Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marek Weber

Rowerem po przedgórzu dzień 4

2012-12-12
2012-12-12 17:45:46
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów

Korzystanie z resztek dobrej pogody ... krótka wycieczka do Chronowa.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gnojnik

Ostatni nasz pogodny już czwarty dzień pobytu w Gnojniku chcemy wykorzystać na krótką wycieczkę rowerową do Chronowa – wsi oddalonej od naszego miejsca zakwaterowania o kilkanaście kilometrów. Na popołudnie zapowiadana jest zmiana pogody i ulewne deszcze.
Ruszamy w drogę pod górę, ulicą którą codziennie przed południem spacerowaliśmy, przez osiedle domków jednorodzinnych. Po 2 kilometrach osiedle się kończy, a my jadąc teraz z góry przez przysiółek Przyrwę i dojeżdżamy do ostrego zakrętu drogi w prawo we wsi Granice koło Gnojnika. Dalej jadąc wzdłuż lasu po prawej stronie po około 1 kilometrze skręcamy ostro w lewo. Potem jadąc ze stromej górki siłą rozpędu podjeżdżamy do skrzyżowania we wsi Chronów Górny. Dalej droga prowadzi nas w miarę płaskim terenie przez Chronów Dolny do Chronowa.Chronów jest wsią o trzynastowiecznej metryce, a po raz pierwszy został odnotowany w dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego z 1238 roku potwierdzającym nadania Gryfitów. Jeszcze w XV i XVI wieku należał on do licznych zubożałych członków tego rodu, których obecność potwierdzają zapisy w krakowskich i czchowskich księgach sądowych.
Parafia chronowska wraz z kościołem, jako fundacja rycerska, ufundowana została w drugiej połowie XIV wieku. Kościół w Chronowie został zbudowany w 1685 r. a konsekrowany został w 1687 r. Już wcześniej w Chronowie stał kościółek drewniany, który zniszczył upływający czas. Obecny kościół konsekrowany w 1687 roku jest konstrukcji zrębowej, pokryty gontem oraz blachą. Przy prezbiterium zamkniętym trójbocznie, po stronie wschodniej znajduje się kaplica ogrojcowa. Nawę główną przykrywa sklepienie kolebkowe.
Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu barokowym, a w ołtarzu głównym znajduje się obraz Zesłania Ducha Świętego, w bocznych: Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Sklepienie kolebkowe łączy zdobiona tęcza z krucyfiksem.
Obok kościoła na placu przykościelnym wzniesiono w 1960 roku drewnianą dzwonnicę, w której wiszą trzy dzwony. Jeden z nich - „Maryja” został ufundowany w tym samym roku, a drugi w 1985 r. w związku z 300-leciem kościółka. Dwa stare dzwony przetopili okupanci w czasie II wojny światowej. Dzięki pomysłowości ówczesnego proboszcza i zaangażowaniu kilku parafian, udało się uratować największy dzwon pozorując kradzież i ukrywając go w podziemiu przykościelnej kapliczki, dzięki czemu do dzisiaj służy parafii.
Ruszamy dalej drogą w kierunku wsi Kobyle, gdzie skręcamy w prawo i jedziemy drogą mijając zabudowania Usznicy do Uszewa i teraz już główną drogą po kliku kilometrach dojeżdżamy do naszego miejsca zakwaterowania w Gnojniku.Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
MarqoBiker Zapaleniec 642 kilometrów
2012-12-12 23:53:01

Świetna wycieczka i piekne fotki 

 

Pozdrawiam kolege rowerzyste 

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-12-12 23:43:17

Śliczny kościółek.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
2012-12-12 19:41:05

Uwielbiam takie klimaty.Pozdrawiam serdecznie:)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020