Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Świnica i nie tylko, Maciej A

TATRY: Świnica i Giewont

2012-06-30 - 2012-07-01
2013-06-15 22:29:48
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów

Dwa dni powiązane pięknem: najpierw Tatr Wysokich, a później Zachodnich.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Dol. 5 Stawów Polskich > Świnica > Kasprowy Wierch > Zakopane > Dol. Małej Łąki > Giewont

2012.06.30 Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dol. 5 Stawów Polskich – Zawrat – Świnica – Kasprowy Wierch – KuźniceOpuściwszy raźnym krokiem parking na Palenicy (grzejąc się w porannym słoneczku) ekipa ruszyła zmierzyć się z asfaltem części drogi do Morskiego Oka. Szczęśliwie uniknąwszy rozjechania, tudzież rozdeptania (osobna opowieść :-) ) i popodziwiawszy Wodogrzmoty Mickiewicza, skręcamy w stronę Dol. 5 Stawów. Idziemy dnem doliny Roztoki, wraz z kamienistą drogą, którą dowożone jest zaopatrzenie dla schroniska. Wśród pięknej zieleni tatrzańskich lasów, przekraczając od czasu do czasu potok, zdobywamy stopniowo wysokość. Pierwsze widoczki na otaczające strome stoki i fantastyczna pogoda…

wstać skoro...
wstać skoro...

Po porzuceniu drogi, już typowym szlakiem w coraz piękniejszej scenerii docieramy do wodospadu Siklawa. Podchodząc blisko czujemy kurtynę wodną z rozbitych potężnym upadkiem kropelek wody (ostatnie chwile ochłody aż do wieczora). Na tej wysokości rzednący las ustępuje kosodrzewinie. Stromszy kawałek podejścia pod próg doliny i oto w pełnej krasie odsłania się widok na otaczające dolinę 5 Stawów szczyty oraz wody samych stawów. Trasa wzdłuż brzegu, miękkie serca się rozpływają, a twarde miękną w tym miejscu (tak myślę). W schronisku posiłek, zimne piwko i szarlotka (staropolska tradycja). Nie ma co, pięknie tu, ale to jeszcze nie pora na lenistwo.

Chwilę z powrotem tą samą drogą, następnie ruszamy w głąb doliny, stopniowo coraz wyżej. Podziwiając wciąż krajobraz wodno-kosówkowy na dole, a surowo skalisty w górze, przemierzamy dolinę przepuszczając wszystkimi możliwymi szczelinami wodę (słoneczny grill). Od przełęczy Zawrat stromiej i przestrzenniej, miejscami ubezpieczonym łańcuchami szlakiem.

...
od czegoś trzeba zacząć
raźnym krokiem


Z szczytu Świnicy widać kawał Tatr Zachodnich, Wysokich i w ogóle tacy ludzie jak ja mają tam ucztę. Nie spiesząc się nasycamy oczy, warto tu spędzić sporo czasu, jedna z bogatszych i piękniejszych panoram w naszych Tatrach.

Schodzimy z góry w stronę Świnickiej Przełęczy (podobny charakter jak podejście od Zawratu) i dalej już szlakiem grzbietowym w stronę Kasprowego (od przełęczy to już bardziej zachodnio-tatrzański szlak wśród zielonych traw). Mając w perspektywie spóźnienie się na kolację do Karczmy Pod Stancyjom zdecydowaliśmy się zjechać ostatnim wagonikiem z Kasprowego. Zerwy północnego zbocza Kasprowego robią spore wrażenie. Jeszcze tylko spacer do ronda mijając po drodze szczyt Nosala i jedziemy w stronę jedzonka.

w drodze do Wodogrzmotów
w drodze do Wodogrzmotów


Od Palenicy do Kasprowego 10,5h. Przekrojowy szlak przez Tatry Wysokie. Dobra pogoda pozwalała w pełni cieszyć się krajobrazem, czego i Wam życzę. Wracam tam i będę wracał, bo warto.

2012.07.01 Kiry - Staników Żleb - Przysłop Miętusi - Dol. Małej Łąki – Kondracka Przełęcz – GiewontGrzybowiec – Przeł. w Grzybowcu – Przysłop Miętusi – Dol. Kościeliska – Kiry

Wodogrzmoty Mickiewicza
Wodogrzmoty Mickiewicza

Rambo nacisnął przycisk i mięśnie zagrały, przegryzł żelka i ruszył na szlak niosąc ciężki plecak (przynajmniej jakiś czas, a plecak na pewno był wyładowany luzami z WA3&hellip😉, my ruszyliśmy za Nim ;-).

Warto zejść z częściej uczęszczanych szlaków i przejść się do Przysłopu Miętusiego przez Staników Żleb, warto dla widoku na Czerwone Wierchy i w stronę Kominiarskiego Wierchu.

widok na Tatry Słowackie
Dol. Roztoki
w Dol. Roztoki

Powędrowawszy kawałek dalej lasem znów ujrzymy spektakularne krajobrazy, tym razem z Wielkiej Polany w Dol. Małej Łąki. Na Giewont turyści częściej wchodzą od strony Dol. Kondratowej, ale ja wolę tędy. Na podejściu pod Kondracką Przeł. (powyżej granicy lasu) słońce robi z nas befsztyki i ani liźnięcia zefirka, ani miejsca do schowania. Jedyne skałki dające cień po drodze wykorzystujemy na posiłek i odnowę biologiczną.

Z przełęczy pooglądaliśmy jakiś czas krajobrazy. Przejście pod kopułę szczytową Giewontu. Oczywiście jak to w sezonie mnóstwo ludzi na okólnym szlaku (wejście jedną stroną, a zejście drugą), żeby uniknąć zatorów. Kiedyś ze względu na te tłumy obiecywałem sobie że więcej w sezonie nie będę się tu pchał, ale nie dotrzymałem tego jak widać. Sam szczyt z stalowym krzyżem jest bardzo atrakcyjny widokowo i naprawdę warto się tu znaleźć.

Dolina Roztoki
Dolina Roztoki

Zejście. Powyżej przełęczy odbijamy trawersując ścieżką zbocze Giewontu w kierunku Grzybowca. Ładnie poprowadzony szlak z wyniosłymi skałami nad głowami. Końcowy odcinek wiedzie Ścieżką Nad Reglami. Spod Grzybowca idziemy przede wszystkim wśród pięknych lasów. Docieramy do Dol. Kościeliskiej i nią później do Kir.

8 h nietrudnego a zarazem atrakcyjnego szlaku. Mój ulubiony wariant na Giewont.

w górnej części Dol. Roztoki
w górnej części Dol. Roztoki

Siklawa Siklawa spojrzenie na masyw Wołoszyna Schr. nad Przednim Stawem Dol. 5 Stawów Polskich mur grzbietów nad Wielkim Stawem stawy Dol. 5 Stawów Polskich rejon Kołowej Czuby, Mięguszowiecki masyw wystaje nad Szpiglasową Przełęcz Zawrat spojrzenie z Zawratu w stronę Dol. 5 Stawów Polskich idąc na Świnicę szlak na Kasprowy Wierch spojrzenie w stronę wylotu Dol. Roztoki z prawej szczyt Świnicy... ponad Dol. Małej Łąki spojrzenie w stronę Świnicy wybija się szczyt Krywania, u dołu Zadni Staw Polski Tatry Słowackie, najwyższy Krywań trawersik masywu Świnicy zejście w stronę Świnickiej Przeł. jeszcze jedno spojrzenie na Dol. Gąsienicową kolejka ... Myślenickie Turnie Nosal Karczma Pod Stancyjom poranek patrząc z Przysłopu w stronę dol. Kościeliskiej Wielka i Mała Turnia z drogi na Giewont pod szczytem Dol. Małej Łąki najwyższa Świnica Dol. Małej Łąki pod Małym Giewontem Wielka Turnia poniżej Wyżniej Przeł. Kondrackiej inne spojrzenie na Wielką i Małą Turnię Przełęcz Kondracka widok na Słowację schodzimy dalej krystaliczne wody górna część Dol. Małej Łąki schodząc w stronę Grzybowca z szlaku na Giewont dwa szczyty Kościelca Giewont w drodze do Wodogrzmotów Dolina Kondratowa z lewej Dol. 5 Stawów Polskich, z prawej wyróżnia się szczyt Krywania w kopule szczytowej Giewontu najwyższe z lewej Czerwone Wierchy, z prawej charakterystczny Giewont, bliżej Kasprowy Wierch Krzyż na Giewoncie Opalony Wierch ponad stawami z Giewontu to nie jest dobra pora na spokojną kontemplację w stronę Świnickiej Przeł. widok na Orlą Perć patrząc z Giewontu w stronę Zachodnią, wyróżnia się charakterystyczny Kominiarski Wierch w drodze na Kasprowy, w tle Giewont w drodze na Zawrat cień krzyża Dol. Gąsienicowa w górnej części Dol. Roztoki początek szlaku w Kirach szlak w rejonie Kołowej Czuby, widać Zadni Staw Polski schodzimy pod Pośrednią Turnią Czerwone Wierchy w tle Mały Giewont Dol. Gąsienicowa w górnej części Dol. Roztoki Przysłop Miętusi
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2013-11-29 07:49:42

wzajemnie

Tatry są piękne (w najulubieńszych) i w nie najczęściej powracam

pozdrawiam

 

Ostatnio edytowany: 2013-11-29 07:52

Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów
2013-11-28 20:52:03

Może i faktycznie nasze Tatry są mocno zadeptane, ale jak także kocham nasze Beskidy to tych widoków mi nie zastąpią. Jest tam inna przestrzeń, inna perspektywa. Piękne zdjęcia, we wszystkich miejscach byłam oprócz Zawratu, więc serce mięknie. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-06-17 22:25:05

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Super wędrówka, i bardzo fajne zdjęcia. [/cytuj]

 

 Maćku, cudna wyprawa  miłośników Tatr!

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2013-06-17 21:57:28

Pozdrawiam wszystkich i

do zobaczenia na szlaku

P.S. Jeszcze chwila i znów powiem Tatrom a hej

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-06-17 18:22:24

Super wędrówka, i bardzo fajne zdjęcia.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2013-06-17 00:03:29

Widoki niesamowite. Bardzo mi się podoba.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2013-06-16 23:11:17

Śledzę Twoje wycieczki, bo uwielbiam wędrówki po górach. Z łezką w oku ogladam znajome miejsca i szlaki, które tak pięknie  pokazujesz i opisujesz. Super wycieczka, tak jak i Twoje poprzednie.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2013-06-16 11:12:15

Piękny szlak...piękne zdjęcia...i szczeście do pogody...

ps.dzieki za komentarz z Tatr. a widoczków nie było a naprawdę szkoda, cóż coś ostatnio to tylko mnie kocha mgła...pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-06-16 10:29:36

Pieknie Macieju pieknie.

przypomniales mi  kawal mojego zycia  ,spedzonego wsród gór. 

Moje strony turystyczne.:  Zawrat , Ogla Perć , Kozi Wierch , Świnica   RYSY .

Kocham to .

 

gorolskie  pozdrowienie - "a hej"   Karol 

 

PS . czekam na dalsze  wędrowki po górach

Ostatnio edytowany: 2013-06-16 10:36

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-06-16 09:22:40

Super. Zdjecia rewelacyjne, widoki przepiekne. Extra. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2013-06-15 23:08:28

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Macieju fantastyczna wyprawa widoki super trawersy niesamowite coraz bardziej nas bierze na Tatry naprawdę EXTRA !!!! pozdrawiamy [/cytuj]

mnie też bierze

:-)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-06-15 22:57:33

Macieju fantastyczna wyprawa widoki super trawersy niesamowite coraz bardziej nas bierze na Tatry naprawdę EXTRA !!!! pozdrawiamy

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020