schronisko na Stecówce, Danuta

Schronisko na Stecówce- malowany pejzaż

2012-07-26
2012-11-13 15:49:48
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Pośród beskidzkich szlaków i krajobrazów jest niewielki zakątek - Stecówka. Każdego kto tam przybędzie, obdarza on  słońcem i malowanym pejzażem.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kubalonka > Istebna- Stecówka > Zadni Groń > Kubalonka- Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego > Stecówka- kościółek pw. Matki Boskiej Fatimskiej > Stecówka schronisko

Spędzając wolny czas w Ustroniu, nie sposób było nie odwiedzić Stecówki. Miejsce to dość często opisywane jest w relacjach PSz, więc i ja dodam swoje trzy grosze.
Zwykle Stecówka była miejscem pośrednim na moim szlaku na Baranią Górę- tym razem stanowiła nasz jedyny cel.
Z przełęczy Kubalonka szlak wiedzie dość szeroką , asfaltową, niezbyt uczęszczaną drogą, urokliwym szlakiem czerwonym z miejscami widokowymi po drodze, gdzie można przystanąć, by podziwiać Dolinę Czarnej Wisełki...
Jednak jeden z najładniejszych widoków w Beskidach jest koło Schroniska na Stecówce. Tam można naprawdę nacieszyć oczy! Sprzed schroniska rozciąga się na południe ponad doliną Olzy panorama gór z najbardziej atrakcyjnym, bo nie zabudowanym jeszcze, Złotym Groniem w Istebnej oraz na Ochodzitą w Koniakowie. Widać stąd również grzbiety Beskidu Żywieckiego.


Samo schronisko wspominam z sentymentem. Wielokrotnie tam bywałam. Nie jest to już jednak to samo sympatyczne prywatne schronisko. Zawsze szeroko otwarte, gościnne z miłą obsługą…
W krótkim okresie czasu byłam tam dwukrotnie, ale za każdym razem budynek był zamknięty na cztery spusty, a na moją nieśmiałą prośbę o pamiątkowy stempel lub kubek herbaty- usłyszałam że zamknięte, bo … zamknięte. Poczułam się jak intruz.


Naprzeciwko schroniska jest wiata i są ławy. Zwykle jest cicho i spokojnie - można tu odpocząć i posilić się. Na jednej z ław wylegiwał się spory kocur. Oddawał się błogiemu lenistwu nie płoszony przez nikogo.
Na Stecówce warto zajrzeć do malutkiego, drewnianego kościółka pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Obok stoi drewniana dzwonnica i tablica informująca, że kościółek znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Wokół cisza i ustronność, co dodaje uroku temu miejscu.

schronisko wspominam z sentymentem


Otwarte przestrzenie, czyste powietrze, a nade wszystko bezcenne widoki- niedługa, ale jakże miła wycieczka.

niedaleko schroniska jest drewniany kościółek
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
2012-11-14 19:34:54

A Danusia  powędrowała. Fajne foty, piękne widoki gór.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
2012-11-13 22:56:24

Ładnie  jest na stecówce byłem ostatnio i chętnie się wybiorę raz jeszcze przy okazji wejscia na  Baranią.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020