pokolenia wspinaczy więcej pozostało w górach niż żyje wśród nas.

Nie mnie to oceniać, niewątpliwie najbliżsi ponoszą najwyższą i niechcianą cenę.

Właśnie pochowano Tomka Kowalskiego na Broad Peak. Ciała Macieja Berbeki nie odnaleziono. Pod Gasherbrumem zginął Artur Hajzer.

A jednak góry mają magnetyzm i oferują coś co powoduje że świadomie ponoszą ryzyko.

mnie nie trzeba tego tłumaczyć

Cześć ich pamięci

MA

 

 

 

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-07-17 13:30:45

 Danusiu , ładnie opisałaś i przedstawiłaś postać Jerzego Kukuczki. W Katowicach -w dzielnicy Bogucice  jest tablica upamięniająca tego naszego wybitnego alpinistę. Tablica jest wmurowana , na kamienicy , w której mieszał.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-07-17 09:58:48

Super, bardzo ciekawe miejsce. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020