Dębowo-stare gospodarstwo, lavinka

Z Warszawy do Dębowa(przez Biskupiec)

2007-07-07
2008-03-31 18:38:07
Avatar użytkownika
lavinka Zapaleniec 719 kilometrów
Najpierw pociągiem z Warszawy centralnej, w przedziale rowerowym do Olsztyna i tamże przesiadka na pociąg do Biskupca(w kierunku Mrągowa). Potem rowerem z Biskupca do wsi Dębowo(przy jeziorze Stryjeńskim i rezerwacie)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Warszawa > Olsztyn > Biskupiec Warmiński > > Kościół św.Jana Chrzciciela > Kościół bł.Karoliny Kózkówny > Wieża ciśnień > jezioro Stryjeńskie (czasem nazywane Stryjewskim) > Rezerwat Dębowo > stare gospodarstwo

Wycieczka jest wstępem do wielu innych wycieczek po okolicy Biskupca Warmińskiego, głónie po wsiach. Niezniszczony naturalny krajobraz. Aby dostać się na Warmię bierzemy rower pod pachę i wsiadamy do pociągu do Olsztyna. Pośpieszny, bez miejscówek. Bilety tanie. Dopłata za przewóz roweru(w bardzo nowoczesnym wagonie rowerowym) 4,50zł. Najlepij kupić bilet bezporednio z Warszawy do Biskupca Warmińskiego z przesiadką w Olsztynie - wtedy za przewóz roweru płacimy tylko raz. Z Olsztyna do Biskupca jedziemy tzw.jednotorówką (Za Czerwonką). Jest to atrakcja turystyczna dla wielbicieli kolei, brak trakcji, strare ale przepiękne dworce kolejowe, pojedynczy tor - lokomotywy muszą się mijać na stacjach pośrednich. No i oczywiście lokomotywy są spalinowe.
Po przybyciu do Biskupca i obejrzeniu dworca udajemy się nad fosę do przyjaznej rowerzystom knajpy(można przycumować w ogródku, złodziei brak) i zjeść pokaźnej wielkości obiad by nabrać sił na zwiedzanie. W Biskupcu atrakcji moc, dla wielbicieli architektury przełomu wieków. Znajdziemy tu i starsze zabytki, kościoły czy wieżę ciśnień. Są też kamienice secesyjne, jak i neogotycki budynek sądu. Polecam też posterunek policji. Bardzo ładny budynek z czerwonej cegły. Rynek zwłaszcza latm jest także przyjemnym miejscem, choć niestety wokół niego śmigają samochody. W Biskupcu jest kafejka internetowa, w sklepie samochodowym na rogu przy rynku. Ale nie wpuszczają z rowerami, ponieważ sala z komputerami mieści się na zapleczu, w piwnicy.
Kiedy już nasycimy się Biskupcem, ruszamy w dalszą drogę - kierunek drogi na Reszel, ale droga północna(do Reszla z Biskupca sa dwie drogi). Ta jest przyjaźniejsza dla rowerzystów, bo rzadziej jeżdżą nią pksy i ciężaróki. Prowadzi przez malownicze wsie i piękny las.
Do Dębowa jest około 8km. Jedziemy rowerem góra pół godziny nie śpiesząc się. Mimo wszystko należy uważać na samochody i w przypadku większych zjeżdżać na pobocze. Droga wygodna, asfaltowa ale miejscami pod górkę. Przerzutki się przydają.
W Dębowie jak i w okolicznych wsiach jest mnostwo gospodarstw agroturystycznych. Mleko prosto od krowy, kury, gęsi, kaczki, dzikie swinki na kotlety. Przy tym pięne jezioro o lustrzanej tafli oraz pobliski rezerwat pzryrody , idealny na piesze wycieczki w poszukiwaniu bogactw fauny i flory.
I to jest koniec wycieczki, a początek wielkiej wyprawy warmińskiej jaką z bratem przeżyliśmy w lipcu 2007.Avatar użytkownika
lavinka Zapaleniec 719 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
lavinka Zapaleniec 719 kilometrów
2008-04-24 21:37:23
Toteż dokumentuję, póki jeszcze "cywilizacja" nie obłożyła ich panierką ze styropianu lub sidingu :)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-04-24 20:06:57
Polska ma wiele uroczych zakątków,które nie są jeszcze skalane cywilizacją.Zapamiętajmy takie miejsca,uwiecznijmy je na zdjęciach :-) Wspaniała wyprawa!
lavinka
2008-04-08 17:25:46
Dzięki :)
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1122729 kilometrów
2008-04-08 17:24:24
Bardzo ciekawe zdjęcia
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020