Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Katarzyna Jamrozik

Słowacki Raj - Sucha Bela, Velky Sokol i Piecky cz.II

2012-07-15 - 2012-07-17
2013-06-11 19:08:53
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Podlesok > Sucha Bela > Hranovice > Velky Sokol > Hranovica > Hranovica > Piecky

drugi dzień - Sucha Bela Wejście na szlak doliny Sucha Bela jest tuż przy polu namiotowym w Podlesoku, więc nie mieliśmy daleko. Dlatego też jest to najpopularniejszy szlak w tej części Słowackiego Raju. Był już udostępniony dla ruchu turystycznego od 20-stych lat ubiegłego wieku,kiedy to zamontowane pierwsze stałe drabinki i kładki. Jednakże najwyższy wodospad tej doliny Misowe Wodospady o wysokości 29,5 m był obchodzony lasem po stoku.Dopiero od lat 50-tych szlak prowadził wzdłuż wodospadu. Na szczyt wodospadu prowadzą trzy drabiny. Pierwsze są o kącie nachylenia jakieś 45 stopni, więc wchodzenie na drabinie tak ułożonej i patrzenie na przestrzeń po nimi i wode spływającą z wielkim hukiem w dół robi wrażenie i podnosi adreanaline mocno w górę.

 

Na zdecydowanej większości przebiegu jest to głęboki, skalisty wąwóz o szerokości miejscami nieprzekraczającej 3 m i wysokości ścian do 200 m. Spływający wąwozem potok tworzy szereg efektownych wodospadów. System kaskad zwany Misové vodopády ma wysokość 29,5 m, a owe „Misy” to po prostu kotły formujące się u stóp poszczególnych kaskad, Okienkový vodopád (z oknem skalnym na szczycie) – 12,5 m, oraz Korytový vodopád (spływający szerokim korytem) – 10 m. 

trzeci dzień - Velky Sokol

Miałam trochę obaw czy iść do tej doliny, bo znalazłam informacje w necie, że dolina ta jest trochę zdewastowana po powodziach i jest najmniej uczęszczaną. Bałam się czy gdzieś nie utkniemy. Na szczęście poszliśmy na żywioł i się opłaciło. Przez całą drogę spotkaliśmy faktycznie może z 5 osób, jednego nawet biegacza choć nie wiem jak mu się to udawało po  tych kamieniach, bo przecież ścieżek tam nie ma. Tylko susy z kamienia na kamień.

Skalne ściany osiągają tu miejscami wysokość 300 m, a zbliżają się do siebie na odległość niewiele ponad 1 metr. Znajdują się tu dwa wywierzyska oraz liczne wodospady : Malé Kaskády, Malý vodopád (wysokość 8,5 m), Veľké Kaskády, Veľký vodopád (wysokość 7 m). Większość szlaku łatwa do przejścia, tylko końcówka gdzie ściany wąwozu są na wyciągnięcie obu rąk jest na prawdę zawalona drzewami. Wygląda to tak jakby przed chwilą była tam wichura, ogromne drzewa leżą tam gdzie biegnie szlak. Momentami trzeba było pogłówkować jak przejść dalej. Ale też przez to szlak jest ciekawszy, przynajmniej dla tych co szukają wrażeń.

 

Wodospad Wielki

czwarty dzień - Piecky

Był to już nasz dzień wyjazdu, ale musieliśmy jeszcze przejść jedną dolinką - Piecky, do której musieliśmy dojść prawie godzinkę drogą.

Leży w północno-zachodniej części masywu, pomiędzy Suchą Białą na północy i Wielkim Sokołem na południu i ma 3 km. Dolny wylot wąwozu znajduje się na wysokości 579 m n.p.m. przy osadzie Hrabušická Píla. Górny wylot wąwozu znajduje się na wysokości ok. 940 m n.p.m. przy tzw. Małej Polanie

Dolna część wąwozu do rozgałęzienia bywa nazywana Bielou dolinou. Boczne odnogi (Zadné i Predné Piecky) nie są udostępnione dla ruchu turystycznego. Dostępne są jedynie Stredné Piecky za pomocą drabin, półeczek (słow. stúpačky) i łańcuchów. Przejście wąwozem jest tylko jednokierunkowe, w górę potoku tak jak wszystkie opisywane przeze mnie dolinki. W wąwozie znajdują się następujące wodospady w kolejności podchodzenia: Veľký 13m, Kaskadý i Terasový 8 m. Spadająca i wzburzona woda utworzyła pod wodospadami zagłębienia w formie pieca, od których wywodzi się nazwa wąwozu.

Korytowy Wodospad początek szlaku w Velky Sokol wodospad Okiennik okienko na szczycie wodospadu Misowe Wodospady - Sucha Bela Wodospad Mały w sercu Wodospadu Misowego
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
paweł rosiński Krajtroter 5342 kilometrów
2014-08-19 06:10:33

podczas pobytu w zakopanem można wyskoczyć samochodem, to  około 70 km w jedną stronę i połączyć np. ze zwiedzanie Lewoczy lub zamku Spiskiego, albo ze "Stramą", organizują jednodniowe wyjazdy na przełom Hornadu jak i również  Suchą Belę, koszt 80-90 zł od osoby. Mapa Słowackiego Raju do nabycia w info Turyst. koło ronda na Kuźnice.

Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
2013-06-12 20:44:47

Chyba czytasz w moich myślach, bo wczoraj na niego trafiłam i okazało się że to tylko pół godziny  od Podlesoka gdzie będziemy na polu namiotowym.  Na zdjęciach wygląda majestatycznie i zachęca do zwiedzenia no i z tego co czytałam to największy tego typu w tej części Europy. Na pewno więc go zwiedzimy. Już odliczam dni do wyjazdu.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2013-06-12 20:28:36

zamek Spiski też macie w planach?

Lipiec już całkiem niedaleko :-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
2013-06-12 19:32:46

Faktycznie było to niesamowite przeżycie, tak bardzo że 7 lipca wybieramy się tam ponownie. Niektóre miejsca chcemy przejść jeszcze raz no i kilka miejsc jeszcze nie widzieliśmy.

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2013-06-12 08:05:13

Wspaniale to wygląda.

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2013-06-11 21:26:18

Absolutnie genialne !!! Zazdroszczę i czuję się bardzo zachęcona do dowiedzenia tego miejsca :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020