Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kościół w Radkowie, Tadeusz Walkowicz

Szczeliniec Wielki

2008-11-11
2013-04-26 11:24:05
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Karłów

Radków - Szczeliniec Wielki - Duszniki Zdrój.Do Radkowa jadę PKS z Kłodzka.

Wejście do kościoła
Wejście do kościoła


Z Radkowa niebieskim szlakiem i drogą przez Karłów schodami na Szczeliniec Wielki.

Góry Stołowe to jedyne w Polsce pasmo o budowie płytowej, zbudowane z pię­trowo ułożonych warstw piaskowca prze­dzielonych nieprzepuszczalnymi marglami. Przez miliony lat rzeźbione przez wodę i wiatr skały stworzyły niepowta­rzalną scenerię fantastycznych form. Nazwa Góry Stołowe pojawiła się po II wojnie światowej. Przypadek jest o tyle osobliwy, że rządowa komisja nazewnicza z reguły starała się - czasem balansując na granicy absurdu - odwoływać do wczesnośredniowiecznego nazewnictwa słowiańskie­go albo poprzestawała na tłumaczeniu nazw niemieckich. Tutaj natomiast w dość pokrętny sposób nawiązała do historii pruskiej turystyki z końca XVI1I w., kiedy na Szczelińcu bywali królowie, książęta i hrabiowie, a ściślej chodzi o wydarzenia z roku 1791 r., gdy minister do spraw Śląska Karl Georg von Hoym wydał na szczycie wielki bankiet. Od bogato zastawionych stołów Szczeliniec zaczęto sporadycznie określać Górą Stołową. Z niewiadomych przyczyn tą efemeryczną nazwą objęto całe pasmo, a późniejsze tłumaczenia, że chodzi o płaskie jak stół szczyty, są już tylko próbami tu­szowania tej niezręczności. Od XVI w. funkcjonowała tradycyjna nazwa Szczelińca, Heuscheuer lub Heuscher, rozszerzana na całe pasmo Heuscher Gebirge, która wywodzi się od słowiańskiego słowa diyszd (słomiana strzecha). Czesi najwyższy szczyt Gór Stołowych wciąż nazy­wają Hejszowiną.

Radków
W drodze do Szczelińca
W drodze do Szczelińca

Szczeliniec Wielki. Na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych (919 m n.p.m.) wiedzie znad Karłowa 665 kamiennych stopni. Wykuł je pod koniec XVIII w. sołtys Franz Pabel, uważany za pierwszego w Europie urzędowo mianowanego przewodnika - certyfikat od króla Prus uzyskał w 1813 r. Charakterystyczny, widoczny z daleka pła­ski szczyt Szczelińca zajmuje oszałamiający skalny labirynt. Przed wejściem do niego mija się XIX-wieczne schronisko PTTK Na Szczelińcu z 1845 r. Z tarasu, gdzie stołował się minister von Hoym i wzdychał Johann Wolfgang Goethe, widać Pasterkę i Karkonosze, a z pra­wej Góry Sowie i Bardzkie. Za schroniskiem wchodzi się do labiryntu, poza sezonem trasa jest zamknięta z uwagi na oblo­dzenie skał i schodków. Do najciekawszych atrakcji Szczelińca należą: Piekiełko (głę­boka na ponad 20m szczelina, gdzie jeszcze w lipcu zalega śnieg), Fotel Pradziada (najwyższa część Szczelińca, świetny punkt widokowy, na który wchodzi się po meta­lowych schodkach), formy skalne Mamut, Wielbłąd i Kwoka oraz tarasy widokowe z panoramami Sudetów, a przy dobrej widoczności podobno nawet Beskidów. W 2000 r. trasę na Szczelińcu skorygowano i odnowiono przedwojenne schody. Obecnie nie wraca się do schroniska, lecz schodzi nad Karłów do leśnego skrzy­żowania szlaków.Po zrobieniu zdjęć schodzę schodami do Karłowa, przerwa na posiłek.

Skałne Grzyby
Skałne Grzyby

Narożnik. Najłatwiej dostępny szczyt (851 m n.p.m.) najwyższego poziomu płyty Gór Stołowych, zbudowany z wyraźnie warstwowanych piaskowców. Zgodnie z nazwą, na górze dominują narożne skały, opadające kilkudziesięciometrowymi urwiskami w dolinę Złotnowskiego Potoku. Widoki na Szczelince, Góry Bystrzyckie i Orlickie są bardzo ładne, jednak trzeba bardzo uważać, ponieważ me ma tu żadnych barierek. Sielankę Narożnika mąci jedno ze smutniejszych miejsc w polskich Sudetach - ta­blica upamiętniająca ofiary zbrodni z 1997r. gdy psychopata z Wałbrzycha zastrzelił na szlaku przypadkową parę studentów.

Szlakiem niebieskim do Dusznik Zdroju.

Skałne Grzyby
Skałne Grzyby

Duszniki Zdrój to miasto z historią i bogatą tradycją. Początek jego istnienia sięga jeszcze czasów średniowiecza. Do dziś pozostał zabytkowy rynek z kamieniczkami noszącymi ślady różnych epok, Muzeum Papiernictwa, kościół parafialny pw. Św. Piotra i Pawła ze wspaniałą i rzadko spotykaną amboną w kształcie wieloryba, Klasztor Franciszkanów czy Dworek Fryderyka Chopina.

Skałne Grzyby
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Schronisko na Szczelińcu Na Szczelińcu Na Szczelińcu Schodzę ze szczytu Wąsko Już na dole Płyta pamiątkowa w okolicach Narożnika Płyta pamiątkowa w okolicach Narożnika Za chwilę będę w Dusznikach
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-29 09:54:22

Interesująca wyprawa w której  pokazujesz ciekawe miejsca. Bardzo dobrze opisane zdjęcia.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-04-28 10:49:12

Świetne miejsce. I kolejny cel naszych wycieczek. Super.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-04-27 23:30:38

Piękna wyprawa, jakie widoki.

pozdrawiam:)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020