Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Młyn Tarnówki, Tadeusz Walkowicz

Szlak Orlich Gniazd - Ojców - Olkusz

2012-06-04
2013-04-12 12:12:56
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Olkusz

Dzień 3. OjcówOlkusz.Poranek godz 7.30 ruszam do Olkusza przez Pieskową Skałę.

Młyn Mosura
Młyn Mosura


Po drodze Grodzisko. Grodzisko nadał Bolesław Wstydliwy, wraz ze Skałą i okolicznymi wioskami swojej siostrze, która w 1252 r. wstąpiła do zakonu klarysek przeniesionego w roku 1262 z Zawichostu do Skały lub w jej okolice, a następnie w 1320 do Krakowa. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i bł. Salomei stojący dziś na Długiej Skale, zwanej "Kamieniem" został wybudowany w latach 1677-91 w stylu barokowym przez x. Sebastiana Piskorskiego w związku z toczącym się procesem beatyfikacyjnym Salomei (1211-68) - przełożonej klasztoru.
Ołtarz główny, przeniesiony tu z innego kościoła, wykonany jest z marmuru, sklepienie kolebkowe w stiuku. Do zachodniej ściany kościoła przylega "Grota Ogrodu Getsemańskiego". Przed kościołem stoi wybudowany w XVII w. dom prebendarza oraz kolumna z zegarem cieniowym i posągiem św. Klary. Całość zespołu otoczona jest ceglanym murem z posągami św. Jadwigi, Henryka Brodatego (obecnie wewnątrz kościoła), Bolesława Wstydliwego, św. Kingi oraz Kolomana (króla węgierskiego - męża Salomei). Za kościołem znajduje się granitowy obelisk na grzbiecie słonia (z 1686 r.), dawniej fontanna (z trąby słonia tryskała woda), wzorowany na rzymskim, stojącym przed kościołem Santa Maria Sopra Minerwa i grotki modlitewne (domki modlitwy - św. Marii Magdaleny, Zaśnięcia NMP i św. Jana Chrzciciela). Niżej możemy zobaczyć pustelnię bł. Salomei z zachowanym ołtarzykiem i kamiennym łóżkiem bł. Salomei.

Pieskowa Skała – osada na terenie wsi Sułoszowa. Zamek Pieskowa Skała. Ta średniowieczna fortalicja z XIV w. położona jest w środkowej części Doliny Kluczwody na skale zwanej Zamczysko lub Zamkowej Skale. Na początku XIV w. wg obecnej wiedzy przypuszcza się, że powstał zamek należący do rycerskiego rodu Syrokomlów. Główną funkcja tego obiektu była funkcja obronna. W celu umocnienia fortalicji wykorzystane zostały naturalne warunki obronne terenu. Na szczycie wysokiej wapiennej skały wybudowano kamienny mur obronny o grubości 1,2-1,3 metra zamykający murowane założenie na nieregularnym planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 20x15 metrów. W północno-wschodniej części tak powstałego zamku górnego wznosiła się prostokątna wieża o szacowanej wysokości sięgającej 3 kondygnacji. Kamienna zabudowa mieszkalna stykała się z murem biegnącym wschodnią krawędzią skały. Ze względu na niewielką ilość miejsca otoczonego murem skrzydło mieszkalne było stosunkowo wąskie. Pozostałe zabudowania istniejące tu prawdopodobnie były wykonane z drewna w związku z czym nie pozostał po nich żaden ślad. Wierzchołek skały na której wzniesiono zamek był nierówny w wyniku czego dziedziniec znajdujący się na zachód od skrzydła mieszkalnego był naturalnie podzielony na część wyższą - północną i niższą - południową, pomiędzy którymi przemieszczano się po wykutych w skale schodach. Wjazd do zamku górnego znajdował się po stronie wschodniej przy skrzydle mieszkalnym i wprowadzał wprost na południowy dziedziniec. Ze względu na duże walory obronne miejsca lokalizacji zamku górnego jedynie na wschód od skały z zamkiem wykonano dodatkowe umocnienia w postaci ziemnego wału i suchej fosy, które otaczały obszar majdanu gospodarczego zwanego również zamkiem dolnym. Obecnie w wyniku prowadzonych prac archeologicznych z lat 1993-94 można obejrzeć pozostałości murów przyziemia pokazujące całe założenie. Do zamku przylega park krajobrazowy. W pobliżu stoi wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa, Czarcią Skałą lub Sokolicą. Zamek był tłem do zdjęć filmów:

Spokojne i Łamańce
Młyn Katarzyńskich
A ty gdzie idziesz

"Zacne grzechy","Stawka większa niż życie" ,

Kościół z XVIIw
Kościół z XVIIw

"Liść Dębu",

"Janosik",

Kościół z XVIIw
Kościół z XVIIw

"Pierścień i róża",

"Ogniem i mieczem",

Na dziedzińcu
Na dziedzińcu
Na dziedzińcu

W poniedziałki można zwiedzać tylko dziedziniec Zamku.

Sułoszowa – wieś w gminie Sułoszowa. Sułoszowa jest jedną z najdłuższych w Polsce ulicówek – rozciąga się na długości ok. 9 km. Do dziś zachowało się w niej kilka starych zagród.. Kościół parafialny pierwotnie wzmiankowany w 1325-1327. Obecny murowany w latach 1933-1939, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół filialny pw. NMP Królowej Polski w Sułoszowej III, zbudowany w latach 1984-1989.

Na dziedzińcu
Na dziedzińcu

Olkusz - miasto położone na zachodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej nad rzeką Babą. Jeden z ośrodków górnictwa rud cynkowo-ołowiowych w Polsce (kopalnia Olkusz – Pomorzany, nieopodal w Bukownie Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław"😉, fabryka naczyń Emalia SA, fabryka wentylatorów OWENT. Zabytki: Bazylika św. Andrzeja – kościół halowy z malowidłami ściennymi i organami renesansowymi z lat 1612-1623 (jedne z najstarszych w Europie organów, zachowanych w stopniu bliskim oryginalnemu), Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Muzeum Wody, które mieści w budynku Stacji Uzdatniania Wody, Muzeum Afrykanistyczne - jedyne tego typu w Polsce, baszta wraz z odrestaurowanym fragmentem muru obronnego.

Wdowy Skały Wernyhory Skały Wernyhory Kaczki z Prądnika Maczuga Herkulesa Maczuga Herkulesa Skała Mickiewicza i Chopina Pieskowa Skała - zamek Pieskowa Skała - zamek Staw Pieskowa Skała - zamek Już zamek - brama wejściowa Dziedziniec zamku Dziedziniec zamku Dziedziniec zamku - zegar Ogrody Ogrody Park Ostatnie zdjęcia zamku Staw w Sułoszowej Ciekawa zabudowa 4 Ciekawa zabudowa Sułoszowa Kościół z 1933r Kościół z 1933r - wewnątrz Dzwonnica Przez pola do Kosmolowa Wąwozy Kosmolów - łaki Kościół w Kosmolowie Dzwonnica Teraz przez Olewin do Olkusza Olkusz Olkusz
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
2013-04-12 12:37:12

Prośba też do wszystkich, o własne wrażenia z wycieczek i jak najmniejsze kopiowanie w wikipedii i innych portali. Dzięki :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
2013-04-12 12:36:18

Bardzo ciekawa wyprawa, tzn. cała po Jurze, podzielona na poszczególne wycieczki, pisząc o róznych miejscach, prosze podpisuj zdjęcia, bo plany innych mogą się opierac własnie na ciekawych obiektach na zdjęciach, a nie zawsze wiadomo co to jest.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020