Pałac w Zielonej, Anna Piernikarczyk

Zielona w Kaletach i Bibiela - Leśniczówki Donnersmarcków

2013-01-19
2013-01-20 13:07:57
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

A my dalej sladami Donnersmarcków, którzy pozostawli po sobie w naszych okolicach wiele śladów w postaci pałaców. Dzisiaj Pałac w Kaletach nad stawem Zielona i Leśniczówka w Bibieli. Przy okazji oczywiście sanki...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kalety Zielona > Bibiela > Miasteczko Śląskie > Pałac w Kaletach Zielonej > Jezioro Zielona > Leśniczówka w Bibieli > Spichlerz Dworski w Miasteczku Sląskim

Wycieczka rodzinna w niedalekie okolice Tarnowskich Gór.Najpierw stajemy w Zielonej - dzielnicy Kalet, w której przy jeziorze stoi dawny pałac - Leśniczówka Donnersmarcków, która służyła im podczas polowań. Niegdyś, za ich czasów, istniał tu rozległy ogrodzony zwierzyniec, w którym mieszkały daniele, sarny i inne leśne zwierzęta.

Jezioro Zielona w Kaletach

Tuż obok pałacu rozlewa się Jezioro Zielona, wczoraj ośnieżone i w większości oblodzone. Zbiornik składa się z dwóch jezior, wokół których powstała scieżka dydaktyczna, która stanowi również trasę rowerową, trasę narciarstwa biegowego i nordic walking. Jej długość to 9 km. Ścieżka nosi nazwę Zielona Pętla i jest bardzo malownicza. Z alei rozdzielającej oba zniorniki można zobaczyć stary zabytkowy młyn, stojący na wyspie mniejszego stawu. Na jeziorach zobaczyć można kaczki i łabędzie. Po drodze w lesie napotkaliśmy na kulig :)

Potem pojechaliśmy w głąb lasu w Bibieli, by zobaczyć Leśniczówkę w tej miejscowości, w dzielnicy Imielów. Mało w internecie pisze sie o tym miejscu, bo też i dojechać nie tak łatwo. Z drogi na Bibielę, w penym miejscu trzeba pieszo ruszyć w prawo, około 150 m. Przy drodze można to miejsce poznać dzięki szlabanowi ograniczającemu wjazd z drogę leśną. Kilka lat temu Leśniczówka była własnością Nadleśnictwa, ponoć około 2011 roku została sprzedana, ale od tamtej pory nic więcej na ten temat na znalazłam.

Śladem po Nadleśnictwie są żółte trąbki widoczne w szczytach budynku, których na starszych zdjęciach nie widać. Ale niestety do zabytku podejść się nie da, jest ogrodzony dość szeroko i wokół stoi kilka innych budynków. Prywatny inwestor po swojemu zarządza majątkiem, a posiadłości pilnuje pies. Szkoda, że nie można zobaczyć z bliska starej Leśniczówki Donnersmarcków, w której swój azyl zrobił sobie w latach 70-tych XX wieku Edward Gierek (stąd leśniczówka nazywana jest Gierkówką), a potem przebywały tu samotne matki.Na koniec na chwilę zatrzymaliśmy się jeszcze przed zabytkowym Spichlerzem Dworskim w Miasteczku Śląskim. Piekna budowla niedawno odrestaurowana przez prywatnego właściciela, którego nazwisko widnieje na fasadzie zabytku. Na oknach strychowych natomiast widoczno jest data powstania spichlerza - 1795. To również jest budowla powstała za sprawą Donnersmarcków - był to budynek folwarczny. Dziś jest tu Restauracja i niewielki Hotel (ul. Wyciślika).

Kulig
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-22 17:25:22

No proszę, znów garść wiadomości o Donnersmarckach. Szkoda, że tak piekny obiekt niszczeje.

Piękne zdjęcia,  widać, że zabawa na śniegu wyśmienita!

Zdjęcie Nr 15- ekstra!

Pozdrawiam :-)

Ostatnio edytowany: 2013-03-22 17:28

Konto usunięte
2013-02-15 21:48:11
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów
2013-01-21 14:59:33

Dzieki :) Tak, fajne miejsce, koniecznie latem się też musimy wybrać :)

Pozdrawiam również

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-01-20 18:25:11

Super wyprawa. Buzie uśmiechnięte i zadowolone. Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020