Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Kasia W.

Weekend na Warmii i Mazurach

2012-07-07 - 2012-07-08
2013-06-13 18:41:29
Kasia W. Wędrowiec 200 kilometrów

Wycieczka po jednej z najpiękniejszych części Polski. Ta niesamowita zielona kraina, pełna jezior, lasów i niesamowitych krajobrazów przyciąga turystów swym pięknem i pozwala odpocząć wśród dzikiej przyrody.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Mikołajki > Giżycko > Kętrzyn > Olsztyn

Nasza wycieczka zaczęła się w lipcowy sobotni poranek. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy po dotarciu na Krainę Wielkich Jezior były Mikołajki. Obiektem, który chciałam koniecznie zobaczyć, był Kościół św. Mikołaja. Stoi on na niewielkim wzniesieniu i ma wysoką wieżę, dlatego jest widoczny z daleka. To położenie i wysokość postanowiono wykorzystać, więc na szczycie wieży zorganizowano miejsce widokowe, z którego widać miasto i okolicę. Rozciąga się z niej fantastyczny widok na całe jeziora Śniardwy, Mikołajskie, Tałty i Łuknajno, więc wywarło to na mnie ogromne wrażenie. Będąc w Mikołajkach, nie wolno nie przespacerować się wzdłuż promenady biegnącej przy brzegu Jeziora Mikołajskiego, obok przystani jachtowej, z której odpływają stateczki wycieczkowe m.in. do Giżycka. Rozpościera się stamtąd bardzo ładny widok na jezioro, a w pobliskich kawiarenkach można spróbować pysznych lodów lub gofrów.Następny przystanek – Giżycko, czyli żeglarska stolica Polski. Nie można tu pominąć Twierdzy Boyen, która znajduje się w zachodniej części miasta na wzniesieniach porośniętych starymi drzewami. To jedno z najlepiej zachowanych w Polsce XIX-wiecznych dzieł fortyfikacyjnych. Nieregularny zarys twierdzy tworzy sześć bastionów, a do wnętrza prowadzą cztery bramy: Giżycka, Kętrzyńska, Prochowa i Wodna. Dookoła twierdzy wznosi się wysoki wał z murem Carnota oraz fosą. Obiekt na pewno warty odwiedzenia. Zobaczyliśmy również wieżę ciśnień, na szczycie której zorganizowano punkt widokowy na jezioro Niegocin. W budynku mieszczą się także: kawiarnia, sklep z pamiątkami, galeria oraz niewielkie muzeum. Ostatnią atrakcją dzisiejszego dnia był spacer po molo z pięknymi widokami.

Drugiego dnia, naszym celem było zwiedzenie Wilczego Szańca obok wsi Gierłoż, czyli tajna kwatera Hitlera. Powstała w latach 1940-1944 z uwagi na plany Hitlera związane z atakiem na ZSRR. W bunkrach mieściły się kiedyś siedziby dowódców, centrale łączności, magazyny, ale także kino czy herbaciarnia. Moim zdaniem to bardzo ciekawa atrakcja dla turystów przez tajemniczy klimat panujący w tym miejscu.

Ostatnim miejscem naszej wycieczki był Olsztyn. Odwiedziliśmy planetarium astronomiczne, gdzie podczas pokazu pod jego charakterystyczną kopułą każdy może poczuć się astronomem. Komentator ciekawie i przystępnie wprowadza widzów w tajemniczy świat gwiazd i planet. Następnym obiektem było Muzeum Warmii i Mazur, którego siedziba mieści się w Zamku Kapituły Warmińskiej. W jego zbiorach znajdują się m.in. pamiątki, dokumenty, ikonografie, obrazy i rzeźby rodem z tutejszego regionu. Jako, że czasu mieliśmy już mało, postanowiliśmy przejść się po Starym Mieście podziwiająć atchitekturę tego miejsca i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.Kasia W. Wędrowiec 200 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2013-06-15 10:44:28

zachwyty jak najbardziej uzasadnione

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-06-14 20:05:58

[cytuj autor=' marian']Wspaniałe te mazury. [/cytuj]

Zgadzam się całkowicie. W tamtym roku syn spędził tam dwa tygodnie. Był zachwycony.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47169 kilometrów
2013-06-13 21:16:49

Wspaniałe te mazury.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020