Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Katarzyna Zastocka

Poznajemy piękny Tykocin

2013-06-28
2013-06-08 14:31:25
Avatar użytkownika
Katarzyna Zastocka Zapaleniec 360 kilometrów

Tykocin leży w północnej Polsce, 27 km od Białegostoku, na skraju Puszczy Knyszyńskiej, blisko Biebrzańskiego Parku Narodowego i Narwińskiego Parku Narodowego. W tym gościnnym miasteczku każdy znajdzie ciszę i spokój, malownicze krajobrazy i krystalicznie czyste powietrze.
 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tykocin > Białystok > Zamek w Tykocinie > Zespół Klasztorny Bernardynów > Kościół p.w. Trójcy Świętej > Wielka Synagoga > Mała Synagoga – Dom Talmudyczny > Rynek

Postanowiłam napisać relację, a właściwie zaplanować wycieczkę na trasie Białystok-Tykocin-Białystok, która odbędzie się 28.06.2013 roku. Wycieczka będzie jednodniowa, parogodzinna. Już raz byłam w Tykocinie i wtedy byłam tam około 5 godzin zwiedzając te wszystkie atrakcje.

Wycieczkę zacznę od zwiedzania Zamku w Tykocinie

Zamek króla Zygmunta II Augusta znajduje się na północnym brzegu Narwi. Podstawą zamku była drewniana warowania z początku XIV w. W 1433 r. wojewoda tykociński postawił na jej miejscu zamek, który został następnie rozbudowany w poł. XVI w. przez króla Zygmunta II Augusta. Za jego panowania zamek stanowił rezydencję królewską z arsenałem konnym, skarbcem i biblioteką. Historia tej budowli wiąże się z takimi postaciami historycznymi jak: Janusz Radziwiłł, Stefan Czarniecki, August II Mocny i Jan Klemens Branicki. Zabytek w swoim istnieniu był kilkakrotnie niszczony, zarówno przez ludzi, jak i pożary. Pierwsza próba rekonstrukcji miała miejsce w 1965 r., jednak nie została ukończona. Powodzeniem jednak zakończyła się odbudowa zamku w 2005 r. Obecnie odbywają się tu cykliczne imprezy, możliwe jest zwiedzanie obiektu z przewodnikiem oraz zapoznanie się z historią zamku dzięki wystawie znajdującej się w podpiwniczeniu zamku. Mroczna sala wystawowa mieści eksponaty historyczne i przybliża rolę twierdzy oraz miasta Tykocin w dziejach Rzeczypospolitej.

Następnie z zamku udam sie do Zespołu Klasztornego BernadytówBył przedsięwzięciem Jana Klemensa Branickiego i powstał w latach 1771 – 1791. Kompleks klasztorny jak większość zabytków miasta ma charakter barokowy. Znajdujące się na posesji klasztoru zabudowania zachowały swój pierwotny wygląd do dziś, dlatego też kaplica św. Elżbiety, dzwonnica, brama z ogrodzeniem, ogród z dziedzińcem oraz zabudowania gospodarcze klasztoru są zabytkami. Całość zespołu klasztornego jest ciekawym miejscem, które rozciąga się na planie podkowy. Obecnie obiektem tym zarządza kuria biskupia w Łomży i prowadzi tu Dom Księży Emerytów.

Kolejnym punktem wycieczjki będzie Kościół p.w.Trójcy Świętej

Został wybudowany dzięki Janowi Klemensowi Branickiemu w latach 1740 – 1750. Jest to barokowa świątynia typu bazylikowego. Wnętrze kościoła składa się z trzech naw, ściany są ozdobione polichromią, zaś ołtarz główny pięknie pozłacany. Kościół posiada również zabytkowe, rokokowe organy, pochodzące z okresu pierwszych lat budowy świątyni. Wygląd zewnętrzny świątyni charakteryzują dwie wieże połączone z korpusem kościoła łukami i arkadami w kształcie półkolistych skrzydeł.

Następnie zwiedzę Wielką Synagogę

Wzniesiona na miejscu starej drewnianej bożnicy w 1642 r. Obecnie jest to Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Budynek oddaje klimat świątyni żydowskich. Wnętrze przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na zdobnictwo ścian. Widnieją na nich bowiem ogromne XIX – wieczne tablice z napisami w języku hebrajskim i aramejskim. Są to cytaty biblijne i teksty modlitw. Główna sala modlitewna ma wysokość 9 metrów. W jej centralnym punkcie znajduje się birma – miejsce w kształcie kwadratu z filarami, balustradą i baldachimem. Birma jest swego rodzaju amboną, z której odczytywana jest Tora. Na wschodniej ścianie sali mieści się szafa ołtarzowa - Aron ha-kodesz, która przechowuje zwoje Tory. Przykrywa ją bogato tkany, nowy, czerwony parochet – zasłona.

Po Wielkiej Synagodze przyjdzie czas na zwiedzanie Małej Synagogi – Dom Talmudyczny

Znajduje się w sąsiedztwie Dużej Synagogi. Została wybudowana pod koniec XVIII w. na planie prostokąta w stylu barokowym. Niemal doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej została wyremontowana w latach 70. XX w. Pierwotnie budynek mieścił szkołę religijną i stanowił dom talmudyczny. Dziś znajdują się tu bogate zbiory judaiców, a w podziemiach restauracja „Tejsza”, w której można spróbować smaków kuchni żydowskiej i regionalnej.

I na koniec odwiedzę Rynek

Gdyż jest on wyjątkowym zabytkiem urbanistycznym miasta. Istnieje od momentu powstania Tykocina, jednak obecny wygląd zachował z XVIII w. Jego trapezowaty kształt i barokowy styl przyciągają uwagę i zachęcają do chwilowego przystanku. Środek głównego placu zdobi dwumetrowy pomnik Stefana Czarnieckiego. Rynek otaczają zabytkowe budynki, a najważniejszym z nich jest kościół p.w. Trójcy Świętej. Cały plac ma niepowtarzalny charakter ze względu na kamienistą drogę wokół rynku, dywany kwiatów latem oraz ławeczki na których można spokojnie odpocząć i cieszyć się klimatem tego miejsca.

Mam nadzieję, że ktoś skorzysta z mojego planu wycieczki, zainteresuje się pięknem Tykocina i odwiedzi te pikne miasteczko.

Avatar użytkownika
Katarzyna Zastocka Zapaleniec 360 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-06-10 14:49:23

Miasto lalka, miasto sen, miasteczko bajeczka- tak o Tykocinie pisała Agnieszka Osiecka. To piekne miejsce!Jest niedaleko ukochanych Bagien Biebrzańskich i byłam tam parę lat temu. Przy okazji zwiedzania Tykocina- polecam restaurację Tejsza. Jedzonko tam serwują smaczne i w przystepnych cenach. Dla mnie kuchnia żydowska to była dodatkowa atrakcja.

Ciekawa jestem Twojej relacji, aktualnego opisu z odbytej już wycieczki i sporej ilości zdjęć. Szkoda, że Tykocin tak daleko, bo chętnie bym go znów odwiedziła. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-06-08 22:16:18

Zamek super pozdrawiamy

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2013-06-08 20:27:57

Zyczę udanej wycieczki -plan idealny.Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020