Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marcin Szyszko

Warmia!

2013-06-10 - 2013-06-11
2013-06-10 19:11:52
Marcin Szyszko Wędrowiec 201 kilometrów

Warmia obfituje w wiele ciekawych do zwiedzenia miejsc i obiektów. Można tu podziwiać np. piękne zamki jak również aktywnie spędzać czas uprawiając różne formy rekreacji. Na wycieczkę polecam udać się w grupie znajomych.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Olsztyn > Barczewo > > Kościół św. Andrzeja Apostoła > Kolegiata w Dobrym Mieście > Zamek kapituły w Olsztynie > Spływy Łyną w Olsztynie > Lidzbark Warmiński > Orneta > > Zamek w Lidzbarku Warmińskim > Kościół św Jana Chrzciciela > Rezerwat doliny rzeki Wałszy

Dzień 1

OlsztynZamek Kapituły - Budowę Zamku w Olsztynie rozpoczęto w roku 1346 w granicach niewielkiego cypla na wschodnim brzegu Łyny. Na piętrze znajdowała się izba mieszkalna administratora z wykuszem latrynowym, kancelaria, refektarz, a także nakryta czteroramiennym sklepieniem gwiaździstym kaplica pw. św. Anny. W pobliżu usytuowano też zapewne główny skarbiec kapituły. Cylindryczna wieża pełniła wielorakie funkcje: była jednocześnie lochem więziennym, mieszkaniem straży, łącznikiem pomiędzy murem kurtynowym i skrzydłem południowym, a także strategicznie najważniejszym stanowiskiem obserwacyjnym i obronnym. Niezniszczony w czasie II wojny zabytek aktualnie pełni funkcje muzealne. Obecnie mieści się w nim Muzeum Warmii i Mazur, a od 1997 działa tutaj również Bractwo Rycerskie. Cenne i bogate zbiory obejmują m.in. ekspozycję archeologiczną, kolekcję sztuki zdobniczej, rzemiosło artystyczne, sztukę współczesną, stare ikony. Osobne miejsce zajmuje stała wystawa biograficzna poświęcona Mikołajowi Kopernikowi prezentowana w komnacie astronoma.

Spływ rzeką Łyną - Spływ rzeką Łyną odbywa się w soboty i niedziele, od maja do września. Uczestnicy spotykają się pod zamkiem, na łące przy restauracji "Yu Grill Boro". Trasa spływu wynosi 3 km i prowadzi przez Las Miejski. Dopływa się do rozlewiska łączącego Łynę i Wadąg. Trwa on 1,5 h i zakończony jest imprezą nad ogniskiem z kiełbaskami.

BarczewoKościół św. Andrzeja Apostoła - Kaplica jest jednym z najpiękniejszych renesansowych dzieł na Warmii. Wnętrze świątyni jest bardzo bogate. Warto zwrócić uwagę na osiem barokowych ołtarzy i rokokową ambonę. W chórze znajdują się stalle zakonne - wysoko cenione przez znawców sztuki.

Dobre MiastoKolegiata w Dobrym Mieście -W położonym nad Łyną Dobrym Mieście największe zainteresowanie turystów wzbudza imponująca gotycka kolegiata z XIV wieku. Wewnątrz znajduje się m.in. XV -wieczna rzeźba Madonny, barokowy ołtarz i bogato zdobiona ambona. Kościół jest częścią gotyckiego zespołu kolegiackiego z lat 1357-1389 i należy do największych kościołów w regionie. W połowie XIV wieku do Dobrego Miasta przeniesiona została kapituła kolegiacka. Około roku 1359 rozpoczęto budowę nowego kościoła. Pod koniec XIV w. w kościele były już co najmniej cztery ołtarze. Z zewnątrz przypominająca zamek budowla, ma wysokość aż 16 metrów. Wnętrze kościoła nakryte jest sklepieniami gwiaździstymi. W skład zespołu wchodzą również: pozostałość domu biskupów, zakrystia, brama od strony miasta i Brama Młyńska oraz budynki mieszkalne kanoników.

Dzień 2

Lidzbark Warmiński

Zamek Biskupów Warmińskich - Zamek Biskupów Warmińskich zalicza się do najcenniejszych obiektów zabytkowych w Polsce. Powstał w XIV wieku i do złudzenia przypomina warownię krzyżacką. Zalicza się do najcenniejszych obiektów zabytkowych w Polsce. Został uznany za zabytek klasy "0" (najwyższa ocena w skali). Jest też najlepiej zachowaną średniowieczną twierdzą na ziemiach dawnego państwa zakonnego, choć - co ciekawe - nigdy nie znajdował się w rękach Krzyżaków. Powstał w XIV wieku i do złudzenia przypomina warownię krzyżacką. Wewnątrz można oglądać piękne sklepienia gwiaździste, charakterystyczne dla gotyckich budowli. Znajdują się tu m.in. kaplica, sala audiencyjna i komnaty biskupie, w których zobaczyć można wystawy poświęcone zakonników warmińskich. Budowla posiada wieżę. Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur.

Orneta

Kościół św. Jana Chrzciciela - powstał w XIV wieku w stylu gotyckim. Wybudowany został z czerwonej cegły, posiada wieżę. W XV wieku świątynia zyskała kaplice boczne z ozdobnymi szczytami, dodające budowli urody i strzelistości. Kościół jest jedną z najciekawszych atrakcji miasta i okolicy. Nie tylko jego wygląd zasługuje na uznanie, ale również wnętrze. Warto zwrócić uwagę na osiemnastowieczny ołtarz główny, szesnastowieczny żyrandol oraz filary wspierające rzeźby. Niewątpliwym zabytkiem świątyni jest gotycki krzyż oraz piękna zabytkowa monstrancja umieszczona w skarbcu. Zachowało się wiele gotyckich malowideł ściennych, w tym "Koronacja Najświętszej Marii Panny".

Pieniężno

Rezerwat doliny rzeki Wałszy - Rzeka Wałsza wypływa u podnóża Góry Zamkowej i uchodzi do Pasłęki. Rezerwat przyrody Dolina Rzeki Wałszy zajmuje powierzchnię 205 hektara. Na jego terenie żyje wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Niewątpliwie dla turystów atrakcje stanowi ścieżka dydaktyczna, do dyspozycji jest również punkt widokowy na Białej Górze. Najczęściej wybierana jest trasa "przy cudownym źródełku", z którą wiąże sie legenda o tajemniczych mocach płynących tam wód. Przed II wojną światową był wielką atrakcją turystyczną i miejscem wypoczynku mieszkańców okolic. Archeolodzy znaleźli ślady funkcjonowania na tym terenie miasta nazywanego Malcekuke, czyli Czarci Las lub Diabelska Dolina.

Marcin Szyszko Wędrowiec 201 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Marcin Szyszko Wędrowiec 201 kilometrów
2013-06-13 00:08:59

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Pięknie, byliśmy na Warmii kilka lat temu, mamy w planach Mazury od kilku lat, może w przyszłym roku się uda [/cytuj]

Powodzenia i polecam takze mazury jest tam wiele ciekawych miejsc napewno nie pozalujecie. Pozdrawiam!

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-06-11 14:47:10

Piękne tereny które mają dużo do zaoferowania. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2013-06-11 08:03:09

Pięknie, byliśmy na Warmii kilka lat temu, mamy w planach Mazury od kilku lat, może w przyszłym roku się uda

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19199 kilometrów
2013-06-10 22:48:08

Warmia ma dużo do zaoferowania,

pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020