Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Wioletta Żużel

Wycieczka po przepięknej Puszczy Białowieskiej

2013-06-07
2013-06-07 13:09:25
Wioletta Żużel Wędrowiec 200 kilometrów

Puszcza Białowieska

jest kompleksem leśnym położonym na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. Jest to przepiękny obszar, dlatego chciałabym zdać wam relację z wycieczki po tej wspaniałej Puszczy.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego > Park Pałacowy > Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk > rezerwat pokazowy BPN > Pałac Parkowy > Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk > Rezerwat pokazy Białowieskiego Parku Narodowego

7 czerwca 2013 roku postanowiłysmy wraz z koleżanką wybrać się na wycieczkę po Puszczy Bialowieskiej. Wybrałyśmy się tam samochodem. ze względu na szybkość dojazdu. Wyruszyłyśmy z Bialegostoku i po ok 2 godzinach dotarłyśmy do tego wspanialego miejsca. Pierwszym punktem do naszej wycieczki było Muzeum przyrodniczo-leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Każdy polecał nam te miejsce dlatego postanowiłyśmy je zwiedzić, ale zakładyłyśmy z góry, że bedzie "jak to w muzem", jednak muszę przyznać, że obie byłyśmy mile zaskoczone. Przewodnik, który nas oprowadzał w zabawny, a co najważniejsze w interesujacy sposób przekazał nam podstawowe informacje o Puszczy Białowieskiej. Co mi się zapamiętało najbardziej to to iż Muzeum przyrodniczo-leśne BPN jest najstarszym muzem w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarszym czynnym muzeum województwa podlaskiego. w swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów. Znajduję sie tam wiele zbiorowisk leśnych m. in. grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerszczyna bagienna. Znajdują się również ekspozycje z sianokosami, bartnictwem, przerobem drewna na terpentynę i węgiel drzewny,a także wąskotorowe kolejki lesne. Nie zabrakło również eskopzycji przedstawiających zwierzęta, grzyby, rośliny w ich naturalnych środowiskach. We wszystkich ekspozycjach wykorzystano wiele środków ekspresyjnego wyrazu: światło sceniczne, dźwięki co ciekawe brzmią jak naturalne odgłosy zwierząt, a także wielkoformatowe, barwne fotografie. Fajną zaletą są rownież znajdujące się komputery wyposażone w ekrany dotykowe, dzięki którym łatwo i szybko można sięgnać po dodatkowe informacje.Po wyjściu z muzeum udałysmy się na spacer po Parku Pałacowym, gdzie zaczęrpnełysmy świeżego powietrza. Park ten urzadzony jest w stylu ogrodu angielskiego. Spacerowałyśmy po okrągłej ścieżce. Wzdłuż drogi ustawione są tablice z informacjami o spotykanych roślinach, obiektach, o historii parku oraz miejscowości. Spacer po parku nie był długi, ale wrażenie naprawdę wspaniałe.

Zaciekawił nas Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk, który znajdował się nieoopodal, dlatego też by zaspokoić swoją ciekawość wybrałyśmy się tam. Wizyta w tej placówce była możliwa dzięki uprzejmości kierownika Zakładu- prof. dr hab. Włodzimierza Jędrzejewskiego. Opowiedział nam on nam o pracy tej isntytucji a także realizowanych tematach badawczych. Zobaczyłyśmy wiele ciekawych eksponatów, a także zwiedziłyśmy cały budynek m. in. bibliotekę i pracownię genetyczną. Jednym słowem mogłysmy poczuć się jak studentki z prawdziwego zdarzenia.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był szlak "Drzewa Puszczy" w rezerwacie pokazowym BPN. W rezerwacie pokazały nam się wszystkie zwierzęta. Po raz pierwszy w życiu zobaczyłyśmy na żywo rysia i wilki. Oczywiście hitem były żubry.Na koniec dnia wsiadłyśmy w samochód i wyruszyłyśmy do Białegostoku opowiedzieć znajomym o naszej wspaniałej wycieczce. Wyjazd jak najbardziej można zaliczyć do udanych. Każdemu miłośnikowi tego typu wycieczek mogę z pełną odpwiedzialnością polecić Puszczę Białowieską🙂

Białowieski Park Narodowy
Wioletta Żużel Wędrowiec 200 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-06-08 08:29:58

No tak i umnie tak jak i u Mokunki dość daleko ale fakt pięknie i te fajne wszystkie zdjęcia super. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-06-07 20:54:53

[cytuj autor='A Maciej']Daleko, a piękne miejsca pozdrawiam [/cytuj]

 

I jakie cudne foty!

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2013-06-07 18:58:55

Daleko, a piękne miejsca

pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020