Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Kasprowy Wierch - w jesiennej mgle

2012-11-25
2012-11-25 17:58:30
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Tatry -majestatyczne, granitowe  szczyty . Kasprowy Wierch, warto choć raz tam być!

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zakopane

Udało nam się na kilka dni wyrwać z domu. Cóż z tego, ze listopad , to taki mało „wyjazdowy” miesiąc roku 🙂 .Pogoda jesienna w tym roku i tak łaskawa. Czasem o tej porze śnieg, deszcze ze śniegiem, silny wiatr. Teraz temperatura w granicach 6-10 stopni na plusie, sucho. Decyzja chwili - jedziemy!
Trudno było się zdecydować Tatry czy Pieniny. Jednak doszliśmy do porozumienia. Udało się nam być i tu i tu , choć nie na długo.
Dawno już, nie byliśmy na Kasprowym Wierchu. Zawsze odstraszały nas tłumy turystów i czas oczekiwania. Jednak widać termin listopadowy nam sprzyjał.
Na Kuźnice dotarliśmy samochodem. I już by nas góral namówił na przejazd dorożką pod stację kolejki, lecz cena , którą zaproponował była wyższa od tej za bilet na Kasprowy. Podziękowaliśmy góralowi. Nie my jedni! Dziarsko , więc poszliśmy w kierunku stacji PKL .
Już pod stacją kolejki linowej na Kasprowy Wierch okazało się , że wszyscy chętni kupują bilet i jadą na bieżąco! Dosłownie bez chwilki oczekiwania. Super. Pogoda tego dnia była fajna, lekko zza chmur wyglądało słonko….
Niestety mgła gęstniała coraz bardziej i bardziej. Fragmentarycznie nie było widać nic z okien kolejki. Mgła była gęsta jak przysłowiowe mleko.
Na stacji przesiadkowej w tzw Myślenickich Turniach (prawie połowa trasy) obsługo poinformowała nas, że na Kasprowym mgłę rozwiewa wiatr .Ucieszyliśmy się .
Powili kolejka jechała coraz wyżej i wyżej. Zatykało mam uszy. W końcu Kasprowy ponad 1800 m n.p.m !
W końcu dojechaliśmy.Mgła siadała niziuteńko, dosłownie tuż nad ziemią. Zakrywając granitowe turnie i tatrzańskie szczyty. To znowu nieco, po chwili rozwiewał ją wiatr. Wtedy wszyscy turyści chwytali za aparaty. Próbowali robić foty.
Ja oczywiście też choć widoczność była naprawdę słaba. Pospacerowaliśmy, stąpając ostrożnie po nierównym terenie ; niby to wytyczona ścieżka lecz wystające kamienie, do tego mgła… w dole w przepaść, nie jedna!

Kużnice ta i 4 kolejne foty;tuż pod stacja PKL
Kużnice ta i 4 kolejne foty;tuż pod stacja PKL


Jeszcze wędrówka pod Obserwatorium Meteorologiczne , mijamy też siedzibę TOPR i ….wystarczy .Mgła (wilgoć w powietrzu!) oraz lekki wiatr potęgują uczucie chłodu.

Wchodzimy do jedynej czynnej restauracyjki - pizzerni. Ceny kawy i herbaty, uuuuu powalają z nóg! O cenach dań nie wspomnę. Jednak aby się nieco rozgrzać pijemy małą kawę - za relatywnie duże pieniądze, hihihi. Cóż w końcu to na samym Kasprowym Wierchu! Z ciekawostek dodam, że w płatnej toalecie na Kasprowym ...otrzymuje się wydruk z kasy fiskalnej🙂
Wsiadając do wagonika, który zaraz ruszyć miał w dół obiecujemy sobie, że na Kasprowy Wierch wrócimy w porze roku umożliwiającej podziwiania przepięknych Tatr , w pełnej krasie; bez udziału mgły.

z historii kolejki na Kasprowy ta i następna fota ruszamy ,wagonik czeka stacja przesiadkowa Myślenickie Turnie obserwatorium IMiGW wyłania się z mgły (ta i 5 kolejnych fot) wnętrze restauracji; na ścianach foty kurierów tatrzańskich narty kurierów tatrzańskich siedziba TOPR na Kasprowym stacja kolejki ledwie widoczna ze szczytu na samym szczycie! na Kasprowym sa wyciągi orczykowe i kolejka krzesełkowa wracamy, fota zrobiona z kolejki tuż przedjazda w dół
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-11-30 19:53:01

Ech, niby góry za mgłą, a piękne. Już dawno nie jechałam kolejką na Kasprowy i przynajmniej wirtualnie odbyłam tę podróż razem z Tobą. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2012-11-26 21:49:49

Fajna wycieczka .Nie  szkodzi że mglista..Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-11-26 21:34:38

Fajną miałaś wycieczkę, góry we mgle mają swój urok, foty ładnie wyszły..

Nigdy nie wjeżdżałam na Kasprowy, ale byłam na nim wiele razy. Raz nawet w sierpniu w śniegu po kolana:))). Jest pięknie w każdych warunkach, chociaż osobiście wolę mniej uczęszczane szczyty.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-11-26 20:17:56

 

Cieszę się, że Wam się podoba wycieczka:) Pogoda fakt mogła być lepsza ale i tak fajnie, że udało nam się pobyć na Kasprowym. Wysoko i pięknie mimo mgły ! A ta nowa kolejka (calkiem odmieniona po generalnym remoncie).Wagoniki spore i w każdym jest pracownik PKL.

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-11-26 20:03:22

Co tam pogoda i tak zdjęcia fajne i podpisane, a do tego ciekawy opis tej wyprawy. Super

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11066 kilometrów
2012-11-26 18:40:50

Hej Mokusiu ładna wycieczka.Zdjęcia bardzo ładne.Pozdrawiam serdecznie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2012-11-26 08:36:37

Szkoda, że pogoda nie dopisała, ale nam latem też nie dopisała :) Więc góry nase góry lubią płatać figla :)

Avatar użytkownika
kasia ejsmont Krajtroter 12734 kilometrów
2012-11-25 20:51:26

Góry zawsze mają jakiś taki magnetyzm, w jesiennej mgle również. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020