Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kościół w Porębie, Tadeusz Walkowicz

Góry Bystrzyckie

2008-11-09
2013-04-26 10:37:17
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Długopole Zdrój

Bystrzyca KłodzkaJagodnaDługopole Zdrój.Autobusem wyjeżdżam do Bystrzycy Kłodzkiej.

Widok Jagodnej z drogi do Długopla Zdroju a
Widok Jagodnej z drogi do Długopla Zdroju a

Teresowa panorama średniowiecznej Bystrzycy Kłodzkiej, mię­dzy Górami Bystrzyckimi a Masywem Śnieżnika, jest porównywana z miasteczkami Pi­renejów i Włoch. Na tym jednak analogie się kończą, bo to piękne i zadziwiające miej­sce, poza rynkiem, jest dość zaniedbane.

Miasto założono na surowym korzeniu w pobliżu starszej osady być może już w Xli w. Dokumenty potwierdzają, że w 1319 r. Bystrzyca zajmowała 5 ha, była oto­czona 1200-metrowym kamiennym murem z kwadratowymi wieżami, miała straż miej­ską, łaźnie, pierwszy w okolicy gotycki kościół parafialny, a wkrótce także ratusz. W 1469 r. Bystrzyca została spalona przez wojska wrocławskich mieszczan, wspieranych przez oddziały biskupa wrocławskiego. W XV i XVI w. miasteczko stało się kolebką żarliwych ludowych kaznodziejów - anabaptystów. W 1545 r. do ich gminy należeli niemal wszyscy mieszkańcy, dlatego katolicki proboszcz poczuł się niepotrzebny i wyjechał do Kłodzka, gdzie się ożenił. Mieszkańcy Bystrzycy żyli z handlu oraz rzemiosła, głównie piwowarstwa oraz tkactwa, ,i ich ulubioną rozrywką były spektakle teatralne wystawiane przez mieszczan. Wojna trzydziestoletnia przerwała pasmo pomyślności, miasto przechodziło z rąk do rąk, pod­paliła je austriacka armia, a potem splądrowali Szwedzi, Bystrzyca nigdy nie powróciła do dawnej świetności, a na początku XIX w. strawiły ją ogromne pożary. W 1800 r. przejeżdżał tędy późniejszy prezydent USA John Quincy Adams, który zglisz­cza opisał w listach. Koniec XIX w. to okres ożywienia, powstały wtedy browary, drukarnie oraz fabryki zapa­łek i opakowań drewnianych - od tamtych czasów Bystrzyca jest sudecką stolicą prze­mysłu zapałczanego. W czasie II wojny światowej miasto nie ucierpiało. Niestety, w latach 50. XX w. wyburzono ca­łą pierzeję renesansowych kamienic w rynku i wiele zabytkowych budynków w śródmie­ściu, mimo to Bystrzyca zachowała jeden z najciekawszych i najkompletniej szych zespo­łów zabytkowych Dolnego Śląska. Obecnie dużym problemem są zabytkowe lochy pod starówką, które w wyniku wilgoci z przestarzałej kanalizacji mogą osiadać i zagrażać za­budowie. W 2002 r. część podziemi udostępniono do zwie­dzania. Miejska Trasa Turystyczna, pozwala poznać można bliżej najważniejsze zabytki miasta.

Widok Jagodnej z drogi do Długopla Zdroju a
Wnętrze Schroniska Jagodna
Długopole Zdrój - park


Idę do Schroniska Jagodna.

Schronisko Jagodna na Przełęczy Spa­lonej mieści się w pięknym starym drewnianym budynku. Dojechać można efektownymi serpentynami z Bystrzycy przez Storą Bystrzycę. W pobliżu schroniska są wyciągi. Jest też węzeł wszystkich okolicznych szlaków. Teraz w dość dzikim lesie świerkowym szlak wspina się, na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich - Jagodną (977 rn n.p.m.]. Na wierzchołku stoi betonowy trójnóg. Potem trasa schodzi łagodnie do Przełęczy Spalonej (811 m n.p.m.].

Wnętrze Schroniska Jagodna
Wnętrze Schroniska Jagodna


Chwila na zdjęcia i dalej szlakiem kieruje się na Przełęcz nad Porębą – 680m.

Potem drogą do Długopola Zdroju, i po obiedzie autobusem do Kłodzka.

Długopole Zdrój - park
Długopole Zdrój - park

Długopole Zdrój. Miejscowość po raz pierwszy wymieniono w dokumentach z 1338 r. Wody mineralne trysnęły w kopalni ałunu w wyniku zawału już w 1563 r., ale uzdrowisko rozwinęło się dopiero po 1839 r., gdy wieś wykupił wrocławski doktor, Juliusz Hankę. Budynki młodego kurortu są skromne, a miejscowość wciąż ma status wsi i jest najmniejszym uzdrowiskiem ziemi kłodzkiej. Jednak Długopole wciśnięte w dolinę Nysy Kłodzkiej między dwa zalesione wzgórza ma swój czar. Jego główną ozdobą jest stary park Zdrojowy z fontanną i sztuczną sadzawką, ogólnodostępnym ujęciem wody mineralnej i stylową kawiarnią. Leczy się tu choroby wątroby, układu pokarmowego i zwyrodnieniowe serca. Roz­ważane są także możliwości leczenia nerwic.

Wnętrze Schroniska Jagodna Długopole Zdrój Schronisko Jagodna Długopole Zdrój - park Przed schroniskiem Długopole Zdrój - stacja i tunel Na Górze Jagodna Długopole Zdrój - stacja i tunel Szczyt Gór Bystrzyckich - Jagodna Zimno i mglisto Przy piwie W kierunku na Jagodną Droga w kierunku Długopola Zdroju Chwila odpoczynku Kościół w Porębie Krzyż pokutny
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-04-27 23:32:23

Bystrzyca Kłodzka piękne miasteczko.Do tej pory nie wstawiłam wycieczki z Muzeum Filumenistycznego z Bystrzycy, ehhh.Na wszystko brak mi czasu:)

Dzieki twojej wyprawie, musze sie zmobiloizować.

popzdrawiam:)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020