"Pałac Kawalera" , Danuta

Świerklaniec - śladami Donnesmarcków

2013-03-17
2013-03-18 13:05:11
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Wyjechaliśmy z Nakła Śląskiego, ale czujemy wielki niedosyt. I mimo otaczającego nas zimna, postanawiamy odwiedzić pobliski Świerklaniec.

Wyjechaliśmy z Nakła Śląskiego, ale czujemy wielki niedosyt. I mimo otaczającego nas zimna, postanawiamy odwiedzić pobliski Świerklaniec.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy od wejścia na teren parku przez bramę główną znajdującą się w zachodniej części parku. Tuż za nią po lewej stronie, mijamy Urząd Stanu Cywilnego, który mieści się w budynku dawnej kordegardy.

Aleją przemierzamy park gdzie hrabia Henckel I książę von Donnersmarck zdecydował się wybudować nową rezydencję .Donnesmarckowie to jeden z najstarszych i najbogatszych rodów na Górnym Śląsku.
To właśnie oni wznieśli pałac wzorowany na siedzibie francuskich królów w Wersalu. Wspaniałą, w skali europejskiej posiadłość. Początkowo planowano „przenieść” Wersal paryski do Świerklańca, ale później zdecydowano się na budowę "Małego Wersalu" - jego kopii. Pałac powstał w latach 70-tych XIX wieku. Wzniesiona budowla w Świerklańcu reprezentowała styl neorenesansu francuskiego i ostatecznie została ukończona w 1876r. "Mały Wersal" wybudowany został z wielkim przepychem: były w nim m. in. 34 olbrzymie komnaty i 6 apartamentów z łazienkami przyprawiającymi o zawrót głowy.Po II Wojnie światowej- po pożarze w 1945 roku i wysadzeniu resztek murów w roku 1961, z pałacu pozostała tylko brama oraz taras ozdobiony dużą fontanną, dwoma bocznymi basenami i rzeźbami. Zniszczeniu uległ neogotycki zamek oraz "Mały Wersal. Niewielkie szkody poniósł jedynie "Pałac Kawalera" -neogotycki pałacyk z początku XX w., który po odbudowie funkcjonuje po dziś dzień.

W 1961 r. rozebrano ruiny zamku i pałacu. Ocalałą bramę wjazdową przeniesiono do chorzowskiego ZOO. W otaczającym niegdyś wspaniałe budowle parku, pozostały tylko kamienne rzeźby francuskiego rzeźbiarza Emmanuela Fremieta. Natomiast w "Pałacu Kawalera" mieści się obecnie trzygwiazdkowy hotel, restauracja i kawiarnia.

Pałac Kawalera Powstał w latach 1903-1906 według projektu architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektował go w stylu neobarokowym. Powodem jego powstania była wizyta cesarza niemieckiego Wilhelma II. Jest to jedyny budynek pozostały po Donnersmarckach w Świerklańcu, który ocalał od zniszczenia.Zaglądamy do środka. W centralnej części wnętrza znajduje się reprezentacyjny, owalny hall z marmurową, lustrzaną klatką schodową. Piękne kominki, figury, wnętrze z klimatem, nastrojowe. W recepcji biorę pamiątkowy stempel. W restauracji zamawiamy kawę /5,-/ i herbatę/5,-/ . Podana w eleganckich filiżankach, aż miło odpocząć.

kościółek parkowy

Pałac otacza, prawie 200-letni park krajobrazowy, zakwalifikowany do zabytków pierwszej kategorii. Sam park ma 154 hektary i można tutaj podziwiać stuletnie dęby, kasztanowce, sosny wejmutki i wiele innych cennych drzew. Wiele z nich ma tabliczki z opisami.

Kierujemy się alejką ku centralnej części parku. Przed nami rozciąga się widok na pusty plac, z nielicznymi pozostałościami po znajdującym się tutaj kiedyś “Małym Wersalu”.
Budując "Mały Wersal" książę Guido von Donnersmarck korzystał z usług francuskiego rzeźbiarza Emanuela Fremieta, który wykonał stojące przy dwóch bocznych basenach rzeźby, przedstawiające walczące zwierzęta. Oglądamy rzeźby pelikana i rybę, strusia i węża, jelenia i niedźwiedzia, konia i lwicę. Rzeźby odlane były w roku 1872 z żeliwa i posiadają jego sygnaturę. Innym dziełem Fremieta znajdującym się na terenie parku świerklanieckiego jest fontanna, która umieszczona jest w środku głównego basenu. Jest ona wzorowana na podobnej fontannie znajdującej się na terenie paryskiego obserwatorium astronomicznego. Rzeźba ta przedstawia trzy gracje podtrzymujące kulę. Zwracamy również uwagę na żeliwny maszt przywieziony w całości z Paryża, stojący przy stawie.

Tuż niedaleko Amfiteatr – to pawilon koncertowy z początku XX wieku, stanowiący fragment dawnej muszli koncertowej. Aktualnie w trakcie remontu.

Jest niedziela, więc szukamy kościółka znajdującego się w parku. Trochę się trzeba nawędrować, a zimno. Szkoda, że w Parku nie ma żadnego planu sytuacyjnego. Hm …Msza św. jest odprawiana o 15,00. Udaje nam się zdążyć.

Po nabożeństwie rozglądamy się po okolicy.
Mały neogotycki kościółek i połączona z nim krużgankiem kaplica grobowa rodu Henckel von Donnersmarck zostały zbudowane w latach 1895 - 1897, wg wzoru kościółka w berlińskim Monbijou. Na szczycie dachu dominuje figura Anioła Pokoju.
Mauzoleum zbudowane jest na planie krzyża otoczonego metalowym ogrodzeniem. Niestety można go oglądać jedynie z zewnątrz. Pochowany w nim był między innymi Książę Guido Donnersmarck. Świątynia była przeznaczona dla urzędników książęcych wyznania ewangelickiego. W styczniu 1945 roku kościół I kaplica grobowa zostały splądrowane i zniszczone. Odbudowano i poświęcono je ponownie w 1957 roku. Kolejny remont świątyni miał miejsce w latach 1980 - 1983.W chwili obecnej kościółek stanowi filię parafii rzymsko - katolickiej w Świerklańcu. W każdą niedzielę odprawiana jest tu msza święta.

Wracamy alejką przez Park. Dzień chyli się ku zachodowi. Jest coraz zimniej. Nie znaleźliśmy jeszcze zbyt wielu oznak wiosny. Jedynie kopce kretów i zieleniejąca łąka przeryta przez dziki świadczą o zimowej odwilży.

Na szczycie dachu dominuje figura Anioła Pokoju.


wnętrze zabytkowego kościółka
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-22 11:34:13

Dziękuję Elu za ocenę i komentarz. Tak troszkę się uzupełniamy: Ty pokazujesz zabytki Dolnego Śląska, ja zaczęłam pokazywać Śląska Górnego. Są to miejsca szczególne, bogate w historię. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-04-22 11:31:35

Super miejsce Danusiu. Świetne zdjęcia. Pozdrawiam 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-26 11:05:01

Dziękuję Romku za docenienie moich starań. Faktycznie jeśli tylko to możliwe- opisuję zdjęcia bo wtedy są bardziej czytelne- również dla mnie kiedy po jakimś czasie wracam do przedstawionych wycieczek.Nakło Śląskie jest takim moim tegorocznym odkryciem. Nie tak daleko od Tychów, a jakże urokliwe miejsce. Polecam! Pozdrawiam cieplutko:-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70913 kilometrów
2013-03-23 07:31:18

Tak jak Nakło Śl również i ta wyprawa do Świerklanca jest fajna, ciekawe zdjęcia z opisem a to duży atut. Super wędruj i zwiedzaj dalej.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-18 23:06:10

Aniu, Mokunko, Karolu, dziękuję za oceny i komentarze. Mam sporo zaległości w czytaniu relacji z wycieczek, ale postaram się je powolutku prześledzić. Dziękuję Aniu za podpowiedzi, jak tylko zrobi się cieplej- ruszam w teren!  Pozdrawiam wszystkich cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-03-18 20:16:18

witam Danke -oj dawno Ciebie nie bylo na pszl.

ladna , ciekawa wyprawa -

trafilas na wiosenną  pogodę zima,

a teraz ( po 21.03)  bedziemy mieli zime  wiosną.

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121011 kilometrów
2013-03-18 19:41:13

Brynek polecam jak najbardziej, Rybną też :) Koszęcin z tego co wiem jest w remoncie, nie wiem czy nadal, ale latem zatrzymaliśmy sie tam przejazdem i było wszystko w rozsypce.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów
2013-03-18 18:09:07

Danusiu, Świerklaniec piękny. Bylam wiosną 2012:) w pierwszych promieniach słonka wyglądał równie ciekawie jak na twoich fotach; wtedy również odwiedziłam Toszek. Bardzo Ładnie opisałaś nam wszystko:)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-18 14:03:52

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna'] Również pozdrawiam, ale to jak tyle lat nie byłaś, to koniecznie musisz zajrzeć na zamek w Starych Tarnowicach, bo on to się w ostatnich latach bardzo zmienił :) [/cytuj]

Dziękuję za podpowiedź Aniu, ale w Starych Tarnowicach byłam 2 lata temu. Zamek był już odnowiony i udało mi się go zwiedzić. Bardzo chciałabym zobaczyć zamki i pałace Górnego Śląska. Myślę o Brynku, Koszęcinie, Rybnej i wielu w tej okolicy. Odbywam dalekie wyprawy, a tutaj blisko są miejsca mi nieznane. Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121011 kilometrów
2013-03-18 13:41:09

Również pozdrawiam, ale to jak tyle lat nie byłaś, to koniecznie musisz zajrzeć na zamek w Starych Tarnowicach, bo on to się w ostatnich latach bardzo zmienił :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-18 13:39:26

Witaj Aniu! W Świerklańcu byłam poprzednio wiele lat temu. Przyznaję, że niewiele się tu zmieniło. Miejsce urocze i powtórzę tę wyprawę jak będzie cieplej. Wogóle stwierdziłam, że Ziemia Tarnogórska ma jeszcze wiele nie znanych mi miejsc. Muszę to nadrobić. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121011 kilometrów
2013-03-18 13:32:23

I znów nasze rejony :)

Pięknie pozwiedzałaś, Świerklaniec to nasz taki azyl na szybko, kilka razy do roku tu bywamy

Ostatnio edytowany: 2013-03-18 13:33

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020