Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Pijalnia Wód w Iwoniczu Zdroju, mokunka

Iwonicz Zdrój – piękne uzdrowisko na Podkarpaciu

2013-03-26
2013-03-26 22:19:17
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Iwonicz Zdrój  ,warto tam się wybrać  pozwiedzać , odpocząć 🙂

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Iwonicz Zdrój

Iwonicz Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk ; ( aż się wierzyć nie chce) , że 1430 roku pochodzą pierwsze wzmianki o „wodach leczniczych” , na tym terenie.Jest to przepiękne miasteczko leżące na Podkarpaciu na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad. W centrum do tej pory istnieje drewniana zabudowa, w dużej części budynki nadal są w dobrym stanie . Mieści się w nich nawet Urząd Gminy i Urząd Stanu Cywilnego. Inne funkcjonują jako pensjonaty i budynki sanatoryjne. Nie brak w Iwoniczu nowoczesnej struktury uzdrowiskowej ; świetnie prezentuje się budynek, w którym mieści się centralny Zakład przyrodo-leczniczy, z basenem z wodą mineralną.

Iwonicz Zdrój
Iwonicz Zdrój


A jeśli już o wodach mineralnych mowa jest ich w Iwoniczu aż kilkanaście! Najbardziej znane to: Zofia , Emma ,Karol, Klimówka, Elin , Iza – te dostępne są w bardzo pięknej i ciekawie zaaranżowanej pijalni, która mieści się w budynku z wielkimi arkadami. Są też wody o nazwach m.in. ; Zdrój Lidia, Zdrój Witolda, Zdrój Czesława, Zdrój Józefa i Zdrój Adolfa. Większość z nich jest ogólnodostępna, w piękne położonym na pofałdowanym terenie Parku Zdrojowego. Niestety , ponieważ byliśmy tam w zimie większość wód była nieczynna (hmm, przerwa zimowa?) zapewne!

Iwonicz Zdrój ma ciekawą historię, nie tylko tę odległą bo wg ostatnich badań archeologicznych ślady człowieka sięgają tam okresu neolitu , około 4000 lat p.n.e. jednak ja napiszę o historii Iwonicza bardziej nam współczesnej. Bywał w tym pięknym uzdrowisku Władysław Bełza (autor znanego wiersza ”Kto ty jestes? - Polak mały &bdquo😉 ; był on tak zachwycony walorami krajobrazowymi i prozdrowotnymi, Iwonicza, że w 1885 roku we Lwowie wydał pierwszy przewodnik pt ”Iwonicz i okolice” .

Warto wspomnieć, że w czasie II wojny światowej, działaly tu oddziały Armii Krajowej, które w ramach Akcji ”Burza” wyzwoliły Iwonicz, (przed wejściem Armii Sowieckiej i LWP) który praktycznie nie został zniszczony. I dobrze się stało, bo to piękne podkarpackie uzdrowisko!
Jest w nim - oprócz ciekawej architektury- również wiele pomników ; zważywszy że to jednak niewielka miejscowość. Są to np. pominiki Józefa Dietla - znanego lekarza, Wincentego Pola ,wspominanego wcześniej Władysława Bełzy. Niestety nie udało mi się niestety obłocić tych pominków, do których po prostu nie dało się dotrzeć. Było bardzo mroźno i mnóstwo śniegu, kiedy zwiedzaliśmy Iwonicz i chodzenie nawet po alejkach i chodnikach uzdrowiska nie było łatwe. Tym bardziej dotarcie do pomników umieszczonych w pagórkach parku zdrojowego było praktycznie niewykonalne.Obiecaliśmy sobie, że musimy tam wrócić w cieplejszej porze roku🙂

Iwonicz Zdrój
Iwonicz Zdrój
Iwonicz Zdrój Iwonicz Zdrój Iwonicz Zdrój Iwonicz Zdrój Iwonicz Zdrój Iwonicz Zdrój Iwonicz Zdrój Iwonicz Zdrój Iwonicz Zdrój Iwonicz Zdrój Iwonicz Zdrój
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-03-28 20:17:21

[cytuj autor=' mokunka'] Romciu, w Sosnowcu rzeczywiście szaro-buro. Ja w Iwoniczu byłam w lutowy wekend, wtedy gdy odwiedziłam Solinę. A na twoje wycieczki czekam bo dzieki nim zwiedziłam Młoszową i mini-zwierzyniec w Dąbrwie Górniczej-Strzemieszycach.[/cytuj]

Dzięki, jest mi miło że dzięki moim wyprawom zwiedziłaś te miejsca. Młoszowa warta obejrzenia z bogatą historią szkoda że wnętrza mniej dostępne , a mini ZOO troszeszkę może mniej ale to zawsze jakieś miejsce do zwiedzenia i pokazania. Ja również dzięki Tobie wiele fajnych, interesujących czy ciekawych miejsc obrałem przy planowaniu moich wycieczek. Nieraz wystarczy tylko - a może i ja też. Każda przedstawiona wyprawa nawet w znane mi miejsce pokazana jest w różny sposób, niby znam a taka inna lub - a tego nie widziałem.

Serdecznie pozdrawiam i czekam na relacje z Twoich wypraw

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-03-27 21:35:16

Witam .

szwagier niech  pije  wode  zdrojową .

Ja  natomiast lubie  ten napój w bursztynowym  kolorze  .

Musze poszukac takiego uzdrowiska z tym napojem -

podobno jest takie uzdrowisko w Czechach ,tam sa kąpiele piwne.

 

Pozdrawiam  Karol

Ostatnio edytowany: 2013-03-27 21:46

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-03-27 18:44:07

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota'] Uzdrowiska mają swój urok tylko ludzi jakby mniej ale wiadomo zima pozdrawiamy [/cytuj]

 

Racja Dorka i Krzych uzdrowiska, maja swoj urok! To takie miejsca gdzie -jakby zatrzymał się czas!

Romciu, w Sosnowcu rzeczywiście szaro-buro. Ja w Iwoniczu byłam w lutowy wekend, wtedy gdy odwiedziłam Solinę. A na twoje wycieczki czekam bo dzieki nim zwiedziłam Młoszową i mini-zwierzyniec w Dąbrwie Górniczej-Strzemieszycach.

Karolu , zabierz szwagra :) do pijalni Józefa  jesli on lubi ...wody zdrojowe bo nic innego tam nie serwują.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-03-27 14:16:35

Fajne zdjęcia, super zima a u nas już szaro. Ale może i dobrze bo wkońcu i ja ruszę swój tyłek :-) i gdzieś sie wybiorę pieszo lub na rowerek. Mokunko fajnie i ciekawie opisałaś Iwonicz Zdrój.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2013-03-27 14:17

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-03-27 13:15:45

Uzdrowiska mają swój urok tylko ludzi jakby mniej ale wiadomo zima pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2013-03-27 07:31:26

I znów piękna zima :) Ładnie tam bardzo, fajnie że nawet zimą zwiedzacie!

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-03-26 23:04:10

ładne to uzdrowisko blisko Komanczy.

 

musze zabrac szwagra  Józefa  do jego pijalni  Józefa

 

Pozdrawiam Karol 

Ostatnio edytowany: 2013-03-26 23:05

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020