Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Śląski Ogród Botaniczny- Plac zabaw, Danuta

Atrakcyjne Mokre, Bujaków i majówka w Chudowie

2013-05-05
2013-05-10 08:58:19
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Długie wolne majowe dni były smutne i deszczowe. Dobrze, że chociaż w niedzielę dopisała nam pogoda. Było wiosennie, krajobrazowo, nastrojowo i muzycznie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tychy > Mikołów > Bujaków > Chudów > Zameczek Myśliwski Promnice > Zamek w Chudowie > Kościół MB Śnieżnej w Mikołowie > Bazylika w Mikołowie > Mikołów- Mokre > Bujaków > Bujaków

Początek maja- długi weekend. Prognozy raczej pesymistyczne. Wszystkie plany wyjazdowe muszą ulec korekcie. Siedzimy w domu. Jedynie w chwilach wolnych od deszczu wybiegamy na działeczkę żeby nadrobić zaległości i trochę popracować.Nareszcie niedziela! I zmiana aury. Już nie deszcz, a słońce! Pora wyruszyć na wyprawę.W jednej z dzielnic Mikołowa- Mokrem znajduje się Śląski Ogród Botaniczny. Na łącznej powierzchni prawie 80 ha w malowniczej okolicy różnorakich wzniesień, występuje wiele rzadkich gatunków, które podlegają ochronie prawnej. Wędrując ścieżkami spacerowymi podziwialiśmy utworzone na terenie Ogrodu kolekcje: dendrologiczna, roślin wrzosowatych, roślin wodnych i szuwarowych, siedliskowa, roślin ozdobnych i zielarskich.

Spacerowaliśmy utwardzonymi ścieżkami podziwiając budzącą się do życia przyrodę. Okolica urocza, wokół roztaczają się piękne krajobrazy, które są jeszcze bardziej rozległe z wieży widokowej. Cicho, spokojnie, jedynie na placu zabaw trochę gwaru. Śląski Ogród Botaniczny jest ważnym miejscem wypoczynku sobotnio-niedzielnego lub popołudniowego dla mieszkańców okolicznych miast. Można tu wypocząć i doskonale się zrelaksować. Wstęp na teren Ogrodu jest darmowy.

Śląski Ogród Botaniczny- wiosna!
Ogród daje możliwość wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody
Chudów Zamek

Kolejnym etapem wędrówki była miejscowość Bujaków, a dokładniej ogród botaniczny przy parafii św. Mikołaja. Do Bujakowa po raz pierwszy trafiłam kilka lat temu, kiedy to usłyszałam o Sanktuarium Maryjnym. Już wtedy było to miejsce szczególne i postanowiliśmy zawitać tam ponownie. Przy wejściu na teren Ogrodu- ten sam kamień prognozujący pogodę …Ogród słynie z wielu gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Warte wymienienia są także: sadzawka , zabytkowa barć pszczela, pasieka oraz ziołowy ogródek Św.Hildegardy. W specjalnie wybudowanej sporej wolierze oglądaliśmy piękne pawie i ozdobne kurki.

Bujaków- Sanktuarium Matki Bożej
Bujaków- Sanktuarium Matki Bożej

Ogród daje możliwość wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody. Szkoda tylko, że nie ma w nim ławek. Z przyjemnością odpoczęlibyśmy na jednej z nich. Tak wiele jest tam romantycznych miejsc. Krzesełka są jedynie w miejscu przeznaczonym na odpoczynek przy kawce. Dobre i to!

Parafialny ogród botaniczny przyciąga swoim pięknem, ciszą i spokojem. W sobotę (od godz. 9.00 do zmroku) i niedzielę (od 12.30 do zmroku) można tutaj pomodlić się, odpocząć, wypić pyszną kawę i zjeść kawałek domowego ciasta. My delektowaliśmy się wspaniałym śląskim makowcem. Pycha!

Bujaków- . Przy wejściu na teren Ogrodu- ten sam kamień prognozujący pogodę …
Bujaków- . Przy wejściu na teren Ogrodu- ten sam kamień prognozujący pogodę …

Wstąpiliśmy też do Kościoła- Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie- Opiekunki Środowiska Naturalnego. Za symboliczną datę powstania bujakowskiego kościoła przyjmuje się rok 1500. Kościół otoczony jest starym kamiennym murem, który w przeszłości pełnił także funkcje obronne. Wewnątrz murów rośnie 6 lip drobnolistnych, który wiek określa się na około 250 - 350 lat. Miejsce urocze, wrócimy tam znowu.

Z Bujakowa bardzo blisko już do Chudowa. A tam – impreza. W malowniczej scenerii Zamku Chudowskiego słuchaliśmy Koncertu promenadowego i oglądaliśmy występy mażoretek Zespołu Zyg- Zak. Górnicza Orkiestra Kopalni „Borynia” dała wspaniały koncert muzyki rozrywkowej w nastroju dawnych wczasowisk i uzdrowisk, co połączone z przemarszem i występem mażoretek, dało prawdziwie duchową ucztę. Słuchając znanych na całym świecie różnorodnych standardów muzyki tanecznej od ragtime'u i swing'u przez muzykę latynoamerykańską aż do hitów musicalowych i współczesnych, poczułam że mogłabym zapomnieć o całym świecie. Muzyka odpręża i relaksuje. Długie wolne majowe dni były smutne i deszczowe. Dobrze, że chociaż w niedzielę dopisała nam pogoda. Było wiosennie, krajobrazowo, nastrojowo i muzycznie.

wiosna w Mikołowie Mokrem
... wmurowane w tył kościoła w Bujakowie
Mikołów Mokre- Ogród Botaniczny Bujaków- wejście do Ogrodu Kościół otoczony jest starym kamiennym murem, który w przeszłości pełnił także funkcje obronne Mikołów Mokre- widok z wieży widokowej na okolice Bujaków- jedna z alejek spacerowych Chudów- głaz Ogróōd Botaniczny w Mikołowie Mokrem raj dla ptactwa Chudów- górnicza orkiestra Kop.Borynia i występ marżonetek Bujaków : sadzawka Chudów- oberża pod św.Jerzym Śląski Ogród Botaniczny- kolekcja pnączy Chudów- oberża pod św.Jerzym i Zamek Śląski Ogród Botaniczny- pierwiosnki Parafialny ogród botaniczny przyciąga swoim pięknem, ciszą i spokojem Chudów- wspaniały koncert promenadowy Śląski Ogród Botaniczny- tablica informacyjna Ogród słynie z wielu gatunków drzew, krzewów i kwiatów Chudów- postać Skarbnika- jedna z wielu figur w Parku zabytkowa barć kasztany zakwitły- czas na matury! Śląski Ogród Botaniczny ziołowy ogródek Św.Hildegardy pora wracać ... Śląski Ogród Botaniczny- wieża widokowa figura MB Bujakowskiej Śląski Ogród Botaniczny- kolekcja kwitnących kwiatówe wiosennych
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-06-01 17:18:26

Oj tak Macieju! Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza i tym bardziej trzeba wykorzystywać każdy ładny dzień na wędrowanie. W opisywanej powyżej wycieczce miałam sporo szczęścia: NIE PADAŁO!

Pozdrawiam :-)

Ostatnio edytowany: 2013-06-01 17:19

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2013-05-31 13:20:28

zielono i pogodnie

w tym roku to nie jest proste tak trafić

z pozdrowieniami

Avatar użytkownika
swerd Wędrowiec 113 kilometrów
2013-05-22 13:58:51

Fajna wycieczka, ciekawe miejsce!

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-05-10 09:29:03

Witam Danke. pieknie , pięknie  spedzasz czas .

B .ladne miejsce. 

 

Pozdrawiam  Karol 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020