Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Potok Grajcarek, Tadeusz Walkowicz

Okolice Szczawnicy

2012-06-23
2013-04-19 17:28:57
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jaworki

Poranek w Szczawnicy.W Parku Górnym znajduje się odbudowany Dworek Gościnny. Dworek Gościnny to niezwykłe i wyjątkowe miejsce, które zachwyci najbardziej wymagających gości. Łączy w sobie czar i urok mienionej epoki ze współczesną funkcjonalnością. Wita swoich gości eleganckimi i stylowymi wnętrzami, gdzie w sposób harmonijny łączą się elementy tradycyjnej architektury z nowoczesnymi akcentami. Każdy element wystroju stanowi swoiste dzieło sztuki, które przyciąga uwagę i zachwyca. Pod oryginalnymi aranżacjami kryją się najnowocześniejsze systemy multimedialne a możliwości techniczne Sali Balowej wraz z jej najnowocześniejszymi systemami nagłośnienia i oświetlenia pozwalają na organizowanie w niej najbardziej niepowtarzalnych i zachwycających uroczystości. Do dyspozycji gości jest przepiękna Sala Balowa gdzie w oprawie stylowych żyrandoli i zachwycających detali do uroczystej kolacji może zasiąść 170 osób. Możliwość indywidualnej aranżacji sali, ustawienia sceny oraz fantazyjne połączenie światła, kolorów oraz zastosowanych materiałów czyni Salę miejscem magicznym oraz scenerią godną najpiękniejszych i najbardziej wyszukanych przyjęć weselnych. Stylowe Foyer oraz Biblioteka to miejsca, w których goście mogą odpocząć po tańcach jak również w wygodnych sofach i fotelach cieszyć się widokiem na otaczający park. Do dyspozycji Pary Młodej przygotowany jest również komfortowy pokój wypoczynkowy, w którym można znaleźć odrobinę wytchnienia podczas wieczoru pełnego emocji i wrażeń. W ciepłe dni Goście mogą korzystać z przylegających do Dworku tarasów lub spacerować po urokliwych alejkach otaczającego go parku. Wspaniała architektura budynku jak również zadbana parkowa zieleń stanowią niepowtarzalną scenerię dla pamiątkowych zdjęć oraz sesji fotograficznych.

Dworek Gościnny
Dworek Gościnny

Wyjazd do Jaworek i przejście przez Homole do Palenicy.

Jaworki położone są ok. 6 km na wschód od Szczawnicy, choć administracyjnie do niej przynależą. Przeciętne wyniesienie Jaworek waha się od 560 - 600 m. n. p. m., dlatego, mamy bardzo korzystny górski, ale zarazem łagodny klimat. Rozległą kotlinę, w której są położone Jaworki, od południa i południowego zachodu zamyka pasmo Małych Pienin (z najwyższym szczytem - Wysoka 1025 m. n. p. m.), a od północy i północnego wschodu pasmo Radziejowej należące do Beskidu Sądeckiego. Położenie w kotlinie pomiędzy dwoma pasmami powoduje, że w Jaworkach łączy się 5 dużych potoków: Biała Woda, Czarna Woda, Skalski, Kamionka i Stary.

Palenica
Potok Grajcarek- deptak
Dworek Gościnny


Wąwóz Homole – wąwóz w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki. Nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły, bezrogi (nawiązanie do kształtu doliny). Ma długość ok. 800 m. Turystyczna ścieżka przekracza kilkakrotnie potok. Dawniej pokonywano go przeskakując po dużych kamieniach na jego dnie, co wymagało nieco zręczności, obecnie dla wygody turystów wykonano metalowe mostki. Wejście do wąwozu leży tuż obok szosy prowadzącej przez Jaworki, zaraz za parkingiem i oznakowane jest dużą tablicą. Przed wejściem do wąwozu estetycznie wykonane tablice informacyjne i w sezonie turystycznym punkt pobierania opłat za zwiedzanie. Po przejściu przez drewniany mostek potoku Kamionka, zaraz po lewej stronie skała zwana Wapiennik, a za nią ciągnie się dalej długa niemal pionowa ściana Grzebienia. Po przeciwległej (prawej) stronie ciągną się wyższa od nich i równie stroma Prokwitowska Homola. Istnieją w niej szyby górnicze – w przeszłości poszukiwano tu złota. Za Grzebieniem znajduje się Niska Skała o wysokości 70 m, a za nią Wysoka Skała, mająca aż 120 m wysokości. Skały te mają czerwonawe zabarwienie, świadczące o zawartości żelaza. Dalej trasa prowadzi lesistym i zawalonym rumowiskiem dużych głazów zboczem, po lewej stronie potoku. Dość strome podejście ułatwiają drewniane stopnie i poręcze. Towarzyszy nam szum potoku spadającego po kaskadach. Potok rozwidla się w kilku miejscach. Ścieżka wyprowadza na Dubantowską Dolinkę, gdzie znajduje się koszona polana, ławki i stoły dla turystów. Od strony wyjścia z wąwozu wał kamienny, a dookoła polanki wykonana z naturalnych kamieni ścieżka. Idąc nią można z bliska przyglądnąć się wapiennym, zabarwionym na czerwonawo ścianom skalnym na otaczających polankę zboczach.

Wieczorny spacer po Szczawnicy.

Jedziemy sobie w dól
Jedziemy sobie w dól


Potok Grajcarek W drodze do Jaworek Wodospad Zaskalnik Obok potoku Karczma Potok Grajcarek W Jaworkach Czarda Potok Grajcarek W Jaworkach Czarda Potok Grajcarek Wąwóz Homole CzardaCzarda Potok Grajcarek Wąwóz Homole Czarda Potok Grajcarek Padało Czarda Czarda Potok Grajcarek Wąwóz Homole Czarda Potok Grajcarek Zieleń wąwozu Czarda Pielgrzymka Potok Grajcarek Owieczki Potok Grajcarek Szlachtowa Potok Grajcarek Na niebiesko Potok Grajcarek Dworek Gościnny Rodzi się życie
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020