barokowy ołtarz z XVIII w., Danuta

Przełęcz Kubalonka- na Szlaku Architektury Drewnianej

2012-07-27
2012-11-15 17:16:54
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Kościół ten stoi na zboczu wzgórza, poniżej przełęczy Kubalonka. Jest otoczony gęstym lasem, a od frontowej strony prowadzą do niego strome schody. Jako jeden z niewielu ma przeciągnięty i połączony częściowo z ogrodzeniem pulpitowy dach.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Istebna- Kubalonka > Kubalonka > Kubalonka > Kubalonka > Kubalonka

Niestety pogoda podczas tej wycieczki nie była wymarzona. Postanowiłam jednak zaprezentować w PSz relację i zachęcić do zainteresowania się tym miejscem.
A miejsce to nie byle jakie. Z niesamowitym klimatem typowym dla drewnianych, zabytkowych kościołów.
Niedaleko Przełęczy Kubalonka, jadąc w kierunku Istebnej, tuż przy szosie po prawej stronie, stoi zabytkowy drewniany kościółek pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża. Wzniesiony w 1779 roku w Przyszowicach w powiecie gliwickim, został w latach pięćdziesiątych przeniesiony na obecne miejsce, aby ochronić go przed możliwymi szkodami górniczymi, jak również by świątynia " służyła jako miejsce spotkania ludzi z Bogiem i dla podziwiania umiejętności rąk ludzkich w wiekach minionych".
Stanowi on przykład ludowego budownictwa o drewnianej konstrukcji zrębowej na podmurowaniu.
Kościół stoi na zboczu wzgórza, poniżej przełęczy Kubalonka. Jest otoczony gęstym lasem, a od frontowej strony prowadzą do niego strome schody.
Jest to ciekawy obiekt ze względu na interesujące rozwiązanie architektoniczne nie występujące w żadnym innym kościele na Śląsku - przeciągnięty i połączony częściowo z ogrodzeniem pulpitowy dach. W obecnym miejscu, w jakim znajduje się kościół (w lesie), wydaje się nie mieć ono sensu, jednak w poprzedniej lokalizacji chroniło stojący na skraju wsi obiekt przed śniegiem zawiewanym z pola.
Z wyposażenia - pierwotnego, w kościele zachowane zostały: barokowy ołtarz z XVIII w., ławki z tegoż, starsza od kościoła ambona z 1697 r.. Ponadto we wnętrzu rzeźby ludowe z muzeów w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach i Bielska-Białej.
Od roku 1983 kościółek pełni funkcję świątyni parafialnej na Kubalonce. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego.

Kościółek otwierany jest tylko podczas nabożeństw. Na co dzień można go podziwiać z zewnątrz i zajrzeć do środka przez kratę.


Niedaleko kościółka znajduje się Wojewódzkie Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej. Otoczenie lasów, spokój, cisza i szczególny mikroklimat sprzyjają dobremu samopoczuciu i powrotowi do zdrowia.
W okolicy i na samej przełęczy znajdują się restauracje, bary, pensjonaty, w tym znany od lat międzywojennych bar "Beczka". Tuż nad przełęczą, na stokach szczytu Kubalonka, narciarskie trasy biegowe ze strzelnicą do biathlonu i niewielki wyciąg narciarski dla początkujących. W siodle przełęczy węzeł szlaków turystycznych, przebiega tu m.in. Główny Szlak Beskidzki.
Kubalonka to bardzo atrakcyjne miejsce.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
2012-11-25 18:32:45

Ładnie Danusiu.Architektura drewniana  zawsze warta zobaczenia!

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
2012-11-19 17:25:19

Witaj wlaśnie wróciłem  Kubalonki ale zdjęć nie robiłem. Zawsze jak jestem na Kubalonce idę poogladać kościółek i jeszcze mi się to nie znudziło:)Pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-11-16 15:03:51

Witajcie! Zdjęcia nie oddają piękna opisanego przeze mnie kościółka. Znajduje się on przy drodze z Wisły do Istebnej i Koniakowa. Warto tam wstapić, zachęcam serdecznie. Pozdrawiam cieplutko :-)

 

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-11-15 22:16:13

Danusiu! Kosciółek jest śliczny, a zdjęcie mam  takie samo jak Twoje:)))

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 44482 kilometrów
2012-11-15 18:34:29

Bardzo ładny i wyjątkowy kościółek.Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020