, Danuta

Po prostu Maciejowa...

2012-09-15
2012-11-09 10:49:02
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów


Widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę. To moje ulubione góry. Mają niepowtarzalny klimat.

Widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę. To moje ulubione góry. Mają niepowtarzalny klimat.Gorce to także góry bardzo przyjazne - pasmowy układ wzniesień powoduje, że raz zdobywszy pewną wysokość utrzymujemy ją przez długi czas tylko z rzadka pokonując niewielkie przewyższenia. Na dodatek oferują ten niesamowity rozległy krajobraz gór sielskich, łagodnych i przyjemnych.
Bardzo atrakcyjny, chociaż wymagający, jest szlak czerwony, będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Prowadzi on z centrum Rabki na Turbacz, po drodze mijając takie punkty jak Maciejowa, Stare Wierchy czy też Obidowiec. Wędrując tym szlakiem na najwyższy z gorczańskich szczytów można podziwiać piękne widoki, a także – co rzadko się zdarza – zobaczyć aż trzy schroniska górskie działające w Gorcach. Pierwsze z nich, to maleńka bacówka na Maciejowej.


Znajduje się ona dość blisko centrum Rabki-Zdroju, a droga do niej nie jest szczególnie męcząca. Sprawia to, że wielu kuracjuszy i wczasowiczów przychodzi na Maciejową w ramach dłuższego spaceru.


W tym roku na Maciejowej byłam dwa razy. Szlak wiedzie polną drogą między polami, ukazując cudne, panoramiczne widoki. Po prawej stronie, przy dobrej widoczności, widziałam nawet szczyty Tatr, po lewej zaś, „towarzyszył” mi, niemal przez całą trasę, masyw Lubonia Wielkiego w Beskidzie Wyspowym, a przed nim gorczańskie szczyty (m.in. Bania i Grzebień). Przez dłuższy czas widoczny był też charakterystyczny potężny szczyt Babiej Góry.
Szlak ciągnie się lekko pod górę, niekiedy nawet szłam po płaskim terenie.
W pewnym momencie zauważyłam dwie młode kozy które dzielnie wędrowały za mną. Od czasu do czasu głośnym meczeniem sygnalizowały swoją obecność, ale gdy się zatrzymywałam, one też przystawały.
Niewielki był odcinek, gdy droga stała się bardziej stroma i przed tym fragmentem szlaku- „moje” kozy zrejterowały i odeszły na pobliską łąką. Pewnie uznały, że to koniec wspólnej wędrówki :-)


Po stosunkowo krótkiej "wspinaczce" dotarłam do górnej stacji wyciągu narciarskiego z Rabki-Słone na Maciejową. Chwila odpoczynku na drewnianych ławach i po krótkiej chwili marszu dotarłam na Polanę Przysłop, gdzie znajduje się malownicze schronisko – Bacówka PTTK na Maciejowej. Jest to małe, „klimatyczne” schronisko górskie. Kiedyś – dawno temu, aby wejść do wnętrza bacówki- obowiązkowo trzeba było zdjąć buty i zostawić je na skrzyni przed wejściem do Sali. Podobno nakaz ściągania butów w bacówce był odgórnie wydany przez Zarząd Główny PTTK a nie kierownika bacówki. Teraz już nie jest to wymagane. Hm… dla mnie stanowiło to element klimatu bacówek.
Herbata z cytryną w kamionkowym kubku + widok na okolice i… aż żal że już pora wracać. Po chwili odpoczynku ruszyłam w drogę powrotną.


W drodze z Maciejowej podziwiałam panoramę delektując się nią jakby na zapas. Po prawej stronie miałam cały czas potężny masyw Lubonia Wielkiego. To kolejny cel mojej wędrówki i temat na następną relację.

majestatyczna Babia Góra w tle
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-11-12 11:55:31

Tak, Mokunko, trochę mnie w tym sanatorium "ponaprawiali".Jak  miło - po tak długiej nieobecności znów Was tutaj widzieć. Pozdrawiam Wszystkich serdecznie i bardzo cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70913 kilometrów
2012-11-12 10:21:52

Bardzo, ale to bardzo fajna wędrówka - super. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
2012-11-10 22:41:15

Wędrowniczka -Danusia! Widać, ze poprawili Twoją kondycję w sanatorium w Rabce. I tak trzymać:)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-11-09 20:05:45

Dziękuję za miłe komentarze. W Rabce byłam we wrześniu- w sanatorium. Nie było za wiele okazji do łazikowania po górach, ale i tak udało mi się trochę powędrować. Gabrysiu! Turbacz osiągnęłam już parokrotnie, ale to było dawno, miałam wtedy lepszą kondycję. Teraz pozostaje mi delektować się zdjęciami. Dzięki za załączone fotki i pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-11-09 18:35:46

Super, bardzo nam się podoba , łąki pola , wioski a w oddali góry :) pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2012-11-09 18:19:21

Tak Danusiu, piekne góry, zwiedziłam Turbacz w październiku 2011 i widoki byly śliczne...ciekawa relacja i fotki i widzę ze zabawilaś w Rabce dlużej, bo i ciekawych relacji  więcej...pozdrawiam turystycznie:)))

Ostatnio edytowany: 2012-11-09 18:22

zdjęcie 1- Turbacz

zdjęcie 2- widoczek na Tatry w chmurach ze schroniska

zdjęcie 3- moja podobizna na szczycie

Ostatnio edytowany: 2012-11-09 18:25

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020