Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
przeł. Glinne i była strażnica graniczna, Gabriela Jaworowska

Pilsko - Sopotnia Wielka

2012-11-04
2012-12-27 18:43:07
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Oj, dawno nie pisałam, a i chodziłam mało…ale to już zawsze tak  od listopada inne zajęcia…święta się zbliżają…


Ładna pogoda, więc już rankiem na żywiecczyznę – Pilsko (1557), ciekawe czym ostał się tam jeszcze śnieg  z tych pierwszych oddechów zimy.
 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Korbielów > Sopotnia Wielka

Niedziela, znajomi, autokar więc na przełęcz Glinne…granica ze Słowacją…byłe budynki graniczne. Zanim wyjdziemy na szlak to każdy zakłada ochraniacze, bo błoto będzie na pewno, a trasa daleka. Więc maszerujemy początkowo gęsiego ścieżka wąziutka, ale śliczna okryta suchym liściem, oj zaczynają się dosyć ostre podejścia i jak zawsze zostaję w tyle, no cóż lubię podchodzić wolno, podziwiać wszystko co napotykam na drodze, no i pstrykam, pstrykam.
Czym wyżej, to za nami rozciąga się wspaniały widok, oczywiście na majestatyczną Babią Górę i jak zawsze o tej porze roku wierzchołek chowa się w chmurach, również na ziemi coraz więcej oznak ostatnich opadów śniegu.
Ot, i widać jezioro Orawskie, a i mgiełki krążą wśród nas więc to już bliziutko do Góry Pięciu Kopców(1543), wiatr również daje znać o sobie, wieje mocno, ale widoki wspaniałe na Kamesznicę, Jeleśnię, Korbelów.
Szkoda, że widoczność jak na jesienne dni przystało… ale wioski w dole oświetlone słońcem, co wszystko z góry wyglądało przepięknie, wręcz bajkowo.
Jeszcze piętnaście minut i na szczycie Pilska oczywiście, który leży po stronie Słowackiej…a tam mgły…nic nie widać, więc parę fotek i w drogę powrotną bo zimno…wiatr hula lodowaty…
Zimno, więc szybkie zejście gdzie już po 30 minutach dochodzimy do schroniska na Hali Miziowej, a na szlaku błotko ślisko, ale nie zważając na te niedogodności wciąż podziwiamy wspaniałe widoki, a mnie to aż w dołku ściska jak widzę coś tak wspaniałego…szkoda, że nie umiem tego wszystkiego wyrazić w słowach.
W schronisku odpoczynek, posiłek, małe piwko, bo przecież czeka nas jeszcze 2,5 godz. spacerek do Sopotni Wielkiej nad największy wodospad w Beskidach po stronie Polskiej.
Południe już minęło, więc czas na dalsza wędrówkę, mijamy górę Gawory (1145), łąkę na Hali Malorka (1045), Halę Uszczawne, gdzie nawet rosły jeszcze grzybki, i znów ostro w dół, a pod nogami suche liście…uwielbiam takie szeleszczenie…a jeszcze piękne widoki…drzewa w barwie złota…a w oddali cały czas towarzyszy nam Babia.
Doszliśmy do przełęczy Przysłopy i tylko 30 min do Sopotni, gdzie na tym ostatnim odcinku drogi mijamy szałasy, bacówki i nawet nie wiadomo kiedy dochodzi do nas odgłos wodospadu. Słońce zachodzi więc foty nad wodospadem, podziwianie jego piękno i do autokaru…
Ciekawa, piękna wycieczka…na szlaku trochę suszków na szlaku ciekawe drzewa na Pisko trakcja wysokiego napięcia.... Babia Góra Jez. Orawskie widok z Pięciu Kopców ścieżka na szczyt Pilska mgły na szczycie ja na szczycie fot. koleżanka Grażyna dojście do schroniska na Hali Miziowej piękne widoki na szlaku Schronisko na Hali Miziowej i Korbielów aniołki w schronisku jesienne krajobrazy tą aleja iglaczków szliśmy a i grzybki zbierano po drodze wodospad w Sopotni W. Pomnik w Sopotni W.-poległym mieszkańców w II wojnie swiatowej ja nad wodospadem fot. K.Greń
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2012-12-29 08:49:30

Super zdjęcia z wybornego łazikowania. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2012-12-28 10:22:34

Aniu, Karolu dziękuję, cieszę że się podoba...ale mnie te widoki w ten dzień rozbrajały...poprostu są takie dni...

Równiż życze poświątecznych  dni i szczęsliwego Nowego Roku, by zdrowko pozwalało na poznawanie naszego pięknego kraju:)))

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2012-12-28 08:49:50

Super wycieczka, piekne zdjęcia, szczególnie to z avatara wycieczki mnie rozwaliło :)

Przy okazji wszystkim Wesołego Po Świętach :)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2012-12-27 19:19:40

Witaj Gabrysiu. 

Super wyprawa , z przepieknymi "widockami"

 

Pozdrawiam Karol

Ostatnio edytowany: 2012-12-27 20:23

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020