Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
"Pałac Kawalera" , Danuta

Świerklaniec - śladami Donnesmarcków

2013-03-17
2013-03-18 13:05:11
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Wyjechaliśmy z Nakła Śląskiego, ale czujemy wielki niedosyt. I mimo otaczającego nas zimna, postanawiamy odwiedzić pobliski Świerklaniec.

Wyjechaliśmy z Nakła Śląskiego, ale czujemy wielki niedosyt. I mimo otaczającego nas zimna, postanawiamy odwiedzić pobliski Świerklaniec.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy od wejścia na teren parku przez bramę główną znajdującą się w zachodniej części parku. Tuż za nią po lewej stronie, mijamy Urząd Stanu Cywilnego, który mieści się w budynku dawnej kordegardy.

Aleją przemierzamy park gdzie hrabia Henckel I książę von Donnersmarck zdecydował się wybudować nową rezydencję .Donnesmarckowie to jeden z najstarszych i najbogatszych rodów na Górnym Śląsku.
To właśnie oni wznieśli pałac wzorowany na siedzibie francuskich królów w Wersalu. Wspaniałą, w skali europejskiej posiadłość. Początkowo planowano „przenieść” Wersal paryski do Świerklańca, ale później zdecydowano się na budowę "Małego Wersalu" - jego kopii. Pałac powstał w latach 70-tych XIX wieku. Wzniesiona budowla w Świerklańcu reprezentowała styl neorenesansu francuskiego i ostatecznie została ukończona w 1876r. "Mały Wersal" wybudowany został z wielkim przepychem: były w nim m. in. 34 olbrzymie komnaty i 6 apartamentów z łazienkami przyprawiającymi o zawrót głowy.

Po II Wojnie światowej- po pożarze w 1945 roku i wysadzeniu resztek murów w roku 1961, z pałacu pozostała tylko brama oraz taras ozdobiony dużą fontanną, dwoma bocznymi basenami i rzeźbami. Zniszczeniu uległ neogotycki zamek oraz "Mały Wersal. Niewielkie szkody poniósł jedynie "Pałac Kawalera" -neogotycki pałacyk z początku XX w., który po odbudowie funkcjonuje po dziś dzień.

W 1961 r. rozebrano ruiny zamku i pałacu. Ocalałą bramę wjazdową przeniesiono do chorzowskiego ZOO. W otaczającym niegdyś wspaniałe budowle parku, pozostały tylko kamienne rzeźby francuskiego rzeźbiarza Emmanuela Fremieta. Natomiast w "Pałacu Kawalera" mieści się obecnie trzygwiazdkowy hotel, restauracja i kawiarnia.

park w Świerklańcu


Pałac Kawalera Powstał w latach 1903-1906 według projektu architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektował go w stylu neobarokowym. Powodem jego powstania była wizyta cesarza niemieckiego Wilhelma II. Jest to jedyny budynek pozostały po Donnersmarckach w Świerklańcu, który ocalał od zniszczenia.

Zaglądamy do środka. W centralnej części wnętrza znajduje się reprezentacyjny, owalny hall z marmurową, lustrzaną klatką schodową. Piękne kominki, figury, wnętrze z klimatem, nastrojowe. W recepcji biorę pamiątkowy stempel. W restauracji zamawiamy kawę /5,-/ i herbatę/5,-/ . Podana w eleganckich filiżankach, aż miło odpocząć.

kościółek parkowy
kościółek parkowy


Pałac otacza, prawie 200-letni park krajobrazowy, zakwalifikowany do zabytków pierwszej kategorii. Sam park ma 154 hektary i można tutaj podziwiać stuletnie dęby, kasztanowce, sosny wejmutki i wiele innych cennych drzew. Wiele z nich ma tabliczki z opisami.

Kierujemy się alejką ku centralnej części parku. Przed nami rozciąga się widok na pusty plac, z nielicznymi pozostałościami po znajdującym się tutaj kiedyś “Małym Wersalu”.
Budując "Mały Wersal" książę Guido von Donnersmarck korzystał z usług francuskiego rzeźbiarza Emanuela Fremieta, który wykonał stojące przy dwóch bocznych basenach rzeźby, przedstawiające walczące zwierzęta. Oglądamy rzeźby pelikana i rybę, strusia i węża, jelenia i niedźwiedzia, konia i lwicę. Rzeźby odlane były w roku 1872 z żeliwa i posiadają jego sygnaturę. Innym dziełem Fremieta znajdującym się na terenie parku świerklanieckiego jest fontanna, która umieszczona jest w środku głównego basenu. Jest ona wzorowana na podobnej fontannie znajdującej się na terenie paryskiego obserwatorium astronomicznego. Rzeźba ta przedstawia trzy gracje podtrzymujące kulę. Zwracamy również uwagę na żeliwny maszt przywieziony w całości z Paryża, stojący przy stawie.

Tuż niedaleko Amfiteatr – to pawilon koncertowy z początku XX wieku, stanowiący fragment dawnej muszli koncertowej. Aktualnie w trakcie remontu.

Jest niedziela, więc szukamy kościółka znajdującego się w parku. Trochę się trzeba nawędrować, a zimno. Szkoda, że w Parku nie ma żadnego planu sytuacyjnego. Hm …Msza św. jest odprawiana o 15,00. Udaje nam się zdążyć.

Neogotycki kościółek i kaplica grobowa w Świerklańcu
Mały neogotycki kościółek

Po nabożeństwie rozglądamy się po okolicy.
Mały neogotycki kościółek i połączona z nim krużgankiem kaplica grobowa rodu Henckel von Donnersmarck zostały zbudowane w latach 1895 - 1897, wg wzoru kościółka w berlińskim Monbijou. Na szczycie dachu dominuje figura Anioła Pokoju.
Mauzoleum zbudowane jest na planie krzyża otoczonego metalowym ogrodzeniem. Niestety można go oglądać jedynie z zewnątrz. Pochowany w nim był między innymi Książę Guido Donnersmarck. Świątynia była przeznaczona dla urzędników książęcych wyznania ewangelickiego. W styczniu 1945 roku kościół I kaplica grobowa zostały splądrowane i zniszczone. Odbudowano i poświęcono je ponownie w 1957 roku. Kolejny remont świątyni miał miejsce w latach 1980 - 1983.W chwili obecnej kościółek stanowi filię parafii rzymsko - katolickiej w Świerklańcu. W każdą niedzielę odprawiana jest tu msza święta.

Wracamy alejką przez Park. Dzień chyli się ku zachodowi. Jest coraz zimniej. Nie znaleźliśmy jeszcze zbyt wielu oznak wiosny. Jedynie kopce kretów i zieleniejąca łąka przeryta przez dziki świadczą o zimowej odwilży.

Na szczycie dachu dominuje figura Anioła Pokoju.
Na szczycie dachu dominuje figura Anioła Pokoju.


wnętrze zabytkowego kościółka
wnętrze zabytkowego kościółka
Mauzoleum zbudowane jest na planie krzyża otoczonego metalowym ogrodzeniem krety i dziki robią swoje tabliczki z opisami drzew w parku przy dwóch bocznych basenach rzeźby, przedstawiające walczące zwierzęta rzeźba pelikana i ryby rzeźba strusia i węża żeliwny maszt przywieziony w całości z Paryża, stojący przy stawie. fontanna, która umieszczona jest w środku głównego basenu Amfiteatr – to pawilon koncertowy z początku XX wieku rzeźba jelenia i niedźwiedzia rzeźba konia i lwicy Piękne kominki reprezentacyjny, owalny hall wnętrze z klimatem pamiątka :-) wnętrze Pałacu Kawalera wnętrze Domu Kawalera owalny hall z marmurową, lustrzaną klatką schodową Dom Kawalera restauracja w
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-22 11:34:13

Dziękuję Elu za ocenę i komentarz. Tak troszkę się uzupełniamy: Ty pokazujesz zabytki Dolnego Śląska, ja zaczęłam pokazywać Śląska Górnego. Są to miejsca szczególne, bogate w historię. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-04-22 11:31:35

Super miejsce Danusiu. Świetne zdjęcia. Pozdrawiam 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-26 11:05:01

Dziękuję Romku za docenienie moich starań. Faktycznie jeśli tylko to możliwe- opisuję zdjęcia bo wtedy są bardziej czytelne- również dla mnie kiedy po jakimś czasie wracam do przedstawionych wycieczek.Nakło Śląskie jest takim moim tegorocznym odkryciem. Nie tak daleko od Tychów, a jakże urokliwe miejsce. Polecam! Pozdrawiam cieplutko:-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-03-23 07:31:18

Tak jak Nakło Śl również i ta wyprawa do Świerklanca jest fajna, ciekawe zdjęcia z opisem a to duży atut. Super wędruj i zwiedzaj dalej.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-18 23:06:10

Aniu, Mokunko, Karolu, dziękuję za oceny i komentarze. Mam sporo zaległości w czytaniu relacji z wycieczek, ale postaram się je powolutku prześledzić. Dziękuję Aniu za podpowiedzi, jak tylko zrobi się cieplej- ruszam w teren!  Pozdrawiam wszystkich cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-03-18 20:16:18

witam Danke -oj dawno Ciebie nie bylo na pszl.

ladna , ciekawa wyprawa -

trafilas na wiosenną  pogodę zima,

a teraz ( po 21.03)  bedziemy mieli zime  wiosną.

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2013-03-18 19:41:13

Brynek polecam jak najbardziej, Rybną też :) Koszęcin z tego co wiem jest w remoncie, nie wiem czy nadal, ale latem zatrzymaliśmy sie tam przejazdem i było wszystko w rozsypce.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-03-18 18:09:07

Danusiu, Świerklaniec piękny. Bylam wiosną 2012:) w pierwszych promieniach słonka wyglądał równie ciekawie jak na twoich fotach; wtedy również odwiedziłam Toszek. Bardzo Ładnie opisałaś nam wszystko:)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-18 14:03:52

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna'] Również pozdrawiam, ale to jak tyle lat nie byłaś, to koniecznie musisz zajrzeć na zamek w Starych Tarnowicach, bo on to się w ostatnich latach bardzo zmienił :) [/cytuj]

Dziękuję za podpowiedź Aniu, ale w Starych Tarnowicach byłam 2 lata temu. Zamek był już odnowiony i udało mi się go zwiedzić. Bardzo chciałabym zobaczyć zamki i pałace Górnego Śląska. Myślę o Brynku, Koszęcinie, Rybnej i wielu w tej okolicy. Odbywam dalekie wyprawy, a tutaj blisko są miejsca mi nieznane. Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2013-03-18 13:41:09

Również pozdrawiam, ale to jak tyle lat nie byłaś, to koniecznie musisz zajrzeć na zamek w Starych Tarnowicach, bo on to się w ostatnich latach bardzo zmienił :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-18 13:39:26

Witaj Aniu! W Świerklańcu byłam poprzednio wiele lat temu. Przyznaję, że niewiele się tu zmieniło. Miejsce urocze i powtórzę tę wyprawę jak będzie cieplej. Wogóle stwierdziłam, że Ziemia Tarnogórska ma jeszcze wiele nie znanych mi miejsc. Muszę to nadrobić. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2013-03-18 13:32:23

I znów nasze rejony :)

Pięknie pozwiedzałaś, Świerklaniec to nasz taki azyl na szybko, kilka razy do roku tu bywamy

Ostatnio edytowany: 2013-03-18 13:33

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020