Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Równica, Tadeusz Walkowicz

Równica

2011-09-25
2013-04-28 09:47:33
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Równica

Trzeci dzień. Jedziemy na Równicę.W latach 1933-1934 powstała droga z Ustronia do schroniska, pnąca się malowniczymi serpentynami wybudowana przez tzw. Ochotnicze Drużyny Robotnicze, a następnie w latach 1966-68 wybudowano asfaltową drogę umożliwiającą dostanie się na szczyt samochodem. Z tego względu Równica jest jedną z nielicznych gór w Polsce posiadająca całoroczny dojazd.

W schronisku na Równicy
W schronisku na Równicy


Na zachodnim stoku Równicy przy czerwonym szlaku do Ustronia znajduje się tzw. Kamień Ewangelików, kamienny ołtarz z wyrytym krzyżem i kielichem i datą 1654 - 1709. W miejscu tym odbywały się tajemne nabożeństwa w czasie kontreformacji. Obecnie odprawiane są tu leśne nabożeństwa. Nazwa góry pochodzi od równego, prawie zupełnie poziomego odcinka grzbietu (na długości ponad 1 km) na południowy-wschód od szczytu.

Równica (883 m n.p.m.) - (Ustroń Jaszowiec) jeden z popularniejszych szczytów górskich. Leży w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy. Oglądany z przeciwległych stoków - zarówno od strony Czantorii, jak i Błatniej - jawi się jako prawie idealnie równy zalesiony wał, wyniesiony nieco ponad resztę grzbietu. Przez Równicę przebiega granica Ustronia i gminy Brenna.

Schronisko
Park Rozrywki
Park

Na podszczytowej polanie na wysokości (785 m n.p.m.) znajduje się schronisko górskie "Równica" utworzone w 1927 roku, które było drugi polskim schroniskiem w Beskidzie Śląskim i którego wygląd nawiązuje do architektury regionalnej. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Czantorię Wielką (995m), Orłową(813m) i położony poniżej Ustroń. Schronisko "Równica" szczyci się doskonałym położeniem w Bramie Beskidów jak nazywa się często Ustroń. Ta idealna lokalizacja w naturalny sposób stanowiąca dla Turystów najlepszą bazę wypadową na Szlaki Beskidu Śląskiego powoduje że Schronisko jest początkiem dla wielu wspaniałych wypraw oraz preludium do jeszcze większej ilości niezapomnianych przygód. Schronisko służy turystom, dla nich, zmieniając swoje wnętrze i najbliższe otoczenie, aktualnie dysponuje 50 miejscami w pokojach dwu - i wieloosobowych. Obok schroniska zmodernizowano i poszerzono parking, powstał mini plac zabaw dla dzieci, przygotowano zadaszone miejsce na rozpalenie ogniska. Schronisko oferuje możliwość organizowania różnych form turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej, obozów młodzieżowych letnich i zimowych. Kontynuuje tradycje dobrej kuchni, proponując odwiedzającym bogaty wybór dań regionalnych. Zbiegające się tuż przy schronisku szlaki turystyczne zachęcaj do wędrówek po całym paśmie Równicy, zarówno w formie spacerów, jak i dalszych dłuższych wypraw. Znajdujące się w pobliżu takie atrakcje turystyczne jak Park Linowy, Extreme Park, Leśny Park Niespodzianek i wiele innych powodują że Schronisko Równica jest chętnie i licznie odwiedzane zarówno przez dojrzałych Turystów szukających bazy wypadowej do wspaniałych wędrówek jak i przez dzieci i młodzież szukających rozrywki i adrenaliny.Powyżej schroniska znajduje się restauracja Zbójnicka Chata w odremontowanej 200 letniej chacie serwująca regionalne dania i napoje. Można skosztować góralskich specjałów jak kwaśnica czy placki z wyrzozkami. Poniżej schroniska również w przebudowanej chacie góralskiej z 1793 roku znajduje się druga regionalna restauracja Koliba pod Czarcim Kopytem, gdzie specjalnością jest grzane piwo lub wino sporządzone wg XVIII - wiecznej receptury.

Atrakcje Parku
Atrakcje Parku

- Sala I "KOMINKOWA"

To sala ogniskowa. Wokół paleniska umieszczonego centralnie w ponad 200 letniej izbie, wygodnie mieści się około 30 osób. Palenisko służy do własnoręcznej adaptacji pstrąga do spożycia. Obsługa i gospodarz radzą jak przypiekać na prawdziwym ogniu te smakowite kąski. W rogu izby wisi zerwana w Boże Narodzenie jemioła.

Tor saneczkowy
Tor saneczkowy

- Sala II "PYSK DIABŁA"

W drugiej sali ogień płonie w diabelskim pysku, tutaj przy stołach na ławach zmieści się około 50 osób. Można w niej zamówić wszystkie serwowane przez "czarcią" kuchnię potrawy. Warto to zrobić, zapewniamy niezwykłe wrażenia smakowe, dobra muzyka, ogień płonący w diabelskim pysku, to tylko nieliczne atrakcje tej sal.

Karczma pod Czarcim Kopytem
Karczma pod Czarcim Kopytem
Karczma pod Czarcim Kopytem

- Sala III "PODZIEMNA GROTA"

Oprócz pyska ma też diabeł... zadek, aby go jednak zobaczyć, należy zstąpić pod ziemię do najniżej położonej sali, oświetlonej pochodniami i ogniem z "czarciego" pieca. Niezwykłą atrakcją, sali III są "Żarna do mielenia grzechów ludzkich". W tej niezapomnianej scenerii, odpoczywać może, równocześnie 100 osób. W podziemnej grocie można organizować wszelkiego rodzaju przyjęcia okolicznościowe.

Karczma pod Czarcim Kopytem
Karczma pod Czarcim Kopytem
Karczma pod Czarcim Kopytem Przed Karczmą pod Czarcim Kopytem Na Równicy Karczma pod Czarcim Kopytem W dole Ustroń Równica
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020