Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Pstrągarnia w Węgierskiej Górce, Tadeusz Walkowicz

Węgierska Górka - trasa 668

2012-09-16
2013-04-13 07:07:26
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Węgierska Górka

Węgierska Górka jest gminą położoną w województwie śląskim, powiecie żywieckim. Ta urokliwa miejscowość zlokalizowana jest na zboczach Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, niedaleko Żywca. Z racji swego interesującego położenia Węgierska Górka przyciąga wielu turystów, zarówno krajowych jak i tych z zagranicy. Miejscowość ta słynie z tak zwanej Alei Zbójników. Jest to interesujący szlak turystyczny, który rozpoczyna się od stojących przy drodze drewnianych zbójników. Aleja Zbójników to sześć rzeźb wysokości 4,5 do 5 m. Rzeźby te obrazują życie kulturowe na wsi z całym dorobkiem, jaki został wypracowany od pokoleń. Aleja ta jest swego rodzaju rysem historycznym Węgierskiej Górki. Miejscowość ta posiada propozycje tras pieszych i wykaz punktów widokowych, z którymi warto się zapoznać. Bardzo popularny staje się Szlak Papieski, który ma długość 42 km. Szlak ten przemierzał Jan Paweł II. Rozpoczyna się w centrum Węgierskiej Górki na Skwerze im. Jana Pawła II, następnie wiedzie do kościołów: pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego oraz św. Katarzyny w Cięcinie i dalej przez Halę Lipowską, Halę Boraczą do Kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabnicy.Węgierska Górka często nazywana jest "Westerplatte Południa", bowiem znajduje się w niej 5 polskich bunkrów z czasów II Wojny Światowej. Godnym zainteresowania bunkrem z tych czasów jest tak zwany Wędrowiec. W bunkrze tym znajduje się Muzeum, które upamiętnia obronę Węgierskiej Górki w czasie kampanii wrześniowej. Wędrowiec zaliczany był do schronu piechoty. Pozostałe bunkry to Waligóra, Wąwóz, Włóczęga oraz Wyrwidąb. Są to ulubione miejsca miłośników historii. Węgierska Górka jest miejscowością historyczną, nie tylko z powodu istniejących tam bunkrów. Ta gminna miejscowość kojarzona jest z ciężkimi walkami z armią hitlerowską. W Węgierskiej Górce toczyło się wiele walk z Niemcami. Do Węgierskiej Górki zjeżdżają się wycieczki szkolne, których podstawowym punktem zwiedzania jest Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej oraz ścieżka przyrodnicza „Gościnny Las”. Obiekty te znajdują się w Nadleśnictwie Węgierska Górka. Znajduje się w nich sala wykładowa wyposażona w mikroskopy i lupy stereoskopowe oraz sprzęt wizualny i multimedialny. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej posiada ciekawe eksponaty rzadko spotykanych w naszym środowisku ptaków i zwierząt a także różnorodne gatunki drzew i owadów. Wokół Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej rozciąga się Gościnny Las, który jest ścieżką dydaktyczną dla wielu młodych ludzi, i nie tylko.

Pstrągarnia
Pstrągarnia
Most na Sole Rzeka Soła Rzeka Soła Węgierska Górka Fort Wędrowiec Fort Wędrowiec Fort Wędrowiec Fort Wędrowiec - armata Fort Wędrowiec - armata Fort Wędrowiec - armata Fort Wędrowiec Fort Wędrowiec Fort Wędrowiec Węgierska Górka Węgierska Górka Węgierska Górka Aleja Zbójników Aleja Zbójników Aleja Zbójników Do Fortu Węgierska Górka Fort Waligóra Fort Waligóra Fort Waligóra Fort Waligóra
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020