Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Znakomite gleby, Marek Marcola

Łaszczów na Grzędzie

2012-09-12 - 2012-09-14
2012-12-07 08:52:10
Avatar użytkownika
Marek Marcola Krajtroter 3115 kilometrów

Gmina Łaszczów to serce Grzędy Sokalskiej ,krainy łagodnych wzgórz rozciagającej się od Krynic do Sokala.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Łaszczów

Łaszczów leży na wschód od Tomaszowa Lubelskiego ,dokładnie w środku Grzędy Sokalskiej,choć akurat samo miasto leży w pradolinie Huczwy,ale malownicze pagórki Grzędy zaczynają się tuż,tuż.Miasto założył w 1549 roku Samuel Łaszcz ,które potem należało też do innych rodów: Potockich,Szeptyckich czy Łukawskich.Prawa miejskie utracił Łaszczów w 1870 roku ,gdy carat hurtowo karał polskie miasteczka w ten sposób za Powstanie Styczniowe .Dopiero od niedawna zamknięto wiejski rozdział i znowu Łaszczów ma atrybuty miasta.Co materialnego zostało z dawnych czasów? Ano pałac zlokalizowany w kolegium Jezuitów po kasacie zakonu, synagoga umieszczona w dawnej zbrojowni i kościół parafialny pw. Piotra i Pawła z połowy XVIII wieku.Ostatnio władze lokalne uznały ,że to za mało i... odbudowały stylowy budynek karczmy.Budujący pomysł w czasie,gdy w wielu miejscach istniejące starocie sie rozbiera.Jest w Łaszczowie jeszcze coś ,co zasluguje na uwagę,otóż trzy dziesięciometrowe figury Matki Bożej, Świętej Tekli i Świętego Antoniego ,które wybudowano w XVIII stuleciu dla ochrony mieszczan przed różnymi nieszczęściami.Czwarta figura , świecka ,znajdująca się w pobliskich Nadolcach służy od lat bocianom za mieszkanie.Maja naprawdę dobry gust!Spacerując po Łaszczowie koniecznie trzeba zajrzeć na starą stację kolejki wąskotorowej, wybudowanej w 1915 roku przez Austriaków.Po późniejszej rozbudowie tu krzyżowały się tory, którymi można było dojechać do Uhnowa,Wożuczyna, Witkowa oraz Hrubieszowa.Od 20 lat już nigdzie nie można , odkąd linię rozebrano.Z Łaszczowa warto wybrac się do wsi Nabróż i odwiedzić tamtejsze Sanktuarium Maryjne,utworzone w kościele z 1684 roku.Niestety ,pierwotna świątynia spłonęła w 1944 roku w wyniku walk polsko - ukraińskich.W cudowny sposób płomienie oszczędziły obraz Matki Boskiej Szkaplerznej ,który tymczasowo umieszczono w kościele w pobliskich Tyszowcach.Po odbudowie spalonego kościoła 10 tysięczna pielgrzymka z biskupem lubelskim Stefanem Wyszyńskim na czele przeniosła cudowny obraz na dawne miejsce.Jest na pograniczu gminy Łaszczów i Tyszowce takie magiczne miejsce ,które koniecznie trzeba odwiedzić .Mowa o rezerwacie przyrody "Skarpa Dobużańska" ,chroniącym prawdziwe stepy a na nich m.inn. tchórza stepowego.Jako ,że skarpa znacznie wyrasta ponad płaską dolinę Huczwy widoki z niej są niezrównane.Figura Matki Bożej Stary dom Święty Antoni To już zima Postać Św.Tekli jest niekompletna Zimowy obrazek Bociania figura Kościół w Łaszczowie Figura Świętego Antoniego przy kościele Odbudowana karczma Z lotu ptaka Łaszczów idziany z wieży na karczmie Synagoga,dawna zbrojownia Stara zabudowa Łaszczowa Mosta wąskotorówki na Huczwie Sanktuarium Maryjne w Nabrożu Pomnik Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu Rezerwat Skarpa Dobużańska Widok ze Skarpy Rolniczy krajobraz
Avatar użytkownika
Marek Marcola Krajtroter 3115 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-12-10 22:00:04

[cytuj autor=' Vincci'] Ciekawe miejsca.Natura, natura ,natura daleko od tego zgiełku cywilizacji jaki nas otacza jak dla mnie wycieczka super bo lubię takie klimaty. [/cytuj]

 

Tak przyroda, natura-faaaajnie!

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-12-07 21:32:12

Bardzo ciekawie to wygląda, lubię takie ciche miejscowości. Piękne fotki!

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
2012-12-07 10:52:07

Ciekawe miejsca.Natura, natura ,natura daleko od tego zgiełku cywilizacji jaki nas otacza jak dla mnie wycieczka super bo lubię takie klimaty.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2012-12-07 09:23:32

Witaj, lubię Twoje wycieczki, bo wyciągasz takie ciekawe perełki, mało znane w ogóle a tym bardziej w naszym portalu bo to nie nasz region. Dzieki :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020