Początek szlaku Orlich Gniazd, Tadeusz Walkowicz

Szlak Orlich Gniazd - Kraków - Ojców

2012-06-02
2013-04-12 11:32:58
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ojców

Szlak Orlich Gniazd – szlak turystyczny w Polsce, przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Rozpoczyna bieg w Krakowie, kończy w Częstochowie. Ma długość 163,9 km. Nazwę zawdzięcza leżącym na jego trasie ruinom zamków i warowni, nazywanych Orlimi Gniazdami ze względu na ich usytuowanie na skałach dochodzących do 30 metrów wysokości. Szlak ten został opisany i utworzony przez Kazimierza Sosnowskiego. Widnieje pod numerem pierwszym w ogólnopolskim rejestrze znakowanych szlaków pieszych. Ta pozycja wynika z ukształtowania terenu, obecności licznych ostańców skalnych, jaskiń oraz zabytków. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym. Ruszam….do zobaczenia w …Częstochowie.Dzień 1. KrakówOjców.

Czerwony Most
Czerwony Most

Godz. 8.15 Kraków Łobzów. Idę w kierunku Pękowic, po drodze Czerwony Most.

Fort Pękowice – jeden z fortów Twierdzy Kraków, fort pancerny. Powstał w latach 1895-1897. Obiekt należał do IV sektora obronnego. Wspomagał prawe skrzydło fortu 44 Tonie oraz osłonę doliny Prądnika i Garlinki. Dostępu do Fortu od strony szyi strzegł ostróg bramny. Elementy pancerne fortu zezłomowano po 1940 roku. Fort stopniowo popadał w ruinę, lecz w 2006 roku rozpoczęto remont.

W kierunku Pękowic
Fort Tonie
Fort Tonie


Fort pancerny główny Tonie – fort opancerzony Twierdzy Kraków. Znajduje się przy ul. Jurajskiej w Krakowie. Powstał w 1878 roku jako tzw. dzieło prowizoryczne, w formie ziemno - drewnianego szańca. W latach 1883-1885 został przebudowany na stały fort artyleryjski, reprezentatywny dla ówczesnej austriackiej szkoły fortyfikacyjnej. Po drugiej wojnie światowej przez wiele lat użytkowany był przez wojsko, mieścił magazyny amunicji i materiałów wybuchowych. Wojsko opuściło go na początku lat 90 i aż do roku 2008 fort pozostawał nieużytkowany, choć był całodobowo strzeżony. Wiosną roku 2008 fort objęła w dzierżawę Fundacja Aktywnej Ochrony Zabytków Techniki i Dziedzictwa Kulturowego Janus. Fort obecnie przechodzi prace konserwatorskie i remontowe, jest okresowo udostępniany do zwiedzania grupom zorganizowanym.

Giebułtów - wieś w powiecie krakowskim, w gminie Wielka Wieś. Giebułtów położony jest w odległości około 2 km na północny zachód od Krakowa.. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie obecnego Giebułtowa pochodzą z neolitu, z lat 4500-1650 przed naszą erą. Inne liczne wykopaliska na terenie dzisiejszego Giebułtowa pochodzą z przełomu I i II w. n.e, a także z IV i XI w. Na przestrzeni wieków właścicielami Giebułtowa byli cystersi z Mogiły, klaryski z Krakowa, a w XVI i XVII wieku - ród Giebułtowskich. Z tego okresu pochodzi późnorenesansowy, nawiązujący do gotyku, murowany kościół św. Idziego.

Giebułtów
Giebułtów


Hamernia - zakład istniejący w XVII i XVIII wieku, służyła do przerobu miedzi. Manufaktura ta należała do Lubomirskich, Sanguszków i Ponińskich. Hamernia w Bronowicach była jednym z największych zakładów tego rodzaju w owych wiekach. Założył ją wojewoda krakowski Michał Aleksander Lubomirski, a pierwsza o niej wzmianka w zachowanych dokumentach pochodzi z roku 1658. Wiadomości o tym zakładzie przemysłowym pojawiają się aż do roku 1752. Urządzenia hamerni składały się z pieca szmelcowego z miechami, młota wałowego czyli hamru oraz z kowadła. Miechy oraz młot wałowy poruszane były siłą wodną z rzeczki odpowiednio spiętrzonej, stanowiącej dopływ Rudawy. W hamerni produkowano naczynia miedzianie do użytku domowego jak i browarów, jak kotły, garnce, durszlaki, sagany, alembiki, dzbanki, patelnie, kufle, itp.

Skręcam ze szlaku idę do Zamku w Korzkwi.

Dzwonnica
Dzwonnica

Korzkiewski zamek - warownia rycerska z XIV w. powraca powoli do swojej świetności. W znacznym stopniu już odbudowany mieścić będzie mini muzeum - rekonstrukcję dworskiej kuchni, restaurację, hotel, sale wielofunkcyjne. Leżący u stóp zamku XIX w. zespół parkowy z dobrze zachowanymi stanowiskami starodrzewia coraz pełniej służy okolicznym mieszkańcom jak i gościom, którzy licznie tu przyjeżdżają. Jeszcze przed II wojną światową w korzkiewskim parku stał dwór. Dziś zostały po nim zaledwie zarysy fundamentów. Obecny właściciel zamierza zrekonstruować ten budynek. W planach jest także odbudowa rozebranych budynków browaru i austerii oraz uratowanie starych, nielicznych już, chałup i stworzenie miniskansenu na tyłach parku - obok pozostałości po kamieniołomie. Tam też będzie zbudowana letnia scena wykorzystywana do różnorodnych spotkań artystycznych. Po wschodniej stronie zamku były kiedyś stawy. Zachowały się tylko wgłębienia w terenie i stare fotografie. W przyszłości stawy również będą zrekonstruowane.

Powrót przez Grębynice na szlak do Ojcowa. Po zakwaterowaniu, zwiedzam Zamek w Ojcowie, Jaskinię Łokietka i Dolinę Sąspowską. Zamek w Ojcowie - położony na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w centrum Ojcowa, był zamkiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny. W latach osiemdziesiątych XX wieku przeprowadzono renowację wieży, w której urządzono ekspozycję poświęconą historii zamku

Kościół z XVIIw
Kapliczka przy kościele
W kierunku Hamerni

Wąwóz Kwietniowe Doły
Wąwóz Kwietniowe Doły

Hamernia zabudowania kuźni Zamek Korzkiew Zamek Korzkiew - będzie wesele Zamek Korzkiew Zamek Korzkiew Ośrodek harcerski Kościół w Korzkwi Pierwsze skałki Księża Zmartwywstańcy Wokół kaplicy Wokół kaplicy Dolina Prądnika Dolina Prądnika Na szlaku zielonym do Jaskini Ciemnej Widok z góry Widok z góry Z góry Koronnej Rękawica Figura Matki Boskiej Niepokajanej Kaplica Na Wodzie - były budynek łazienek zdrojowych W drodze do Zamku w Ojcowie Zamek Ojców Zamek Ojców - mury Zamek Ojców Zamek Ojców i ja Zamek Ojców - studnia Zamek Ojców - mury Widok na Ojców Idę do Jaskini Łokietka Wejście do Jaskini W jaskini W jaskini Do Doliny Sąspowskiej Dolina Sąspowska
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów
2013-04-12 11:48:58

Byliśmy tam niedawno w pełnym śniegu 🙂 A mam nadzieję, w zielonosci też pojedziemy 🙂

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021