Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Studnia w Ryczowie, mokunka

Ryczów – malownicza miejscowość i ruiny warowni

2013-06-23
2013-06-23 22:13:51
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Kolejna ciekawostka na Jurze i ...kolejna niedziela w plenerze🙂 . Tym razem Ryczów, malowniczy i tylko 6 km od Ogrodzieńca.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
RyczówKiedyś na forum zgadałyśmy się z Anią o dworkach na Jurze. Pamiętam, że obiecałam wstawić taki niewielki drewniany w Ryczowie , którego nasz adminka nie znała. Ryczów jednak to nie tylko dworek , w którym obecnie ma swą siedzibę Fundacja „Stara szkoła” i organizowane są warsztaty rzemiosł artystycznych . Dworek jest remontowany (nadal), co bardzo dziś mnie zdziwiło, ponieważ latem ubiegłego roku remont trwa i sądziłam, że teraz już będzie po. Nie mniej jednak wiele się tam już zmieniło!

Dziś najbardziej zmieniała się pogoda. Raz prażyło słońce, za chwilkę wiał wiatr a niebo zasnuwało się chmurami. Widać to dobrze na zdjęciach…

Ruiny zamku w Ryczowie


Ryczów oraz przyległe do niego Ryczówek i Ryczów-Kolonia , to w sumie niewielki obszar. Nie mniej jednak pięknie położony. W wielu miejscach na wzniesieniach widać piękne różnorodne wapienne skały o różnych kształtach, formach.

Najciekawsze pasmo ostańców to tzw Gór Straszykowatych czasami możemy spotkać nazwę Gór Straszakowych. Natomiast ostańce mają swoje ciekawe nazwy m.in.: Wielki Grochowiec, Księża Góra, czy Czubatka.Na terenie Ryczowa są też jaskinie , dostępne jednak dla profesjonalistów, grotołazów. Z jedną z jaskiń ryczowskich zwanych Grotą Żydowską łączy się historia , z okresu II wojny Światowej o ukrywających się w niej Żydach, którym pomagali okoliczni mieszkańcy. Świadectwem historii tych ziem, jest również zbiorowa mogiła żołnierzy AK, którzy zginęli podczas pacyfikacji w 1944 roku. Zbiorowa mogiła wraz z tablicą pamiątkowa umiejscowiona obok drewnianego dworku i remizy strażackiej. Widać, że mieszkańcy dbaja o to miejsce.

Wjeżdżając do Ryczowa , zobaczyć można piękną zabytkową studnię położoną dosłownie (!) na rozstajach dróg a raczej asfaltowych ulic. Studnia jest odremontowana, wygląda bardzo ciekawie.

Najciekawsze w Ryczowie są ruiny niewielkiej strażnicy, z okresu Kazimierza Wielkiego, która przechodziła burzliwe dzieje. Obecnie zachował się z niej niewielki fragment południowej ściany warowni. Podobno zachowana przez wieki część ruin runęła w XX - leciu międzywojennym , na skutek erozji skały , na której strażnica została zbudowana.

Nie mniej jednak jej fragmenty, położona w sosnowo-brzozowym zagajniku, na wysokiej wapiennej skale, na którą trudno się wdrapać są ciekawe i jakże inne od dobrze zachowanych i (co tu dużo mówić ) marketingowo dobrze prowadzonych pod kątem turystycznym , innych jurajskich świadków minionych wieków- warowni , zwanych strażnicami czy zamkami.

Ruiny strażnicy w Ryczowie
Ruiny w Ryczowie

Będąc w Ogrodzieńcu warto podjechać do malowniczego niewielkiego Ryczowa. To naprawdę 5 może 6 km, bliziutko🙂 Dodam jeszcze, że właśnie przez Ryczów prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe. Dobrze oznakowane ; akurat na letnie wędrowki🙂

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
2013-07-06 20:25:02

Chciałabym w końcu zwiedzić Jurę - oby mi się szybko udało :) Świetna relacja-pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-06-26 13:30:01

[cytuj autor='Karol Barsolis']witam Mokunke. chyba  na mnie i na Ciebie Ania  sie obrazila . Nie wiem o co chodzi ? .    Pozdrawiam   Karol  [/cytuj]

 

Mogę odpowiedzieć tylko "wiem, że nic nie wiem " ;)

pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-06-25 23:12:18

witam Mokunke.

chyba  na mnie i na Ciebie Ania  sie obrazila .

Nie wiem o co chodzi ? . 

 

Pozdrawiam   Karol 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-06-24 12:29:27

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Mokunko zostaw coś mi do pokazania :-) Oczywiście to żart a może żal - nie, pewnie że mi się podoba wyprawa, opis i zdjęcia. Życze Tobie fajnej słonecznej pogody i ciekawych wypraw po Jurze, Sosnowcu i okolicy oraz po Polsce. [/cytuj]

 

Romciu, pokazuj wszystyko co udało sie tylko odwiedzić! Każdy z nas -nawet to samo miejsce -widzi nieco inaczej, inaczej je opisze. Ty jeździsz rowerem, napewno dotrzesz w takie miejsca, w które ja niedotarłam :)))

Obiecuję :) następne wycieczki z innych regionów Polski, hihihi (bo ubiegłoroczne wakacyjne jeszcze czekaja) a te "jurajskie" gdy tylko pojadę aż kusi, żeby wstawić.

Pozdrawiam:) i życze samych udanych wycieczek, z których niejednokrotnie korzystałam zwiedzając okolicę:)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-06-24 11:03:15

Mokunko zostaw coś mi do pokazania :-) Oczywiście to żart a może żal - nie, pewnie że mi się podoba wyprawa, opis i zdjęcia. Życze Tobie fajnej słonecznej pogody i ciekawych wypraw po Jurze, Sosnowcu i okolicy oraz po Polsce.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-06-24 08:32:28

Super miejsce, uwielbiam takie. Tajemnicze i urocze. Świetne zdjęcia. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2013-06-23 23:56:46

Dzięki Tobie poznajemy Jurę  coraz to więcej.Ciekawe miejsca . Dzięki.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-06-23 23:26:28

ładnie Mokunka spędzasz  czas  . te  wapienne skaly sa super.

 

Pozdrawiam   Karol 

 

Ps. do  zobaczenia w  nastepnych wyprawach

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020