Dolina Rudawy, Anna Piernikarczyk

Rudawa i Dolina Rudawy

2013-04-15
2013-07-01 08:48:07
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Fragment malowniczych dolinek podkrakowskich

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rudawa > Pisary > Dolina Rudawy

Rudawa

Rudawa to wioska, którą kilka lat temu poznałam własnie na Polskich Szlakach, teraz była okazja, aby je odwiedzić. Bardzo ciekawa wioska leżąca na zachód od Krakowa, w której na szczególną uwagę zasługuje kościół Wszystkich Świętych - najstarsza wiejska świątynia w Małopolsce! Piękna jest jej bryła, ale mnie najbardziej zaciekawiło to, że w cegłach, w dolnych partiach kościoła znajdują się dziwne dołki, jak się okazuje, wiercili je dawniej rycerze swymi mieczami przed wyprawami wojennymi, podczas święcenia tych mieczy. Niesamowite, odnaleźć dzisiaj ślad tak dawnych zwyczajów, już całkowicie nierealnych. Przy kościółku warto odwiedzić zabytkowy cmentarz, gdzie między grobami przyklęknął aniołek – rzeźba autorstwa Franciszka Wyspiańskiego – ojca Stanisława Wyspiańskiego.Na Rynku w Rudawie natomiast zaczyna się niebieski Szlak Warowni Jurajskich, który przemierza całą Jurę, aż do Mstowa koło Częstochowy. Na Rynku poczytać też można o Szlaku Literackim tędy przebiegającym, bowiem Rudawa w XIX wieku skupiała światek artystyczny, m,in pisarzy. Tutaj mieszkała Antonina Domańska - autorka książek „Paziowie króla Zygmunta” czy „Historia żółtej ciżemki”. To w jej willi, zwanej domkiem z wieżyczką przebywał w 1908 roku Henryk Sienkiewicz. Wtedy każdego ranka świeże mleko przynosił mu miejscowy chłopiec Staś Tarkowski, a Sienkiewicz tak go polubił, że później jego imieniem i nazwiskiem nazwał głównego bohatera powieści „W pustyni i w puszczy”.

Dolina Rudawy
Dolina Rudawy

Pisary

Niedaleko Rudawy odwiedzić można Pisary, z dawnym lamusem i zabudowaniami dworskimi. Dopiero teraz się dowiedziałąm, skąd wzięło się powiedzenie "nadaje się do lamusa". Lamusy bowiem służyły jako magazyny, początkowo na bardzo cenne rzeczy, a z czasem, kiedy powstało ich więcej w Polsce, na narzędzia itzw. rupiecie.

Dolina Rudawy

Bliżej Krakowa warto odwiedzić Dolinę Rudawy, jedną z ostatnich niezabudowanych podkrakowskich dolin, choć i tutaj już się proces zabudowy rozpoczyna. Bardzo malownicze miejsce, gdzie lasem szlakiem można dotrzeć na historyczny ostaniec Skała Kmity owiany legendą i wiszący niemal ponad główną drogą. A dołem wije się Rudawa. Legenda mówi o tragicznej miłości rycerza Kmity do Bonerówny, która nie skończyła się szczęśliwie przez fortel ojca dziewczyny i rycerz w rozpaczy rzucił się ze skały w przepaść...

Przełom Rudawy
Rogate Ranczo
Rogate Ranczo


Rogate Ranczo
Rogate Ranczo


Dzwonnica w Rudawie Rudawa Kościół w Rudawie Dołki po mieczach Szlak Literacki w Rudawie Początek Szlaku Warowni Jurajskich na Rynku w Rudawie Domek w Wieżyczką Lamus w Pisarach Dwór w Pisarach
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2013-07-02 08:57:13

Dzięki Wam 🙂

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-07-02 08:39:27

Świetnie opisane, zdjęcia na 6. Extra

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47349 kilometrów
2013-07-01 11:14:53

Bardzo ciekawe miejsca.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021