jeden z kominów swoim kształtem przypomina butelkę w jakich było zwierzynieckie piwo, Danuta

Zwierzyniec - wspomnienie lata

2012-08-04 - 2012-08-12
2013-04-07 17:23:56
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Zima ciągle walczy z wiosną, a ja na przekór przekazuję garść letnich wspomnień. Bo są takie miejsca i szlaki w Polsce do których chętnie wracam.

Są takie miejsca i szlaki w Polsce do których chętnie wracam. To miejsca nieodmiennie ciekawe i niesamowite. To na przykład Polesie, Podlasie, Puszcza Notecka, połoniny bieszczadzkie, czy wreszcie Roztocze. Ilekroć tam jestem- odkrywam je od nowa.Tak było w ubiegłym roku, kiedy po raz kolejny wybrałam się z mężem do Zwierzyńca. Jak zwykle Zwierzyniec stanowił miejsce wypadowe, a my – ciekawi jego okolic robiliśmy coraz większe kółka zwiedzając, podziwiając, wspominając.

Ale już sam pobyt w Zwierzyńcu jest doskonałą okazją do aktywnego i atrakcyjnego spędzenia czasu. Można tam doskonale wypocząć nad wodą- jest kąpielisko strzeżone, a po rzekach Wieprz i Tanew- popływać kajakami.

Na kajakach nie pływaliśmy, bo preferujemy wędrówki . Idąc przez miasteczko mijaliśmy stare zabytkowe domy- mające czasy świetności już za sobą. Jeśli nie zostaną poddane renowacji, to pewnie następnym razem już ich nie zobaczymy. Szkoda.

Zwierzyniecki pomnik szarańczy jest jedynym takim obiektem na świecie!


Przez park, obok Pomnika Szarańczy wędrujemy zobaczyć słynny Kościół na Wodzie. Zwierzyniecki pomnik szarańczy jest jedynym takim obiektem na świecie! Do niedawna przypuszczano, że upamiętnia on zwalczenie szarańczy w roku 1859, ale po odtworzeniu napisów okazało się, że jest aż o 150 lat starszy, bo z 1711 roku.

Kościół św. Jana Nepomucena, wzniesiony w latach 1741- 47 położony jest na wyspie z dojściem przez most. Wystawiony przez rodzinę Zamoyskich jako wotum dziękczynne za narodziny syna Klemensa. Oczywiście zaglądamy do wnętrza kościoła, gdzie przez kraty można go podziwiać. Na samej wyspie- dość licznie rozłożyły się w cieniu kaczki, korzystając z uroków pogody. Lilie wodne w otaczającej wyspę wodzie były przeurocze, a cisza, spokój i osobliwość miejsca na długo zostanie w naszej pamięci. Spacerując po wyspie widzieliśmy niektóre drzewa zabezpieczone siatką lub taśmą. Potem okazało się że jest to sposób na … bobry, które w szuwarach mają swoje bobrowe domki , a ostrymi zębiskami niszczą drzewa. Hm… każdy sposób zabezpieczenia dobry byle skuteczny! Tuż obok w parku- mijamy dzwonnicę drewnianą wieżową i drewniany krzyż misyjny.Po drugiej stronie drogi znajduje się Zespół Zarządu Ordynacji Zamojskiej. Aktualnie znajduje się tam Zespół Szkół Drzewnych. Budynek ten wzniesiono w XIX wieku po tym jak Zwierzyniec stał się administracyjnym ośrodkiem Ordynacji Zamojskiej.

Idąc dalej mijamy Browar w Zwierzyńcu. Został wybudowany w 1806 roku i należał do majątku Ordynacji Zamojskiej. Składa się on z głównego budynku w kształcie podkowy oraz budynku suszarni słodu, z kominem. Gdy byliśmy w Zwierzyńcu 6 lat temu- Browar ten był czynny i można było degustować lokalne „złociste” . Obecnie browar oczekuje na nowego dzierżawcę. Budynki świecą pustkami i są okresowo udostępniane m.in. na Zwierzynieckie Lato Filmowe.

Podchodzimy do kolejnej zwierzynieckiej atrakcji, a jest to Zespół Rezydencji Plenipotenta Ordynacji, który znajduje się na skarpie obok browaru. Podchodzimy do Willi z wysoką podmurówką wzniesionej w 1890 roku. Z zewnątrz budynek oszalowany jest deskami. Obecnie mieści się tu Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego. Przed budynkiem zegar słoneczny. Sprawdzamy czas: chodzi dobrze!

Kupujemy bilet wstępu do Roztoczańskiego Parku Narodowego i przekraczając drewnianą bramę- wchodzimy na zielony szlak. Nasz cel- Bukowa Góra.

Dochodzimy do rozległej polany skąd roztacza się widok na Zwierzyniec oraz wzgórza Roztocza Zachodniego i Środkowego.

Idziemy najbardziej popularną ścieżką w Roztoczańskim Parku Narodowym. Początkowo wygodnie, równą prostą ścieżką, podziwiamy wspaniałe drzewostany sosnowe, jodłowe i bukowe. Dochodzimy do symbolicznego pomnika przypominającego 44 leśników poległych w czasie działań wojennych lub zamordowanych przez hitlerowców w Zwierzyńcu i jego okolicach. Pomnik zbudowany jest z kilkunastu głazów narzutowych przywiezionych tu z Podlasia, ma plan krzyża łacińskiego. Zaczynają się niewielkie różnice wzniesień i podejście po stopieńkach. Nie jest to jednak męczące i wkrótce wchodzimy w obręb Rezerwatu Ścisłego Bukowa Góra. Obszar ten cechuje się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Wokół wyniosłe, dumne i potężne buki i jodły, a powietrze przesycone jest żywicą.

Dochodzimy do Bukowej Góry. Jest tu wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się rozległa panorama na południową część Parku. Imponujący widok na Roztocze Środkowe. Przysiadamy na ławkach i wypoczywamy zajadając zabrane ze sobą kanapki. Cisza, spokój, cud widoki, pola układające się jak kolorowe pasiaki, lekki wietrzyk… chwilo trwaj!

Zespół Rezydencji Plenipotenta Ordynacji
Zespół Rezydencji Plenipotenta Ordynacji

U stóp wzniesienia widzimy wieś Sochy. Podczas krwawej pacyfikacji zamordowano tam 185 osób a wieś spalono i zbombardowano.

Wracamy zielonym szlakiem i obok Pomnika Pamięci Poległych Leśników skręcamy w szlak żółty- tym razem na Piaseczną Górę. Dochodzimy do rozległej polany skąd roztacza się widok na Zwierzyniec oraz wzgórza Roztocza Zachodniego i Środkowego. Przez dłuższą chwilę obserwujemy tam boćka, który nic sobie z nas nie robiąc – buszował po łące wyłapując smakołyki. I znów cicho, spokojnie, widokowo, tego nam było trzeba.

Wracamy do Zwierzyńca. Leśną ścieżką, a dalej stopieńkami schodzimy w dół - do Stawów Echo. Malowniczo położone w płaskiej, rozległej dolinie Świerszcza, wśród lasów, u stóp wydmy, stawy Echo są atrakcyjne pod względem krajobrazowym a także rekreacyjnym. Przy stawach jest oblegana zresztą tłumnie plaża. Bardzo smutno wyglądają korzenie drzew wysoko uniesione ponad wydmą. To erozja spowodowana intensywnym użytkowaniem kąpieliska.

My przechodzimy dalej- bo nieopodal znajduje się ostoja dziko żyjących koników polskich. Obserwujemy je z platformy widokowej. Mają do dyspozycji rozległe tereny leśne sąsiadujące z malowniczymi stawami Echo, w której meandrach znajdują się cenne przyrodniczo łąki i pastwiska.

wygodnie, równą prostą ścieżką, podziwiamy wspaniałe drzewostany sosnowe, jodłowe i bukowe
Zespół Zarządu Ordynacji Zamojskiej
Wracamy do Zwierzyńca

Zwierzyniec i okolice to miejsce magiczne, przyciągające dobrą energią, polecam!

Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego
Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego
Bardzo smutno wyglądają korzenie drzew wysoko uniesione ponad wydmą wchodzimy w obręb Rezerwatu Ścisłego Bukowa Góra Kościół św. Jana Nepomucena wędrujemy trochę lasem, a trochę łąkami kąpielisko nad stawami Echo niewielkie różnice wzniesień i podejście po stopieńkach Lilie wodne w otaczającej wyspę wodzie były przeurocze willa zwana pałacem Zwierzyniec i okolice to miejsce magiczne, przyciągające dobrą energią, polecam Pomnik zbudowany jest z kilkunastu głazów narzutowych przywiezionych tu z Podlasia wejście do Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego Dochodzimy do Bukowej Góry Zwierzyniec - herb Zamojskich na fasadzie kościoła na wodzie. Pomnik Leśników wnętrze kościoła na wodzie Przysiadamy na ławkach Leśną ścieżką, a dalej stopieńkami schodzimy w dół wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się rozległa panorama na południową część Parku ślady bobrowej uczty płazy są tutaj bezpieczne. To blaszana osłona zabezpieczająca je przed autami , pola układające się jak kolorowe pasiaki Spacerując po wyspie widzieliśmy niektóre drzewa zabezpieczone siatką lub taśmą Stawy Echo i koniki polskie widfziane z ambony wejście na teren Roztoczańskiego Parku Narodowego Kościół Imponujący widok na Roztocze Środkowe rozłożyły się w cieniu kaczki ostoja dziko żyjących koników polskich. Idziemy najbardziej popularną ścieżką w Roztoczańskim Parku Narodowym stylowy roztoczański domek- nasza kwatera stawy Echo są atrakcyjne pod względem krajobrazowym a także rekreacyjnym Dochodzimy do symbolicznego pomnika przypominającego 44 leśników stare zabytkowe domy- mające czasy świetności już za sobą skręcamy w szlak żółty- tym razem na Piaseczną Górę mijamy dzwonnicę drewnianą wieżową i drewniany krzyż misyjny Malowniczo położone w płaskiej, rozległej dolinie Świerszcza, wśród lasów Zwierzyniec- park Browar w Zwierzyńcu - zabytkowy browar z początku XIX wieku kiedy byliśmy w Zwierzyńcu poprzednim razem- koniki polskie podeszły całkiem pod ambonę! Pomnik Leśników Pomnik Szarańczy obserwujemy tam boćka, który nic sobie z nas nie robiąc – buszował po łące
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-14 22:00:15

[cytuj autor=' biedronka01']Miło powspominać wakacje! Wiosna powoli wygrywa z zimą :-) [/cytuj]

Oj tak, Biedronko potwierdzam. Z całym przekonaniem po dzisiejszym pogodnym dniu już jest jasne, że wiosna ruszyła całą parą! Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
biedronka01 Zapaleniec 300 kilometrów
2013-04-14 10:56:21

Miło powspominać wakacje! Wiosna powoli wygrywa z zimą :-)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-08 08:32:41

[cytuj autor='Karol Barsolis']pieknie Danko pieknie -te letnie ( zielone) wspomnienia są super .   Mnie te ujecie wody do browaru zainteresowalo.   Pozdrawiam Karol    PS. dzisiaj bylo  LATO w Poznaniu [/cytuj]

Witaj Karolu! W Tychach niestety ciągle zima i sporo śniegu. Działka też cała pokryta śniegiem. Widać u nas zagościł tzw. "biegun zimy".

Cieszę się że zainteresowałeś się moją relacją, która dzięki opisom zdjęć jest pewnie bardziej czytelna. Wiele browarów ma własne ujęcia wody. Od wody bowiem wiele znaczy jakość "złocistego". Wiem, że takie ujęcie jest również w Tychach. Pozdrawiam :-)

Ostatnio edytowany: 2013-04-08 08:33

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów
2013-04-07 20:45:47

Też bylismy w Zwierzyńcu w tym roku 🙂 Choć daleka trasa od nas 🙂

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-04-07 20:13:08

pieknie Danko pieknie -te letnie ( zielone) wspomnienia są super .

  Mnie te ujecie wody do browaru zainteresowalo.

 

Pozdrawiam Karol 

 

PS. dzisiaj bylo  LATO w Poznaniu

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-07 18:29:39

Dziękuję Mokunko za ocenę i miły komentarz. Zwierzyniec jak całe Roztocze darzę ogromnym sentymentem. Jest to miejsce w którym można znakomicie wypocząć, gdzie są miejsca bogate w historię, znakomite tereny rekleacyjne, wspaniałe widoki, a wszystko w otoczeniu czystych lasów. No i niesamowici mieszkańcy na których pomoc i życzliwość zawsze mogłam liczyć. Polecam to miejsce. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2013-04-07 17:51:32

Danusiu widzę, że Zwierzyniec to bardzo ciekawe miasteczko.Wiele obiektów godnych obejrzenia; fajne słoneczne foty 🙂

pozdrawiam🙂

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021