Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Żuraw, Darek

Przechadzka Traktem Królewskim...

2008-07-22
2008-09-26 01:52:51
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Całodniowa wycieczka do Gdańska, nastawiona przede wszystkim na zwiedzanie zabytków w szczególności położonych w obrębie Traktu Królewskiego.
Tym razem postanowiliśmy odwiedzić wspaniałe miasto jakim jest Gdańsk, zamierzeniem naszym było przejście Traktem Królewskim, oraz obejrzenie zabytków położonych w obszarze tegoż traktu.
Dodatkowo odwiedziliśmy Kościół Św. Brygidy, Kościół oo. Karmelitów p.w. św. Katarzyny i Pomnik Stoczniowców.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bazyliki Wniebowzięcia NMP.
Dowiedzieliśmy się, że Kościół Mariacki jest wybitnym dziełem gotyckiej architektury ceglanej. Kościół ten jest największą świątynią ceglaną na świecie, mogąca pomieścić 25 tys. osób. Budowa rozpoczęta w XIV wieku trwała ponad 150 lat, ale efekt robi niesamowite wrażenie - ogromna nawa, potężne filary, ponad 80-metrowa wieża, na szczycie której znajduje się punkt widokowy.
We wnętrzu świątyni znajduje się wiele gotyckich i barokowych zabytków malarstwa i rzeźby.
Obok Kościoła Mariackiego stoi barokowa Kaplica Królewska. Dalej podążamy najpiękniejszą ulicą w mieście, czyli ul. Mariacką gdzie po jej obu stronach brukowanej drogi znajdują się prześliczne stare kamienice o bajkowym wręcz wykończeniu. Na ulicy znajduje się mnóstwo sklepów, witryn i kramów, które oferują przede wszystkim przepiękne wyroby z bursztynu. Można kupić tu bursztynową biżuterię, pamiątki i wszelkiego rodzaju gadżety z wykorzystaniem tego kamienia, a także znajdziemy tu całą cepelię od wszelkiego rodzaju koronek, szmacianych lalek, starych mebli, obrazów i rzeźb do broni palnej i siecznej włącznie. Na Mariackiej znajduje się też Muzeum Archeologiczne.
Podziwiając tą przepiękną wręcz ulicę, kierujemy się w stronę Motławy, a tam Długim Pobrzeżem podążamy w stronę ul Szerokiej do Żurawia, który jest symbolem Gdańska.
Jest to chyba jeden z najoryginalniejszych obiektów Gdańska. Jego osobliwy kształt od wieków wabi przechodniów, ciekawi podróżników i zdobi olbrzymią liczbę pamiątkowych zdjęć.
I w ten sposób przechodzimy do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które to kiedyś było utożsamiane tylko z wcześniej przedstawionym Żurawiem. Zwiedzamy spichlerze i przepływamy promem na wyspę Ołowiankę, gdzie znajduje się spichlerz Oliwski, oraz Mała i Duża Dąbrowa z pozostałą częścią eksponatów Muzeum Morskiego. Przy nabrzeżu Ołowianki zacumowany jest statek o nazwie „Sołdek” , który był pierwszym pełnomorskim statkiem zbudowanym w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej , a teraz jest eksponatem Muzeum Morskiego.
Po tych atrakcjach mijając przystań dla jachtów udajemy się wzdłuż Motławy w stronę arkadowej Zielonej Bramy, która to w rzeczywistości zamyka trakt królewski, a w naszym przypadku go otwiera :-)
Podziwiamy przy okazji Złotą Kamienicę z XVII w., i dalej udajemy się w stronę ul. Długiej.
Przechodzimy przez Długi Targ, który w Gdańsku pełni rolę Rynku. Jest to chyba najbardziej znane i najchętniej odwiedzane miejsce w mieście. Znajduje się tu przecież symbol Gdańska słynna fontanna Neptuna, a tuż za nią wspaniały pięknie zdobiony Dwór Artusa, w którym dawniej miały swoją siedzibę bractwa kupieckie. Obok w kamienicy zwanej Domem Ławników, pojawia się ku uciesze turystów popularna „ Panienka z Okienka".
Idąc dalej napotykamy po prawej stronie Ratusz Głównego Miasta, który jest bez wątpienia jednym z najwspanialszych w całej Polsce. Z wysokiej wieży podziwiamy piękną panoramę miasta.
Spacerując po ulicy Długiej spotykamy przepiękne stare kamienice, a jedną z najpiękniejszych bez wątpienia jest Dom Uphagena z oryginalnym wystrojem, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
W dalszej części podziwiamy przepiękny budynek zbrojowni i przechodzimy przez renesansową Złotą Bramę. Z drugiej strony ukazała się nam Wieża Więzienna połączona murami z tzw. Katownią. Wewnątrz tej budowli urządzono Muzeum Bursztynu z niesamowitą ekspozycją tego słynnego, lokalnego kruszcu.
Na sale wystawowe Muzeum Bursztynu zostały zaadaptowane wszystkie piętra wieży więziennej. Gromadzi ono zarówno eksponaty przyrodnicze, historyczne, jak i artystyczne. Jantar przedstawiony został tu w różnych aspektach: geologicznym, fizycznym, chemicznym i przyrodniczym. Zobaczyć w muzeum można pokłady surowca, jego wydobycie, historię szlaków handlowych, tradycję bursztynu jako środka leczniczego, kamienia magicznego oraz materiału badawczego i artystycznego. To jedyna takie miejsce, w którym można się przenieść do bursztynowego lasu sprzed ok. 40 milionów lat, posłuchać śpiewu ptaków i poczuć zapach żywicy. Oprócz tego znajduje się tu wystawa historyczna związana z Wieżą Więzienną i jej pierwotnym przeznaczeniem. Można tutaj zobaczyć cele więzienne poznać ówczesne narzędzia i sposoby torturowania więźniów.
Po wyjściu z Wieży Więziennej naszym oczom ukazał się ostatni punkt naszej wycieczki, czyli Brama Wyżynna w kształcie łuku triumfalnego.
I tak właśnie zakończyła się nasza przygoda ze słynnym, tętniącym życiem traktem, którym dawniej podążali polscy królowie nad Motławę.

Muzeum Morskie Sołdek Przeprawa promem Sołdek Przeprawa promem Muzeum Morskie Muzeum Morskie Muzeum Morskie Muzeum Morskie Muzeum Morskie Muzeum Morskie Muzeum Morskie Muzeum Morskie Motława Przystań na Motławie Przystań na Motławie Przystań na Motławie Gdańsk Neptun Ratusz Gdańsk Gdańsk Ul. Długa Ul. Długa Ul. Długa Zbrojownia Zbrojownia Zbrojownia Zbrojownia Złota Brama Złota Brama Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Wieża Więzienna i Katownia Wieża Więzienna Wieża Więzienna Wieża Więzienna Wieża Więzienna Wieża Więzienna Wieża Więzienna Wieża Więzienna Wierza Więzienna Wieża Więzienna Wieża Więzienna Wieża Więzienna Wieża Więzienna Katownia Katownia Katownia Katownia Katownia Katownia Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Muzeum Bursztynu Wierza Więzienna Brama Wyżynna Gdańsk Kościół oo. Karmelitów p.w. św. Katarzyny Kościół oo. Karmelitów p.w. św. Katarzyny Kościół oo. Karmelitów p.w. św. Katarzyny Kościół oo. Karmelitów p.w. św. Katarzyny Kościół oo. Karmelitów p.w. św. Katarzyny Gdańsk Gdańsk Gdańsk Gdańsk Gdańsk Gdańsk Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Kościół św. Brygidy Pomnik Stoczniowców Pomnik Stoczniowców Pomnik Stoczniowców Pomnik Stoczniowców Ul. Mariacka Gdańsk Ul. Mariacka Przechadzka Traktem Królewskim... Ul. Mariacka Ul. Mariacka Ul. Mariacka Ul. Mariacka Ul. Mariacka Ul. Mariacka Ul. Mariacka Ul. Mariacka Ul. Mariacka Ul. Mariacka Pobrzeże Motławy Kościół Mariacki Kościół Mariacki Ul. Mariacka Kościół Mariacki Ul. Mariacka Kościół Mariacki
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2008-10-15 10:15:21
Na całym wybrzeżu można spotkać tysiące sklepików i straganów oferujących wszelkiego rodzaju wyroby z bursztynu, jednak najbardziej i najładniej kamień ten jest wyeksponowany w Gdańsku.
Szczególnie widać i czuć ten nie powtarzalny klimat na ul. Mariackiej.
Po za tym kunszt i pomysłowość rzemieślników z Gdańska, moim zdaniem mocno przewyższa swą konkurencję w obróbce i oprawie bursztynu.
Avatar użytkownika
Wojciech Soroka Krajtroter 2014 kilometrów
2008-10-15 08:54:51
Zgadzam się całkowicie. Swoją drogą bursztyn ma coś magicznego w sobie. Mnie podoba się w każdej postaci. W tym roku na plaży niedaleko Łąckiej Góry znalazłem mój pierwszy bursztyn. Jest on trochę większy od paznokcia i zapewne niewielką wartość, ale dla mnie jest czymś wyjątkowym.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2008-10-15 00:31:10
Te nie obrobione jeszcze kawałki bursztynu, wystawione w gablotach, też robią nie złe wrażenie. Nie pamiętam ile ważyły, ale ich wielkość była imponująca.
Avatar użytkownika
Wojciech Soroka Krajtroter 2014 kilometrów
2008-10-14 22:52:06
Jeśli mowa o bursztynie: największy znaleziony do tej pory "kawałek" waży 9,7 kg. Bursztyn ten został znaleziony w okolicach Kamienia Pomorskiego, a zanjduje się obecnie na Uniwerytecie Humboldta. Natomiast Aleksander von Humboldt jest honorowym mieszkańcem Gdańska. Tablica upamiętniająca tego badacza znajduje się blisko na Długim Pobrzeżu blisko Mariackiej.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2008-10-02 12:13:26
Muzeum Bursztynu jest jednym z najmłodszych, utworzonych w Gdańsku. Mieści się w starej Wieży Więziennej między przepiękną Bramą Złotą, a Bramą Wyżynną. Mankamentem jest to, że nie można utrwalać tych przepięknych dzieł sztuki z bursztynu przy użyciu "Flesza". Można fotografować jednak bez " błysków", a szkoda bo wystawione eksponaty nie zawsze są dobrze doświetlone. Jednak ogólnie muzeum jest bardzo ciekawe, posiada specyficzny klimat i jest godne polecenia dla wszystkich.
Avatar użytkownika
Kasia Domator 11 kilometrów
2008-09-28 10:38:59
Zgadzam się, Gdańsk i Kraków mają swój specyficzny urok.
Żeby zwiedzić Gdańsk to trzeba by chyba poświęcić co najmniej tydzień. Nie byłam jeszcze w Muzeum Bursztynu, przedstawione zdjęcia zachęciły mnie do jego odwiedzenia - może następnym razem :)
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2008-09-26 22:19:56
Chodząc po Gdańsku czasami mam wrażenie jak bym był w Krakowie. Bo oba te miasta posiadają podobny klimat. Aż trudno uwierzyć, że znajdują się od siebie tak daleko - po przeciwnych stronach Polski.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2008-09-26 22:12:14
Gdańsk jest przepięknym miastem, posiadającym swój nie powtażalny urok. Odwiedzalem gojuż wiele razy, i napewno jeszcze nie raz go odwiedze, gdyż zawsze znajduję w tym mieście coś nowego, coś co potem długo zostanje mi w pamięci.
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-09-26 15:05:36
Gdańsk kusi urokiem starych i pięknych kamienic!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020