Miasto było i jest silnym ośrodkiem kamieniarskim, Danuta

Józefów - wyjątkowe miejsce

2012-08-08
2013-04-10 12:15:55
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Miasteczko zawdzięcza swoją nazwę Tomaszowi Józefowi Zamoyskiemu, który założył je w 1725 roku jako dziesiąte miasto Ordynacji Zamojskiej.

Będąc na wakacjach w Zwierzyńcu- zwiedzaliśmy najpiękniejsze zakątki Roztocza. Jednym z takich miejsc jest Józefów.Miasteczko zawdzięcza swoją nazwę Tomaszowi Józefowi Zamoyskiemu, który założył je w 1725 roku jako dziesiąte miasto Ordynacji Zamojskiej. O jego trzywiekowej tradycji i wielokulturowości przypominają zabytkowe budowle i pomniki.

W centrum miasteczka oglądamy murowany ratusz i synagogę wzniesione w XIX wieku w miejscu XVIII-wiecznych, drewnianych budowli .

Niedaleko znajduje się neobarokowy murowany Kościół wykonany z białego kamienia józefowskiego. Podchodzimy do niego- jest otwarty, ale jego wnętrze zabezpieczone jest przez kraty. Zza nich zaglądamy do środka- widać piękne oryginalne żyrandole i kinkiety wykonane z poroży. Obok kościoła znajduje się dzwonnica murowana. Cmentarz kościelny otoczony starym murem z kapliczkami i bramką utworzoną z dwóch słupów kamiennych. Znajdujemy też bardzo stary oryginalny grobowiec , a obok postument z informacją, że w tym miejscu stał ołtarz poprzedniego- drewnianego kościoła. Wokół cicho, spokojnie.

trochę zniszczony
twórczość Józefowskich kamieniarzy
Znajdujemy też bardzo stary oryginalny grobowiec


Podjeżdżamy aby zobaczyć podmiejskie kamieniołomy, których rzeźba zachwyca pięknem.

Na wzgórzu, w pobliżu pomnika Miszki Tatara, stoi 19-metrowa baszta widokowa, z tarasem, z którego można podziwiać panoramę Józefowa. Z wieży oglądamy przygotowania do Landart festiwalu. To sztuka w przestrzeni- np. malowane na polach wzory.Wędrujemy chwilę przez kamieniołomy. Po drugiej ich stronie znajduje się kirkut. Nie dochodzimy tam jednak, a podjeżdżamy samochodem. Kirkut z zabytkowymi nagrobkami, trochę zniszczony, zarośnięty przypomina, że Józefów był kiedyś niewielkim żydowskim miasteczkiem. Wiele macew jest przewróconych, pękniętych. Rozpoznaję oznaczenie wielu nagrobków: złamane drzewo, złożone dłonie, menora, to są groby rabina, cadyka, kobiety …

Przechodząc przez kirkut dochodzimy ponownie do kamieniołomów. Pogoda się zmienia, niebo przybiera kolory granatowe, pora wracać.

trochę zniszczony, zarośnięty
trochę zniszczony, zarośnięty

Wśród wielu urokliwych zakątków Lubelszczyzny Józefów stanowi wyjątkowe miejsce. Znaleźliśmy tutaj ciszę, spokój, piekno i tajemniczość Roztocza. Wrócimy tu za jakiś czas.

stare macewy na kirkucie w Józefowie Synagoga- aktualnie miejska biblioteka i schronisko noclegowe wnętrze synagogi... podmiejskie kamieniołomy 19-metrowa baszta widokowa kamieniołomy podmiejskie kamieniołomy Z wieży oglądamy przygotowania do Landart festiwalu , niebo przybiera kolory granatowe kamieniołomy w Józefowie Obok kościoła znajduje się dzwonnica murowana baszta widokowa, z tarasem, z którego można podziwiać panoramę Józefowa. panorama Józefowa od strony kamieniołomów neobarokowy murowany Kościół wykonany z białego kamienia oryginalne żyrandole i kinkiety wykonane z poroży kamień z kamieniołomów można zobaczyć w każdym punkcie miasteczka Kirkut z zabytkowymi nagrobkami
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-10 12:47:41

Witaj Aniu! Całe Roztocze jest niezwykle urokliwe i mam spory problem aby pokazać miejsca najciekawsze. Cieszę się, że zwróciłaś uwagę na moją relację. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2013-04-10 12:28:59

Piękna relacja i zdjęcia, byliśmy w zeszłym roku w tym Józefowie, faktycznie miejsce zaciszne, a kirkut ciekawy.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021