Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Piękny zimowy Rymanów Zdrój

2013-04-07 - 2013-04-13
2013-04-07 00:24:53
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Kolejne uzdrowisko Podkarpacia, które warto odwiedzić. Pięknie położone w kotlince nad rzeczką Tabor.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rymanów Zdrój

Rymanów Zdrój przepiękne uzdrowisko na Podkarpaciu, dokładnie na pograniczu Beskidu Niskiego, wśród niskich wzniesień zwanych Górami Rymanowskimi. Malownicze krajobrazy Rymanowa Zdroju to nie tylko lekko pofałdowany teren (najwyższe wzniesienia nieco ponad 600m n. p. m ale tez malowniczo przepływające przez uzdrowisko rzeczka Tabor oraz nieco mniejszy Czarny Potok.Historia uzdrowiska datuje się od 1888 roku (wczesniej badano wlaściwosci wód mineralnych), wybudowano pierwszy budynek sanatoryjno-prewentoryjny o nazwie „Dworzec gościnny”, później powstawały kolejne nieco większe budynki. Wszystkie drewniane, nawiązujące stylistyką do typowego w tym rejonie budownictwa. Są więc ganki, altanki, arkady. Wiele z tych wiekowych budynków zachowało się do dziś .Po rewitalizacji nadal przyjmują kuracjuszy w swych gościnnych progach następujące z nich: Opatrzność, Maria czy Pogoń. W dawnym pensjonacie o nazwie Biały Orzeł obecnie jest administracja uzdrowiska.Piękny zrewitalizowany z pozyskanych środków unijnych jest Park Zdrojowy. W ostatnich latach wiele się tam zmieniło .Wybudowano m.in. amfiteatr na wodzie, zbudowano ogromne arkadowe drewniane altany wraz z ławeczkami. Przebudowano ujęcia wód zdrojowych Jan, Ignacy oraz Marysieńka. W centralnej częsci uzdrowiska jest Szpital Sanatoryjny Eskulap o profilu kardiologicznym i pulmonologicznym .W Eskulapie zarazem jest baza zabiegowa dla wielu mniejszych i ...starszych sanatoriow. Najnowszy i najnowocześniejszy zarazem budynek to Podkarpackie Centrum Wczesnej Rehabilitacji Kardiologicznej, gdzie rehabilitowane są osoby po bajpasach, zastawkach oraz zawalach serca. Najwyżej położone, na dość wysokim stoku jest sanatorium Ziemowit ; kuracjusze żartuja , że ono wyłącznie dla ...zdrowych bo podejście pod bardzo stromej górze do łatwych nie należy . A i wjechanie autem zimowa porą też niełatwe. Jak by tego było mało wędrując kretą ,zaśniezoną drogą pod Ziemowita - zastajemy widok jak z placu budowy. Budynek bowiem przechodzi termomodernizację ; mimo zimy w pełni. dalej przyjmuje pełną para kuracjuszy. Taki ewenement...

Pijalnia Wód Zdrojowych , też zabytkowa. Niewielki drewniany budyneczek, w zielonym kolorze. Szkoda, że zimą nieczynna.

Park zdrojowy jest bardzo zadbany. Pięknie oświetlony po zapadnięciu zmroku; w lśniacym śniegu i blasku niewielkich latarni z okraglymi kloszami wyglądał cudnie🙂 Kilka razy dziennie mini-traktory z pługami odśnieżały alejki! A śniegu było naprawdę mnóstwo .Padał i padał!Obecnie Rymanów Zdrój nastawiony jest na profil leczniczy dla chorych na schorzenia kardiologiczne i astmatyczne. Sporo jest sanatoriów dziecięcych . Najładniejsze z nich to Anna i położony nieco wyżej Staś. Przy nich piękne o obszerne place zabaw.

pijalnia wód zdrojowych
pijalnia wód zdrojowych

Dla turystów i kuracjuszy piękne tereny spacerowe to nie tylko Park Zdrojowy. Jest malownicza leśna ,cicha droga (administrowana przez Nadleśnictwo Rymanów) wiodąca wśród lasów. Pięknie oznaczona mnóstwem tablic dydaktycznych. Są tam też altany, miejsca biwakowe. Oznaczone ścieżki dojścia do górskich potoków i mostków .

Ostatnio powstałw Rymanowie Zdroju prywatny ośrodek o nazwie Szajna SPA.Z rewelacyjnym basenem , z mnóstwem atrakcji wodnych oraz gabinetami SPA. Pięknie położony na wzgórzu pod lasem, często bywa odwiedzany przez …sarenki, które podchodzą pod samo ogrodzenie! Piękny widok sarenek na tle bialutkiego śniegu zaskoczył mnie kiedyś wychodzącą z basenu. Niestety aparatu na basen nie brałam; a jak widać szkoda!

Jeśli ktoś będzie miał dosyć spacerów po cichym , sennym zdroju i zatęskni do większego miasta to relatywnie niedaleko ,tylko kilkanaście km jest Krosno czy jadąc w przeciwną stronę Sanok. W obu miastach wiele ciekawostek do zwiedzania! Ciekawy jest Iwonicz Zdrój opisany przez mnie w jednej z wcześniejszych wycieczek. Najbliżej zaledwie 4 km jest miasteczko Rymanów - siedziba gminy . Miasteczko , o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1376 roku. W nim natomiast bardzo ciekawa Huta Szkła ”Sabina”, którą można zwiedzać. Stara synagoga ( odnawiana obecnie) oraz zabytkowy kościółek. Jest też doskonale zaopatrzona w księgozbiór MBP ; będąc w Rymanowie dość sporo czasu przeczytałam kilka książek …wiele z nich o tematyce historycznej, geograficznej i już mam …nowe pomysły na zwiedzanie.

 

auto nam zasypało...
Amfiteatr na wodzie w Rymanowie
Amfiteatr w Rymanowie
rzeczka Tabor kaczki w Parku Zdrojowym chętnie dawały się dokarmiać sanatorium szpital sanatoryjny Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej sanatorium dziecięce sanatorium Piekne tereny spacerowe-Nadleśnictwo Rymanów ta i kolejne 7 fot Szlaki spacerowe w Nadleśnictwie Rymanów Trasy Nadleśnictwa w Rymanowie kulik Szlaki w Rymanowie ujęcie wód mineralnych w Parlku Zdrojowym Rymanów opuszczony, niszczejący budynek dawnego szpitala
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

roksanka Domator 11 kilometrów
2013-04-09 13:04:47

Rymanów Zdrój jest śliczną małą, uzdrowiskową miejscowość. Jeśli ktoś kiedyś przejeżdżałby tamtędy to gorąco polecam zajrzeć choć na chwilke :-)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2013-04-08 21:54:39

Śliczny zimowy Rymanów!

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-04-07 20:27:10

  Danusiu, Dorka i Krzych, dzieki za miłe komentarze. Rymanów sliczny, cichy, ciekawy  a w bialym puchu wyglądał bardzo fajnie i baśniowo:)

Karolu, racja lubię czas wolny spedzić poza domem (o ile to możliwe) , a jesli jestem w domu i mam chwilke to też lubię "podróżować przez PSz"  hihihi :)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-04-07 20:18:04

pięknie Mokunko , pieknie  spędzasz wolny czas.

 

Pozdrawiam 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-07 17:16:33

Malownicze miejsce pokazujesz Mokunko! Śniegu mnóstwo, Rymanów w puchowej kołderce nie do poznania. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-04-07 10:05:00

Ciekawe uzdrowisko ale sniegu jeszcze mnustwo , ładne foty pozdrawiamy

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-04-07 09:26:49

Racja Aniu piękne miejsca! Podkarpacie to bardzo ciekawy region , z wieloma bardzo rożnorodnymi atrakcjami i krajobrazami :)

Romku, noo bierz aparat nawet na basen hihi , przy lesie. Może  sarenki zechcą pozować :) bo robisz ladne foty, więc i ujęcie z sarenkami kiedyś pewnie zobaczymy:)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2013-04-07 08:15:06

I znów piękna zima :) Bardzo ciekawe miejsca pokazujesz!

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-04-07 08:06:38

Ciekawe miejce, a latem zapewno bardzo kolorowe. Jak zwykle ciekawie i bardzo szczegółowo opisana miejscowość - fajnie. Nigdy nie byłem w Rymanów Zdrój, a jak będe to też na basen się wybiorę ale aparat będę miał przy sobie ;-).

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020