Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Dwór w Modlnicy, Anna Piernikarczyk

Modlnica i Tomaszowice koło Krakowa

2013-04-15
2013-06-28 12:03:14
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Dwa bratnie dworki w sąsiadujących wioskach nieopodal Krakowa, na Jurze

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Modlnica > Tomaszowice

Przy okazji licznych tegorocznych jurajskich wojaży aż dwa razy zajechaliśmy do pięknej Modlnicy, którą wcześniej znałam tylko ze zdjęć. Raz to było w Walentynki, jeszcze w śniegach, drugi raz w kwietniu.W centrum tej niewielkiej wioski, przy przystanku, stoi zabytkowy kościółek Św. Wojciecha i MB Bolesnej z XVI wieku, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Ponoć sam Św. Wojciech miał się tutaj modlić i dokonywać chrztów, stąd wzięła się nazwa miejscowości.

Naprzeciw kościółka stoi za murem Dworek w Modlnicy - bardzo ładny budynek, pochodzi z XVIII wieku, kiedy wybudowała go rodzina Konopków, zaś w XIX wieku został rozbudowany. Jest to dziś ośrodek konferencyjny Uniwersytetu Jagiellońskiego i odbywają się tu ważne wydarzenia kulturalne oraz konferencje.

W lutym brama w murze okalającym dworek była otwarta i bez problemu weszliśmy na teren parku przy dworku. W kwietniu była zaknięta, ale zadzwonilismy na domofon i pani wpuściła nas na teren parku.

Dwór zimą
Kościół w Modlnicy


Obok Modlnicy, w Tomaszowicach, odnaleźć można drugi podobny dworek, nazywam go bratnim, bo również wybudowała go rodzina Konopków, ale później, bo w XIX wieku. I tutaj znajduje się Krakowski Ośrodek Konferencyjny, jest też restauracji i hotel. Wstęp na teren parku wokół dworku nie był ograniczony. Polecam spacer po tych okolicach dla miłośników takich zabytkowych dworków, które mają swój niepowtarzalny urok.

Dwór w Tomaszowicach
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2013-07-03 05:52:44

No to fajnie, że się przydało :) Czasem warto zobaczyć coś mniej popularnego, a wcale nie ustępującego znanym zabytkom

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-07-02 20:25:37

Fajny Dworek teraz przynajmniej wiem czego się spodziewać. Planowałem trasę pieszą z Modlinicy do Wierzchowiec turystycznym szlakiem czarnym , myślałem rozpocząć z Zabierzowa ale widać że warto nawet za płotu zobaczyć ten dworek w Modlinicy.  

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2013-06-29 08:51:21

Ciekawe miejsca a tak mało znane. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020