Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Bunkier w Chechle, Anna Piernikarczyk

Pustynia Błędowska i Olkusz

2013-04-15
2013-06-03 12:12:33
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów

Krótki moment spędzony niemal w Egipcie 🙂

Wreszcie zobaczyłam Pustynię Błędowską, mam na mysli piach, bo Pustynię już oglądałam, ale z Czubatki w Kluczach, a tam tylko drzewa i trawę widać. Tym razem wybraliśmy się od strony Chechła, z punktu widokowego Dąbrówka widać jak okiem sięgnąć piasek...Nie mozna wchodzić na teren pustyni bo to wojskowe królestwo, grozi nie tylko karą finansową ale jakims zagubionym niewybuchem. Również i od strony Klucz jest w tym roku Pustynia niedostępna bo trwa rekultywacja, moze i z Czubatki będzie można oglądac pustynię z prawdziwego zdarzenia.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska


W każdym razie polecam to miejsce - Dąbrówka w Chechle to bardzo fajny zakątek, stoi tu bunkier pomalowany na kolorowo, są głazy na których można odpocząć w piekącym słońcu. My bylismy w kwietniu, wszędzie było dość chłodno, a tutaj skwar kazał nam się rozbierać.

Po egipskich relaksach odwiedziliśmy jeszcze Oklusz - miasto dawne i z górnictwa słynące. To zresztą właśnie to górnictwo spowodowało powstanie pustyni, kiedy w XIII wieku wyrąb lasu na potrzeby przemysłu odsłonił bałtyckie piaski ze zlodowacenia, a dodatkowo poziom wód gruntowych obiżył się.

Dąbrówka w Chechle
Pustynia Błędowska
Pustynia Błedowska w Chechle

Obecnie Olkusz to piękne zabytkowe miasteczko z okazałą i monumantalną farą - Bazyliką Św. Andrzeja Apostoła, obok której stoi wysoka na 63 metry! Całkiem niedaleko stąd stoi zrekonstruowana baszta - fragment dawnych obwarowań miasta. Baszta i część muru obronnego (ul. Basztowa) zostały odbudowane z dwóch rodzajów kamienia - fragmenty z charakterystycznego czerwonego piaskowca olkuskiego przedstawiają stan obwarowań w XIV wieku, kiedy to baszta była otwarta od strony miasta i miała wysokość muru. Podobnie jak on była zwieńczona blankami (tzw. zębami), w których chowali się łucznicy. Wyższa część zrekonstruowana z białego wapienia uwidacznia wygląd baszty z XV wieku, kiedy to ją nadbudowano i zadaszono.Stąd blisko do olkuskiego Rynku, który jest obecnie rewitalizowany, cała płyta rynku jest wymieniana, kamieniczki odnowione, a badania archeologiczny odkryły wiele skarbów, m.in. fragmenty dawnego olkuskiego Ratusza.

Dzwonnica w Olkuszu
Dzwonnica w Olkuszu
Olkusz bazylika Bazylika w Olkuszu Dzwonnica w Olkuszu Fara w Olkuszu Olkusz Baszta w Olkuszu Olkusz Rynek w Olkuszu Rewitalizowany Rynek Muzeum Pttk w Olkuszu Olkusz Olkusz Rynek w Olkuszu
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-06-04 13:49:48

A niby tylko piasek, piasek, piasek a taka atrakcja.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-06-03 22:37:41

Przejeżdzaliśmy tusz tusz ale zabrakło czasu ciekawe miejsce .

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-06-03 21:49:22

Pustynia Błędowska. Ewenement na skalę europejską. Dawno nie bylam...

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2013-06-03 18:58:42

nie byłem, ale Pustynia Błędowska chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
2013-06-03 17:54:35

Mieszkam tuż, tuż a jeszcze tam nie byliśmy.Może dlatego że mąż pracuje na piaskowni więc po pracy go już raczej nie chce widzieć.

Ale myślę że kiedyś go namówimy.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020