Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Mgły, Tadeusz Walkowicz

Szlakiem na Wielką Ryczerzową

2012-08-04
2013-04-13 07:47:05
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wielka Rycerzowa

Idę czerwonym szlakiem przez Chyż U Bacy do Przełęczy Pod Rycerzową.Bacówka PTTK na Rycerzowej – schronisko turystyczne, wybudowane wg projektu Stanisława Karpiela, otwarte 14 września1975 roku. Schronisko otacza panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masyw Pilska i Babiej Góry, Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Bacówka należy do "Klubu Bacówkarza" wraz z trzema innymi beskidzkimi bacówkami: Bacówką PTTK na Krawcowym Wierchu (Beskid Żywiecki), Bacówką PTTK na Maciejowej (Gorce) oraz Bacówką PTTK nad Wierchomlą (Beskid Sądecki).W okolicy bacówki znajdują się trzy rezerwaty przyrody, do których można dotrzeć szlakami turystycznymi. Bacówka organizuje imprezy tematyczne, np. "Noc Kupały", Otwarta Scena Piosenki Amatorskiej, "Gitarą i Grulem".

Słupki do siedzenia
Słupki do siedzenia


Wielka Rycerzowa (słow. Rycierova hora) - szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim (po słowackiej stronie są to Kysucké Beskydy). Przez szczyt przebiega dział wodny (zlewisko Bałtyku i Morza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka. Masyw Rycerzowej posiada dwa szczyty: pierwszy to Rycerzowa, zwana czasem Małą Rycerzową (1207 m n.p.m.), a drugi graniczny z Słowacją Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.) zwany był kiedyś Bukowiną. Szczyty te rozdziela głęboka przełęcz Halna, z której roztaczają się najszersze widoki: można oglądać panoramę Beskidu Śląskiego, pasmo Lipowskiej i Pilska, a w dalszym planie pasmo Babiej Góry. Poniżej znajduje się Sporków Stawek, a na hali wytryskują aż trzy źródła. Historia powstania tej hali sięga 1608 roku, kiedy to Mikołaj Komorowski, właściciel tzw. Państwa Żywieckiego, założył tam filię folwarku z Węgierskiej Górki. Pasterze wołoscy wypasali na niej owce. Z samego szczytu, który jest częściowo zalesiony, można dostrzec Wielką Raczę i Przegibek wraz z Rycerką Kolonią (przysiółkiem Rycerki Górnej) oraz niektóre szczyty Małej Fatry, takie jak Wielki Rozsutec.

Teraz czarnym szlakiem do Soblówki.

W drodze do Ujsoł
Młada Hora we mgle
Do Soblówki

Soblówka -wieś w powiecie żywieckim, w gminie Ujsoły. Graniczy ze Słowacją, w dolinie potoku Cicha. Położona jest u podnóża góry Wielka Rycerzowa i Muńcuł. Ożywiony ruch turystyczny w Soblówce rozpoczął się dopiero w 1975 roku po wybudowaniu schroniska na Rycerzowej. We wsi znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, które oferują gościom m.in. jazdę konną, degustacje potraw regionalnych, a zimą kuligi. Odwiedzający mogą także znaleźć noclegi w kwaterach prywatnych i polach namiotowych. Turyści mogą też wędrować śladami papieża Jana Pawła II tzw. Szlakiem Papieskim, wytyczonym wzdłuż istniejącej już trasy turystycznej.Skręcam na niebieski do Przełęczy Kotarz. Teraz na zielony przez Kotarz, Munczoł do Ujsoł.

Mgły
Mgły

Gmina Ujsoły położona jest w południowej części województwa śląskiego, w Beskidzie Żywieckim, tuż przy granicy ze Słowacją. Gmina ma charakter typowo górski, zajmuje obszar prawie 11 tysięcy ha podzielony na cztery sołectwa: Ujsoły, Glinka, Złatna, Soblówka zamieszkiwane przez prawie 5 tysięcy osób. Ujsoły to jeden z najbardziej dziewiczych zakątków Polski. Największym bogactwem tej ziemi są lasy zajmujące ponad 70% powierzchni całej gminy. W celu ochrony tego cennego przyrodniczo terenu włączono cały obszar gminy w obręb Żywieckiego Parku Krajobrazowego i utworzono 3 rezerwaty przyrody: Oszast, Muńcuł, Dziobaki chroniące pozostałości prastarej puszczy karpackiej. Na tym terenie występuje ponad 50 gatunków roślin objętych ścisłą ochroną oraz ponad 150 gatunków ptaków, ssaków i gadów. Początki gospodarowania na tym terenie sięgają wieku XV. Pierwszymi osadnikami byli pasterze napływający z terenu Karpat Wschodnich, którzy wykorzystywali dobre warunki do wypasu bydła i osiedlali się na okolicznych halach. Początkowo osadnicy byli ludźmi wolnymi, później wraz z wprowadzaniem gospodarki folwarcznej oraz zmuszaniem do odrabiania pańszczyzny ich swoboda była ograniczana, wobec czego okazywali swój sprzeciw w zbójnictwie. Najbardziej znanym zbójnikiem był Marcin Portasz i to być może właśnie on wraz z kamratami nocował w piwnicach na Muńcole.

Soblówka
Soblówka

Drogą do Rajczy.

W drodze na Małą Rycerzową Soblówka W drodze na Małą Rycerzową Soblówka W drodze na Małą Rycerzową Owce w lesie Trochę historii Soblówka - kościół Mała Rycerzowa Soblówka - kościół Widoki Soblówka - kościół Kapliczka na moście Widoki Soblówka - dzwonnica Kapliczka na moście rzeki Cichej Bacówka na Rycerzowej Na Przełęcz Kotarz Na czerwonym szlaku Wielka Rycerzowa Na Przełęcz Kotarz Kapliczka Na szlaku Po słowacku Rycierova Hora Na Przełęcz Kotarz Grzyb Kotarz - 1108 m Mgły Do Soblówki Munczoł - 1165 m Mgły Na słupku W drodze do Ujsoł
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-23 09:30:11

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Fajnie ci wyszły te foty słońca i drzew super :) [/cytuj]

Niesamowite refleksy. Urocze! Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-04-14 11:49:58

Fajnie ci wyszły te foty słońca i drzew super :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020