, Danuta

Przełęcz Kubalonka- na Szlaku Architektury Drewnianej

2012-07-27
2012-11-15 17:16:54
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Kościół ten stoi na zboczu wzgórza, poniżej przełęczy Kubalonka. Jest otoczony gęstym lasem, a od frontowej strony prowadzą do niego strome schody. Jako jeden z niewielu ma przeciągnięty i połączony częściowo z ogrodzeniem pulpitowy dach.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Istebna- Kubalonka > Kubalonka > Kubalonka > Kubalonka > Kubalonka

Niestety pogoda podczas tej wycieczki nie była wymarzona. Postanowiłam jednak zaprezentować w PSz relację i zachęcić do zainteresowania się tym miejscem.
A miejsce to nie byle jakie. Z niesamowitym klimatem typowym dla drewnianych, zabytkowych kościołów.
Niedaleko Przełęczy Kubalonka, jadąc w kierunku Istebnej, tuż przy szosie po prawej stronie, stoi zabytkowy drewniany kościółek pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża. Wzniesiony w 1779 roku w Przyszowicach w powiecie gliwickim, został w latach pięćdziesiątych przeniesiony na obecne miejsce, aby ochronić go przed możliwymi szkodami górniczymi, jak również by świątynia " służyła jako miejsce spotkania ludzi z Bogiem i dla podziwiania umiejętności rąk ludzkich w wiekach minionych".
Stanowi on przykład ludowego budownictwa o drewnianej konstrukcji zrębowej na podmurowaniu.
Kościół stoi na zboczu wzgórza, poniżej przełęczy Kubalonka. Jest otoczony gęstym lasem, a od frontowej strony prowadzą do niego strome schody.
Jest to ciekawy obiekt ze względu na interesujące rozwiązanie architektoniczne nie występujące w żadnym innym kościele na Śląsku - przeciągnięty i połączony częściowo z ogrodzeniem pulpitowy dach. W obecnym miejscu, w jakim znajduje się kościół (w lesie), wydaje się nie mieć ono sensu, jednak w poprzedniej lokalizacji chroniło stojący na skraju wsi obiekt przed śniegiem zawiewanym z pola.

od frontowej strony prowadzą do niego strome schody.
od frontowej strony prowadzą do niego strome schody.


Z wyposażenia - pierwotnego, w kościele zachowane zostały: barokowy ołtarz z XVIII w., ławki z tegoż, starsza od kościoła ambona z 1697 r.. Ponadto we wnętrzu rzeźby ludowe z muzeów w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach i Bielska-Białej.
Od roku 1983 kościółek pełni funkcję świątyni parafialnej na Kubalonce. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego.

Kościółek otwierany jest tylko podczas nabożeństw. Na co dzień można go podziwiać z zewnątrz i zajrzeć do środka przez kratę.

przykład ludowego budownictwa o drewnianej konstrukcji zrębowej
barokowy ołtarz z XVIII w.Niedaleko kościółka znajduje się Wojewódzkie Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej. Otoczenie lasów, spokój, cisza i szczególny mikroklimat sprzyjają dobremu samopoczuciu i powrotowi do zdrowia.
W okolicy i na samej przełęczy znajdują się restauracje, bary, pensjonaty, w tym znany od lat międzywojennych bar "Beczka". Tuż nad przełęczą, na stokach szczytu Kubalonka, narciarskie trasy biegowe ze strzelnicą do biathlonu i niewielki wyciąg narciarski dla początkujących. W siodle przełęczy węzeł szlaków turystycznych, przebiega tu m.in. Główny Szlak Beskidzki.


Kubalonka to bardzo atrakcyjne miejsce.Na co dzień można go podziwiać z zewnątrz i zajrzeć do środka przez kratę. przeciągnięty i połączony częściowo z ogrodzeniem pulpitowy dach Od roku 1983 kościółek pełni funkcję świątyni parafialnej na Kubalonce Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego. zabytkowy drewniany kościółek pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża Kościółek na Kubalonce widziany od strony drogi Niedaleko kościółka znajduje się Wojewódzkie Centrum Pediatrii
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2012-11-25 18:32:45

Ładnie Danusiu.Architektura drewniana  zawsze warta zobaczenia!

pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11066 kilometrów
2012-11-19 17:25:19

Witaj wlaśnie wróciłem  Kubalonki ale zdjęć nie robiłem. Zawsze jak jestem na Kubalonce idę poogladać kościółek i jeszcze mi się to nie znudziło🙂Pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-11-16 15:03:51

Witajcie! Zdjęcia nie oddają piękna opisanego przeze mnie kościółka. Znajduje się on przy drodze z Wisły do Istebnej i Koniakowa. Warto tam wstapić, zachęcam serdecznie. Pozdrawiam cieplutko :-)

 

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-11-15 22:16:13

Danusiu! Kosciółek jest śliczny, a zdjęcie mam  takie samo jak Twoje🙂))

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2012-11-15 18:34:29

Bardzo ładny i wyjątkowy kościółek.Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021