Stocznia Gdańska

Chciałbym przedstawić moją wycieczkę po Stoczni Gdańskiej

Chciałbym przedstawić moją wycieczkę po Stoczni Gdańskiej Subiektywną Linią Autobusową. Pokażę warsztat pracy Lecha Wałęsy, historyczną bramę nr 2, dawną salę BHP, pochylnie oraz nabrzeże, gdzie produkowano u-boty.
Zwiedzając Gdańsk, warto zwiedzić szlagierową Stocznię Gdańską. Aby tego dokonać polecam skorzystać z usług Subiektywnej Linii Autobusowej.Zwiedzanie zaczynamy przy historycznej Bramie nr 2. Brama nr 2 nadal ustrojona jest kwiatami i wiszą na niej obrazy Marii Jasnogórskiej oraz Papieża Polaka - Jana Pawła II. Na początek przewodnik przedstawia nam historyczny wstęp,po nim ruszamy na pierwszy przystanek przy nabrzeżu, gdzie podczas II wojny budowano U-Boty. Po tym przystanku ruszamy dalej po przez zaniedbane i sprawiające wrażenie opuszczonych budynki stoczni. Przejeżdżamy obok budynku dyrekcji, a nieopodal oglądamy zapomniany budynek straży pożarnej. W końcu dojeżdżamy do jedengo ze stoczniowych dźwigów oraz pływającego suchego doku. Kolejnym punktem wyprawy jest galeria sztuki współczesnej. Po zaczerpnięciu sztuki ruszamy w stronę warsztatu Lecha Wałęsy. W warsztacie zaprezentowano nam krótki film opowiadający o przemianach ustrojowych schyłku lat 80-tych XXw w Polsce oraz przedstawiona nam była sylwetka Lecha Wałęsy, który był czołową postacią strajków i przemian państwowych. Sam warsztat był skromny a Wałęsa zajmował się w nim reperacją wózków akumulatorowych. Po wyjściu z warsztatu ruszyliśmy dalej, by zobaczyć więcej pozostałości po ongiś prosperującej, a teraz wyburzanej stoczni. Kończymy wycieczkę w kolejnej galerii sztuki realizowanej przez Instytut Sztuki Wyspa. Na koniec udajemy się jeszcze do Sali BHP - miejsca podpisania „porozumień sierpniowych”, by oglądnąć wystawę opowiadającą losy solidarności.
Wizyta w stoczni była bardzo ciekawa, warto zobaczyć to miejsce tym bardziej, że długo w tym stanie nie będzie. Niegdyś prosperującą stocznia po przemianach ustrojowych popadła w ruinę. Jej budynki są sukcesywnie wyburzane, a instalacje demontowane. Pracujących ludzi zwolniono i pozostał smutny, zniszczony, posępny teren na którym ostało się jeszcze kilka budynków, opuszczonych wielkich stoczniowych dźwigów oraz innych świadectw niegdyś wielkiej i prosperującej Stoczni Gdańskiej.
Więcej na mojej stronie.http://www.rodzinna-turystyka.pl/Miejsca/Ciekawe_Miejsca/Hydro/StoczGdans.html

Pełna Galeria na http://www.rodzinna-turystyka.pl/Miejsca/Ciekawe_Miejsca/Hydro/StoczGdansFoto.html

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Odwiedzone miejsca

sobota, 2013-02-16

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

2013-02-16 17:45:59

No prosze Zdrach, super,  jak ciekawie opisane. Socrealizm odszedł do lamusa a epoka przemian zawsze interesująca i warta przypomnienia.

I teraz  już nie tylko Tojka pisze nam o Trójmieśce:)

pozdrawiam:)