Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zajazd Jurajski, Tadeusz Walkowicz

Podlesice

2011-08-12
2013-04-14 08:46:14
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Podlesice

12.08.2011. Podlesice – niebieski do zielonego do czerwonego – Góra Zborów. Góra Zborów - 462 m n.p.m. zwana też Berkową, wyrasta na północno - zachodnich krańcach Podlesie. Ta najwyższa ze Skał Kroczyckich jest chyba najbardziej znanym i jednym z najpiękniejszych wzgórz Jury Polskiej. Jej zbocza porastają mieszane lasy, a z gęstwiny wystają liczne ostańce i im­ponujące grzebienie o stromych ścianach. Wszystkie skałki tworzą niesamo­wite baszty, wąwozy, labirynty i inne fantastyczne kształty, działające na wyobraźnię. Jej wytworem są nazwy ostańców, np. Koguty, Sowa, Wielbłąd, Sfinks czy Zakonnica. Ze skał roztaczają się przepiękne widoki na okolicę. W 1957 r. na górze Zborów i górze Kołaczyk, kilkaset metrów na północ, utworzono 45-hektarowy rezerwat krajobrazowy „Góra Zborów”, w którym ochronie podlega krajobraz wzgórz oraz unikalne ekosystemy. Wystę­puje tu 320 gatunków roślin naczyniowych, w tym 17 gatunków ściśle chronio­nych, m.in. bardzo rzadkie goździki sine. Droga Podlesice. Nie ma ciekawych zabytków, a mimo to jest jedną z istotniejszych miejscowości na Jurze, co wynika z położenia u stóp pasma Skał Kroczyckich oraz w pobliżu Skał Podlesickich i Skał Morskich. Okolice Podlesie są uważane za najpopularniejsze tereny wspinaczkowe w Pol­sce. Co roku przybywają tu setki amatorów wspinaczek, korzystających z kilku lo­kalnych szkół wspinaczki. W Podlesicach ma siedzibę Jurajska Grupa GOPR. Przez miejscowość przebiega rowerowy Szlak Orlich Gniazd z zamku Ogrodzieniec do Bobolic i Mirowa.Gościniec Jurajski Hotel Ostaniec Podlesice Góra Zborów Podlesice Wielbłąd Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Wieczór w Podlesicach Wieczór w Podlesicach Wieczór w Podlesicach
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-04-28 08:55:47

Racja  Tadeusz z tą wspinaczką na Jurze.Najczęsciej wspinają się właśnie w Podlesicach oraz w okolicach zamku w Ogrodzieńcu. Tam wszędzie piękne ostańce wapienne.

pozdrawiam:)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020