Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Solina zimową porą

2013-03-20 - 2013-03-21
2013-03-20 11:26:00
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Solina – malownicza, klimatyczna, przepięknie położona miejscowość w Bieszczadach, nad zalewem o tej samej nazwie.Pięknie wkomponowana w stoki gór.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Solina > Polańczyk

Tegoroczna zima, dłuuuuga, ba chyba za długa. Ma jednak pewne zalety. Można obejrzeć w zimowej , białej szacie miejsca, które znam z letnich pobytów. Bieszczady! Może nie całe bo to spory i ciekawy turystycznie obszar. Nie mniej jednak pewną jej cześć Solinę i Polańczyk. Malowniczo położone nad brzegami Jeziora Solińskiego.
Jeziora, które powstało poprzez zalanie sporego wiejskiego obszaru w Bieszczadach, w 1968 roku. Spiętrzono wody Sanu, który bardzo często powodował powodzie i podtopienia. Choć zbiornik Jeziora Solińskiego pierwotnie był planowany jako zbiornik retencyjny i przeciwpowodziowy; to niejako przy okazji stał się on wielką atrakcja turystyczną.

tuż przy parkingu, koło zapory
tuż przy parkingu, koło zaporyNad jego brzegami wyrastały - prawie 🙂 jak grzyby po deszczu) -ośrodki wypoczynkowe-typowe molochy przełomu lat 70 i 80 XX wieku. Nie tylko -rzecz jasna -bo są również pensjonaty, ośrodki campingowe, kwatery prywatne, hotele i …sanatoria. Bowiem Polańczyk , obecnie ma wydzieloną dzielnicę- zdrój.Z dużą ilościa sanatoriów dla dorosłych i dla dzieci o różnorodnym profilu leczniczym.


Jednak brzegi Jeziora Solińskiego to istny raj dla wodniaków ; w szerokim znaczeniu tego słowa. Przystani nad brzegami nie brakuje. W sezonie letnim można wypożyczać rowery, łódki i oczywiście płynąć statkami wycieczkowymi.

prawie wszystkie budki zamknięte
oscypki w ciągłej sprzedaży


Ponieważ byliśmy w porze gdy wszystko pokryte było białym puchem , muszę powiedzieć , że sam dojazd do Soliny (od strony Leska) najłatwiejszy nie był. Zwłaszcza jego końcowy odcinek ; gdzie w pewnym miejscu ledwie dostrzegalny był znak …oznaczający , że wjazd jedynie z łańcuchami na kołach. Zatrzymaliśmy się na chwilkę i w tym czasie minęło nas kilka samochodów , zdecydowanie bez łańcuchów. Pojechaliśmy i fakt, ze na jezdni asfaltu widać nie było –dotarliśmy!
Parking tuż pod zaporą prawie puściuteńki (a w lecie dosłownie szpilki wcisnąć się tam nie da!), aczkolwiek odśnieżony w niewielkim stopniu. Za to tzw ”pani parkingowa” wyrosła przed nami dosłownie spod ziemii a raczej spod śniegu, hahaha . Po uiszczeniu stosownej opłaty mogliśmy powędrować na zaporę. Może , nie tak od razu bo trzeba było przewędrować przez „szpaler” drewnianych budek z …pamiątkami (?!) a raczej sprzedających tzw ”szwarc, mydlo i powidło”. Na szczęście zimową porą większość z nich było zamkniętych. Obecny –rzecz jasna góral z oscypkami, w końcu w Bieszczadach wypasane są owce.

główne wejście na zaporę zamknięte, można wejść jedynie boczna bramką
główne wejście na zaporę zamknięte, można wejść jedynie boczna bramką


Widok, z zapory przepiękny, w ten zimny acz słoneczny dzień! Korona zapory zaśnieżona. Dreptaliśmy po bielusieńkim śniegu.Turystów niewielu. Można było spokojnie robić foty ; nikt nie wchodzi w obiektyw 🙂 Wody jeziora wydają się niebiesko-granatowe. Rozciągające się w promieniach zimowego słonka daleko, daleko prawie za horyzont. Widok przepiękny! Gdzie - niegdzie niewielkie kawałki kry lodowej, unoszą się na tafli wody.
Spacerujemy dalektując się widokami. Zapora- największa w Polsce ma aż 664 długości i aż 82 wysokości. Robi wrażenie!


Dodam jeszcze, że gdy byliśmy nad Soliną , latem 2 lata temu , udało nam się być na wycieczce w elektrowni pod koroną zapory. Zwiedzanie grupowe z przewodnikiem. Monumentalne, arcyciekawe , warte zobaczenia !

info o zaporze
info o zaporze

resztki kry na tafli jeziora Solina zapora elektrownia przy zaporze helikoptery przy elektrowni końcowa cześć zapory, prawie nieodśnieżona sprzęt pływający czeka na sezon.. Polańczyk-ta i pozostałe foty nie da się dotzreć do przystani
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-02 20:10:36

Jakże odmienne widoki Jeziora Solińskiego:-) Aż zapragnęłam wyjechać w góry zimą,nigdy nie byłam, zawsze jeździliśmy latem. Piękne fotki!
 

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2013-03-23 19:46:42

Mokusiu! Wycieczka przecudna, zima jak się patrzy! Fakt, że stanowczo za długo trwa, ale na Twoich fotach fajnie się ją ogląda :).

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-03-23 07:56:00

Co ja mogę napisać jak już wszystko o tej wyciecce zostało napisane. Mokunko krótko suuppperrroowo!!!. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Zdrach Uzależniony od podróży 1393 kilometrów
2013-03-22 23:35:32

Piękna ta zimowa sceneria

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-03-21 13:23:51

Racja , Aniu dni pochmurnych tej zimy bylo naprawde dużo-za dużo. Nam jednak udał sie ten zimowy wekend nad Solina, moroźny lecz słoneczny.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134499 kilometrów
2013-03-21 10:52:31

Piękna relacja, chyba pierwsza oglądałam Twoją wycieczkę, ale nie było jeszcze zdjęć i chciałam wejść póxniej pooglądac galerię i zagłosować... i umknęło mi :)

Piękna Solina, zima, jak jest piękna to ma swój niepowtarzalny urok, ale tej zimy tak mało było takich ładnych dni. Od stycznia mówimy w domu, że taka całkiem bez słońca ta zima, a kilka dni temu nawet w Fakatch o tym mówiono, że pod tym względem tegoroczna zima jest rekordowo zła!

Na szczęście się kończy i oby juz tylko kwieciste wycieczki były :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-03-20 22:01:51

Dorka i Krzych, Danusiu - macie rację pieknioe wygląda zimą Solina.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-03-20 18:18:46

Fajna relacja, piękne zdjęcia, super , fajne klimaty pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-20 15:57:26

Świetna relacja Mokunko i nietypowo pokazana Solina z okolicą. Śnieg taki biały, że aż skrzy! Na jednym ze zdjęć widziałam zdajsie Zimę jak na krze płynęła do morza. Nareszcie! bo dziś pierwszy dzień wiosny! Pozdrawiam :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020