Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
schronisko na Stecówce, Danuta

Schronisko na Stecówce- malowany pejzaż

2012-07-26
2012-11-13 15:49:48
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Pośród beskidzkich szlaków i krajobrazów jest niewielki zakątek - Stecówka. Każdego kto tam przybędzie, obdarza on  słońcem i malowanym pejzażem.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kubalonka > Istebna- Stecówka > Zadni Groń > Kubalonka- Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego > Stecówka- kościółek pw. Matki Boskiej Fatimskiej > Stecówka schronisko

Spędzając wolny czas w Ustroniu, nie sposób było nie odwiedzić Stecówki. Miejsce to dość często opisywane jest w relacjach PSz, więc i ja dodam swoje trzy grosze.
Zwykle Stecówka była miejscem pośrednim na moim szlaku na Baranią Górę- tym razem stanowiła nasz jedyny cel.
Z przełęczy Kubalonka szlak wiedzie dość szeroką , asfaltową, niezbyt uczęszczaną drogą, urokliwym szlakiem czerwonym z miejscami widokowymi po drodze, gdzie można przystanąć, by podziwiać Dolinę Czarnej Wisełki...
Jednak jeden z najładniejszych widoków w Beskidach jest koło Schroniska na Stecówce. Tam można naprawdę nacieszyć oczy! Sprzed schroniska rozciąga się na południe ponad doliną Olzy panorama gór z najbardziej atrakcyjnym, bo nie zabudowanym jeszcze, Złotym Groniem w Istebnej oraz na Ochodzitą w Koniakowie. Widać stąd również grzbiety Beskidu Żywieckiego.


Samo schronisko wspominam z sentymentem. Wielokrotnie tam bywałam. Nie jest to już jednak to samo sympatyczne prywatne schronisko. Zawsze szeroko otwarte, gościnne z miłą obsługą…
W krótkim okresie czasu byłam tam dwukrotnie, ale za każdym razem budynek był zamknięty na cztery spusty, a na moją nieśmiałą prośbę o pamiątkowy stempel lub kubek herbaty- usłyszałam że zamknięte, bo … zamknięte. Poczułam się jak intruz.

węzeł szlaków na Stecówce
niestety zamknięte...
Stecówka- ścieżką wśród łąk idziemy do kościółka


Naprzeciwko schroniska jest wiata i są ławy. Zwykle jest cicho i spokojnie - można tu odpocząć i posilić się. Na jednej z ław wylegiwał się spory kocur. Oddawał się błogiemu lenistwu nie płoszony przez nikogo.
Na Stecówce warto zajrzeć do malutkiego, drewnianego kościółka pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Obok stoi drewniana dzwonnica i tablica informująca, że kościółek znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Wokół cisza i ustronność, co dodaje uroku temu miejscu.

schronisko wspominam z sentymentem
schronisko wspominam z sentymentem


Otwarte przestrzenie, czyste powietrze, a nade wszystko bezcenne widoki- niedługa, ale jakże miła wycieczka.

niedaleko schroniska jest drewniany kościółek
niedaleko schroniska jest drewniany kościółek
wokół pusto, malowniczo warto zajrzeć do malutkiego, drewnianego kościółka pw. Matki Boskiej Fatimskiej wejście do Kościółka Do pięknego wystroju kościoła przyczynili się również artyści ludowi wnętrze kościółka na Stecówce drewniana dzwonnica ... 24 maja 1997r. poświęcono przy kościele dzwon drewniany kościółek pw. Matki Bożej Fatimskiej Naprzeciwko schroniska jest wiata i są ławy Na jednej z ław wylegiwał się spory kocur Ochodzita (z masztem przetwornika TV) i leżący na jej stokach Koniaków rozległe widoki nawet gdy na niebie są chmury
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-11-14 19:34:54

A Danusia  powędrowała. Fajne foty, piękne widoki gór.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
2012-11-13 22:56:24

Ładnie  jest na stecówce byłem ostatnio i chętnie się wybiorę raz jeszcze przy okazji wejscia na  Baranią.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020