W drodze na rynek, Tadeusz Walkowicz

Festiwal Serów w Sandomierzu - trasa 729

2013-06-01
2013-06-07 14:33:12
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sandomierz

Sandomierz to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Ratusz - zbudowany w XIV w., rozbudowany w XVI w., jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce.Wybraliśmy się na Festiwal Serów. Blisko 40 producentów sera z całego kraju i zagranicy zaprezentowało swoje wyroby podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Nieskończonych Form Mleka w Sandomierzu, który odbył się na Rynku Starego Miasta. Po raz pierwszy w tym roku obok serowarów organizatorzy zaprosili do nadwiślańskiego grodu także polskich winiarzy, można było skosztować także niepasteryzowanych, specjalnie uwarzonych na festiwal piw. Na sandomierskim rynku pojawiły się stoiska z ponad 150 rodzajami sera – od klasycznych serów z Austrii, poprzez włoskie Grana Padano i Pecorino Toscano, na polskich serach kozich, owczych, pleśniowych, podpuszczkowych czy chociażby twarogach kończąc. Niemalże przy każdym stoisku odbywała się smakowita degustacja prezentowanych wyrobów mleczarskich. Niewątpliwie swoim niebywałym smakiem i różnorodnością zachwycały sery Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Długo dojrzewające sery, pod marką „Old Poland”: Bursztyn, Szafir, Rubin, Grand Gouda według ekspertów stanowią alternatywę do wspaniałych, wyżej wspomnianych serów z Włoch, Francji oraz Austrii. Stałym punktem festiwalu jest konkurs na najlepszy polski ser. Jury spośród zgłoszonych do konkursu serów przyznało następujące nagrody:

Rycerze w gmachu poczty
Rycerze w gmachu poczty

- Nagrodę główną – Najlepszy polski ser „Grand Prix 2013” otrzymał Wojciech Komperda za Oscypek,
- Pierwsze miejsce w kategorii serów świeżych otrzymali Lucyna i Sylwester Wańczykowie za Kamyk Sudecki,

- Pierwsze miejsce w kategorii serów wędzonych otrzymał Wojciech Komperda za Oscypek,
- Pierwsze miejsce w kategorii serów długo dojrzewających otrzymało Ranczo Frontiera za Ser Owczy Blue i Ser Dżersejowy Blue. Jury przyznało również wyróżnienie specjalne dla JSM Jędrzejów za masło.

Rynek
Pawilony wystawiennicze
Zabudowa rynku


Zabudowa rynku Zabudowa rynku Ratusz Sery z Austrii Pododa nie dopisała Pieczywo z Wilna Stragany Zabudowa rynku Zabudowa rynku Stragany Na rynku Na rynku Wychodzimy z rynku
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021