, Gosia67 Szyryńska

Relacja z wycieczki do Oświęcimia.

2013-06-01
2013-06-07 13:21:02
Gosia67 Szyryńska Wędrowiec 200 kilometrów

Poznawcza wycieczka po obozie śmierci.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Białystok > Oświęcim > Oświęcim > Obóz Auschwitz > Brzezinka

Dnia 1 czerwca 2013 roku razem z koleżankami pojechałyśmy na wycieczkę do Oświęcimia. Spotkałyśmy sie punktualnie o 8:00 przed Politechniką Białostocka. Później wyruszyłyśmy w drogę. Podróż minęła nam bardzo szybko. Około godziny 14:00 dotarłyśmy już na miejsce, gdzie znajdował się niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.Wejśćie do obozu otwierała brama, na której widniał napis "Arbeit macht frei", czyli "praca czyni wolnym". Każdy kto przekroczyl tę bramę był skazany jedynie na śmierć i różne tortury. Na terenie Auschwitz, niektóre bloki i budynki obozowe pełniły specjalne funkcje. W pomieszczeniach znajdowały się zdjęcia ukazujące pociągi przywożące ludzi, których czekała śmierć w komorach gazowych. Za jedną z szyb znajdowała się makieta przedstawiająca drogę ludzi skazanych na śmierć w komorach gazowych, Ludzie ci byli okłamywani. Mówiono im, ze idą do kąpieli, a potem ich zabijano. W tym pomieszczeniu była jeszcze sterta puszek po trującym gazie Cyklonie B, którym duszono ludzi. Były tam również różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, umieszczone za ogromnymi szybami, m.in. sterty butów, oularów, torb podróżnych podpisanych imieniem i nazwiskiem, garnków, oraz szczoteczek. Niektóre cele były tak małe, że zamknięci w niej więźniowie musieli stać całą noc, a rano wyruszyć do ciężkiej pracy. Ludzie jedli wszystko co wpadło im w ręce, by tylko zaspokoić głód. Umierali w warunkach gorszych niż traktuje się zwierzęta. Ludzie, którzy już nie chcieli dalej tak żyć rzucali się na płot elektryczny i umierali. Ostatnim miejscem, które zwiedzałyśmy w Oświecimiu było krematorium. Znajduje się ono poza ścisłym ogrodzeniem obozu. Były tam piece, w których palono zwłoki ludzi. Wszystkie byłyśmy przejęte obrazem bólu, cierpienia, rozpaczy i smutku. Na sali panowała cisza.Z głównego obozu w Auschwitzu pojechałyśmy jeszcze do Brzezinki, gdzie znajdował się drugi, bliźniaczy obóz. Leży on trzy kilometry od Auschwitzu. Do dziś nie zachowało się tu tyle elementów, co w Oświęcimiu i zarósł on trawą, ale kiedyś zajmował on ponad 175 hektarów. Było tu ustawionych około trzystu braków dla więźniów, a przebywało ich tu jednorazowo około dziesięć tysięcy. Zbudowano tu także cztery duże krematoria, z których każde miało dwa piece i po dwie komory przystosowane do zagazowywania niepotrzebnych ludzi, za które służyły wcześniejsze chałupki chłopskie. Tu także po pewnym czasie zaczęto palić ludzi w specjalnie wykopanych do tego dołach, gdyż było to szybsze i praktyczniejsze. Największym problemem tego obszaru był brak wody, przez co warunki higieniczne były przerażające, a potęgowały to całe plagi ogromnych szczurów roznoszących dodatkowo wiele niebezpiecznych chorób.

Tak zakończyła sie nasza wycieczka po obozie śmierci. W drodze powrotnej rozmyślałyśmy nad losem tych ludzi. Do domu wróciłyśmy około godziny 22:00.

Gosia67 Szyryńska Wędrowiec 200 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 45572 kilometrów
2013-06-07 19:50:37

Miejsce o którym nie można zapomnieć.Ładna relacja, Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2013-06-07 19:06:00

To miejsca które na długo zostają w pamięci,

dla mnie dotknięcie Tego było przeżyciem wyjątkowym

pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020