Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Tomasz Sładkowski

Górny Śląsk - Dolomitowym szlakiem

2013-02-20
2013-02-20 14:54:24
Avatar użytkownika
Tomasz Sładkowski Krajtroter 2820 kilometrów

Szlakiem tarnogórsko - bytomskich dolomitów

Obszar położony pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami to niegdyś rejon intensywnej eksploatacji dolomitu triasowego, której początki datowane są na schyłek XIX w. a koniec przypada na schyłek lat dziewięćdziesiątych XX w. Ślady eksploatacji są widoczne do dnia dzisiejszego w postaci warpi, odkrywek czy kamieniołomów. Najbardziej rozpoznawalnymi to pozostałości po Kopalni Dolomitu „Blachówka” oraz Kopalni Dolomitu „Bobrowniki”.Prezentujemy jedną z możliwości (według nas najciekawszą) spaceru po okolicach starych wyrobisk dolomitowych od kompleksu sportowego DSD „Dolomity Sportowa Dolina” poprzez kamieniołom „Bobrowniki” na górę parku kulturowego „Hałda Popłuczkowa.”

Dolomitowym szlakiem
Dolomitowym szlakiem

Współczesna hałda popłuczkowa to przede wszystkim idealne miejsce spacerowe i widokowe: wspaniale widoczna jest panorama Tarnowskich Gór oraz przyciągające uwagę charakterystyczne punkty - wieża wyciągowa Kopalni Zabytkowej, ratusz, wieżowce Osady Jana oraz kościół w Bobrownikach. Fani terenowych rowerów nazywają to miejsce "Czerwoną Skałą".

O ile zimą łatwo zauważyć hałdę z oddali, o tyle latem możemy mieć z tym problem. Problem może mieć też kierowca, który próbował będzie dojechać tam ulicą Długą (to raczej droga dla rowerów) - samochód lepiej zostawić w bezpiecznym miejscu (na przykład na parkingu pobliskiej Kopalni Zabytkowej lub parkingu DSD) i na samą hałdę wybrać się już pieszo.Avatar użytkownika
Tomasz Sładkowski Krajtroter 2820 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tomasz Sładkowski Krajtroter 2820 kilometrów
2013-02-20 21:16:32

oj dziekuję bardzo za tak pozytywną ocenę tego filmiku :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-02-20 15:10:53

Tomku, świetna wycieczka! Fajnie się  twój ogląda film:) a te sarenki , wędrujące po śnieżnej równienie aż miło patrzec.

Szkoda, że nie można stawiac  6 (!) tylko 5 , bo jak bym szóstkę dała za nowatorstwo!

pozdrawiam:)

Ostatnio edytowany: 2013-02-20 15:11

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020