Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
na polach już wiosna:-), Danuta

Nakło Śląskie- dawna rezydencja Donnersmarcków

2013-03-17
2013-03-18 10:56:34
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Pałac w Nakle Śląskim to rezydencja której jeszcze nie widziałam. W minioną niedzielę, nadarzyła się wreszcie okazja...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tychy > Katowice > Piekar Śląskie > Nakło Śląskie > Nakło Śląskie > Nakło Śląskie > Katedra w Katowicach > Wieżowce w Katowicach > Tychy > Tychy > Piekary Śląskie

Niedziela- za oknem nareszcie błękitne niebo i zapowiada się wyśmienita pogoda. Długo nie trzeba się było zastanawiać. Wyjeżdżamy!
Kierunek Tarnowskie Góry, a dokładniej Nakło Śląskie i Świerklaniec.
Nie byłam jeszcze dotąd w Nakle Śląskim, a Świerklaniec odwiedziłam ostatni i jedyny raz jakieś 15 lat temu.
Jadąc od strony Piekar Śląskich wjeżdżamy do Nakła Śląskiego. W samym centrum- po lewej stronie drogi, w parku – widzimy go. Bajkowy pałac w Nakle przyciąga wzrok z daleka. A to za sprawą urokliwej wieży zdobionej wieżyczkami, choć niestety mocno zniszczonej. Prawdopodobnie zabrakło pieniędzy na jej remont. Szkoda …

Nakło Śląskie- pałac
Nakło Śląskie- pałacBudowę neogotyckiego pałacu w Nakle Śląskim zapoczątkował w 1856 roku Hugon von Donnersmarck prawdopodobnie w miejscu dawnego dworu. Prace nad pałacem ukończył jego syn Łazarz IV, który wprowadził się do pałacu jeszcze za życia swojego ojca. W takiej postaci pałac przetrwał do dziś. Według pierwotnych zamierzeń rodu, miał pełnić funkcję letniej rezydencji bytomsko-siemianowickiej linii Donnersmarcków, ale później aż do 1945 roku stał się ich główną siedzibą.

Pałac jest: dwukondygnacyjny ze szczytami schodkowymi i wieżą czworoboczną. Pod wieżą znajduje się kaplica pałacowa, nad wejściem od strony północno - zachodniej kartusz herbowy oraz narożny ryzalit z hełmem ostrosłupowym. Łazarz IV - Lazarus von Donnersmarck pochowany jest w mauzoleum obok nakielskiego kościoła, który zresztą ufundował w 90% - resztę środków zebrali mieszkańcy.

urokliwa wieża zdobiona wieżyczkami - niestety mocno zniszczona
Pod wieżą znajduje się kaplica pałacowa

Losy pałacu to swoista mieszanka. Szczęściem obiektu był fakt, iż ominęła go wojenna zawierucha i los pobliskiego Małego Wersalu w Świerklańcu. Pechem możemy nazwać zamknięcie obiektu dla odwiedzających na długie lata oraz widoczne i postępujące popadanie w ruinę. Po wojnie mieściła się tutaj szkoła rolnicza, która w niedługim czasie przeniosła się do własnych budynków położonych już poza murami pałacu.Neogotycka budowla zachwyca swoją lekkością i pięknem. Zwłaszcza teraz – kiedy jest już po solidnym remoncie. Pałac uratowała dotacja unijna. Przywrócono układ dawnych pałacowych sal, odnowiony został dach i cała stolarka. Zachwycałam się kominkami, pięknym łukowym sklepieniem w kaplicy i urokliwymi witrażami w oknach i drzwiach. Wnętrza pachnące świeżością są na razie puste. Na początku kwietnia będą wypełniane eksponatami, a oprócz części wystawienniczej znajdą się tam sale konferencyjne.
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim będzie pełnić funkcje kulturalne w odniesieniu do całego regionu. Będzie także stanowić o atrakcyjności walorów turystycznych Powiatu jako przykład architektury rezydencjonalnej znajdującej się w Regionie w ramach zespołu pałaców i Zamków.

Nakło Śląskie- budynki stanowiące zaplecze pałacu
Nakło Śląskie- budynki stanowiące zaplecze pałacu

Nakielski pałac znalazł się wśród obiektów oferowanych do sprzedaży amerykańskiemu gwiazdorowi - Michaelowi Jacksonowi. Dobrze się stało, że jednak do transakcji nie doszło.

Budynek otacza park krajobrazowy z połowy XIX wieku z zabytkowym drzewostanem, trzema bramami i budynkami gospodarczymi. Park przypałacowy ma powierzchnię 3 ha, otoczony jest zabytkowym murem oraz oryginalną ostrołukową bramą w stylu neogotyku angielskiego, z kreneleżem (inaczej blanki – zwieńczenie murów obronnych i baszt, w kształcie szeregu zębatych prostokątnych sterczyn z prześwitami). Tuż obok bramy wjazdowej znajduje się kordegarda, w której obecnie znajdują się mieszkania prywatne. We wschodniej części parku znajduje się pałac i budynki stanowiące w przeszłości jego zaplecze.

Mimo przejmującego zimna, pospacerowaliśmy po parku. Jest tu wiele ciekawych zakątków i zagajników przyrodniczych, a przebywając w nim można się doskonale zrelaksować. Wrócimy tu wiosną, kiedy zakwitną tulipanowce i Pałac w Nakle Śląskim otworzy swoje podwoje dla zwiedzających.


od strony północno - zachodniej kartusz herbowy
Neogotycka budowla zachwyca swoją lekkością i pięknem
odnowiony został dach
otoczony jest zabytkowym murem oraz oryginalną ostrołukową bramą w stylu neogotyku Tuż obok bramy wjazdowej znajduje się kordegarda We wschodniej części parku znajduje się pałac
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-06 22:08:43

Romku, Swerd! Dziekuję za  zainteresowanie moją wycieczką,miłe  komentarze i oceny. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
swerd Wędrowiec 113 kilometrów
2013-04-06 12:47:01

bardzo ciekawa wycieczka, ładne zdjęcia, solidnie opisane. z przyjemnościa sie to ogląda

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-03-23 07:26:48

Fajna wycieczka, super opisana i zdjęcia również. Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-18 23:18:25

Witajcie Moi Mili! Mokunko- Pałac w Nakle jest naprawdę urokliwy, może nawet bardziej niż oddają to zdjęcia. Polecam wycieczkę z końcem kwietnia- jak Pałac będzie już otwarty. Karolu- wiosna zamiast do nas przyjść, zdajsie się oddala. Aktualnie w Tychach sporo śniegu napadało i ciągle jeszcze sypie. Chyba Twoje prognozy, że będziemy mieli zimę wiosną- mają szanse się sprawdzić. Dorotko i Krzysiu- jeszcze niedawno podziwiałam pałace Dolnego Śląska. Tymczasem Górny Śląsk też ma sporo pięknych rezydencji w ładnym otoczeniu. Zapraszam :-)Toju- Tobie również dziękuję za ocenę i komentarz. Wycieczki prezentowane na PSz pozwalają poznać różne zakątki naszego kraju. Pewnie wszystkich tych miejsc nie da się zobaczyć, ale od czego są marzenia? Pozdrawiam wszystkich serdecznie i cieplutko :-)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2013-03-18 22:30:17

Piękny pałac i ciekawie opisana wycieczka. Szkoda, że daleko ode mnie. Już tyle ciekawych miejsc poznałam na Polskich Szlakach, że z pewnością nie dam rady wszystkich odwiedzić, a szkoda :).

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-03-18 20:17:33

Fajna wycieczka pałac super

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-03-18 20:13:07

witam Danke -

oj dawno Ciebie nie bylo na pszl.

ladna wyprawa -ciekawy ten folwark z  palacem .

trafilas na wisne zima,

a teraz ( po 21.03)  bedziemy mieli zime  wiosną.

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-03-18 18:05:21

 Danusiu, fajnie, ze znowu jestes na PSz:) fajna ciekawa relacja, klimatyczne miejsce. musze sie tam wybrac, bo niestety nie bylam w nakle (choć to relatywnie blisko )

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-18 13:44:09

Witaj Aniu!

W Nakle byłam po raz pierwszy, ale nie ostatni. Uzyskałam tam informację, że w kwietniu ma być otwarta wystawa "porcelany śląskiej". Potem sporo imprez plenerowych. Plany ambitne, trzymam kciuki żeby się udało, bo roboty tam jest jeszcze sporo. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2013-03-18 12:39:31

Dawno Cię nie było :)

Pięknie pięknie, też czekamy na otwarcie, byliśmy tam całkiem niedawno, ale w jakże innej scenerii, pod kołderką śniegu :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020