, Danuta

Józefów - wyjątkowe miejsce

2012-08-08
2013-04-10 12:15:55
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Miasteczko zawdzięcza swoją nazwę Tomaszowi Józefowi Zamoyskiemu, który założył je w 1725 roku jako dziesiąte miasto Ordynacji Zamojskiej.

Będąc na wakacjach w Zwierzyńcu- zwiedzaliśmy najpiękniejsze zakątki Roztocza. Jednym z takich miejsc jest Józefów.Miasteczko zawdzięcza swoją nazwę Tomaszowi Józefowi Zamoyskiemu, który założył je w 1725 roku jako dziesiąte miasto Ordynacji Zamojskiej. O jego trzywiekowej tradycji i wielokulturowości przypominają zabytkowe budowle i pomniki.W centrum miasteczka oglądamy murowany ratusz i synagogę wzniesione w XIX wieku w miejscu XVIII-wiecznych, drewnianych budowli .

Niedaleko znajduje się neobarokowy murowany Kościół wykonany z białego kamienia józefowskiego. Podchodzimy do niego- jest otwarty, ale jego wnętrze zabezpieczone jest przez kraty. Zza nich zaglądamy do środka- widać piękne oryginalne żyrandole i kinkiety wykonane z poroży. Obok kościoła znajduje się dzwonnica murowana. Cmentarz kościelny otoczony starym murem z kapliczkami i bramką utworzoną z dwóch słupów kamiennych. Znajdujemy też bardzo stary oryginalny grobowiec , a obok postument z informacją, że w tym miejscu stał ołtarz poprzedniego- drewnianego kościoła. Wokół cicho, spokojnie.

Podjeżdżamy aby zobaczyć podmiejskie kamieniołomy, których rzeźba zachwyca pięknem.Na wzgórzu, w pobliżu pomnika Miszki Tatara, stoi 19-metrowa baszta widokowa, z tarasem, z którego można podziwiać panoramę Józefowa. Z wieży oglądamy przygotowania do Landart festiwalu. To sztuka w przestrzeni- np. malowane na polach wzory.

Wędrujemy chwilę przez kamieniołomy. Po drugiej ich stronie znajduje się kirkut. Nie dochodzimy tam jednak, a podjeżdżamy samochodem. Kirkut z zabytkowymi nagrobkami, trochę zniszczony, zarośnięty przypomina, że Józefów był kiedyś niewielkim żydowskim miasteczkiem. Wiele macew jest przewróconych, pękniętych. Rozpoznaję oznaczenie wielu nagrobków: złamane drzewo, złożone dłonie, menora, to są groby rabina, cadyka, kobiety …

Przechodząc przez kirkut dochodzimy ponownie do kamieniołomów. Pogoda się zmienia, niebo przybiera kolory granatowe, pora wracać.

Wśród wielu urokliwych zakątków Lubelszczyzny Józefów stanowi wyjątkowe miejsce. Znaleźliśmy tutaj ciszę, spokój, piekno i tajemniczość Roztocza. Wrócimy tu za jakiś czas.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-10 12:47:41

Witaj Aniu! Całe Roztocze jest niezwykle urokliwe i mam spory problem aby pokazać miejsca najciekawsze. Cieszę się, że zwróciłaś uwagę na moją relację. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów
2013-04-10 12:28:59

Piękna relacja i zdjęcia, byliśmy w zeszłym roku w tym Józefowie, faktycznie miejsce zaciszne, a kirkut ciekawy.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020