ZespółKlasztorno- Pałacowy, Danuta

Barwy jesieni w Rudach Raciborskich

2012-11-04
2012-11-05 20:27:20
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Listopadowa niedziela w Cysterskim Zespole Klasztorno- Pałacowym w Rudach Raciborskich, czyli cała paleta barw jesieni.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tychy > Kobiór > Orzesze > Czerwionka Leszczyny > Pilchowice > Rudy

Niedziela zapowiadała się pogodna i ciepła, prognozy nie przewidywały opadów deszczu, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby wyruszyć na wycieczkę. Decyzja o wyjeździe właśnie do Rud Raciborskich była spontaniczna.
Rudy to przecież jedna z najpiękniejszych miejscowości na terenie województwa śląskiego. Malowniczo położona wieś jest w centrum Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, kiedyś będący również siedzibą książęcą, jest jednym z najcenniejszych architektonicznych zabytków Górnego Śląska.
Największymi skrótami jakie tylko były możliwe- zupełnie nie tak jak sugerował nam GPS, dojechaliśmy na miejsce przed godziną 12,00.
Zdążyliśmy na nabożeństwo, a po nim obejrzeliśmy piękne wnętrze kościoła.
Pokrzepieni duchowo, podążyliśmy ścieżkami przypałacowego parku. Oglądaliśmy drzewa- pomniki przyrody, malownicze stawy. Spacerowaliśmy urokliwymi alejami. W gęstwinie drzew podglądaliśmy wiewiórki gromadzące zapasy na zimę. Wokół nadzwyczaj cicho i spokojnie, nie było zwykle spotykanych tu tłumów spacerowiczów. Na terenie parku rozstawione są tablice informacyjne o występowaniu ciekawych okazów roślin , jak również o ważnych wydarzeniach historycznych, jakie miały miejsce na tym terenie.
Zarówno park jak i Bazylika posiadają niezwykły klimat sprzyjający znakomitemu samopoczuciu , wypoczynkowi i refleksji.
Przeszło 700-letni obiekt stanowi cenne dziedzictwo kulturowe. Zniszczony w wyniku działań wojennych w ostatnich dniach II Wojny Światowej, doczekał się możliwości przywrócenia dawnej świetności. Obecnie dawne zabudowania klasztorno-pałacowe, dzięki działaniom diecezji gliwickiej i unijnym funduszom zaczynają w pełni odzyskiwać swój pierwotny blask.
Powstały nowe miejsca parkingowe, punkty informacji turystycznej, info-kioski oraz ścieżki dydaktyczne. Niedaleko parkingu znajduje się też teren rekreacyjny i plac zabaw.Niestety nie udało nam się zobaczyć wnętrza Starego Opactwa. Za zamkniętą bramą umieszczona była informacja, że 4 listopada – Zamknięte. Szkoda. W Punkcie Informacyjny przy parkingu, skorzystaliśmy z e-informacji z mapą i doskonałą prezentacją oglądanych obiektów, a za pomocą info-kiosku przesłaliśmy e-mailem dla bliskich pozdrowienia wraz z załączonym zdjęciem wykonanym na tle … parkingu przed Kościołem. Niestety źle ustawiona kamera nie obejmowała swoim zasięgiem budynków Opactwa.
Pobyt w Rudach Raciborskich był nie tylko wyciszeniem. Jest to miejsce bogate w historię, nadzwyczaj urokliwe. Zespół Klasztorno-Pałacowy pięknieje z roku na rok. Miejsce magiczne, zachwyca i potrafi oczarować. Ja wróciłam do domu z „naładowanymi akumulatorami” dobrych przeżyć. Polecam.Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-11-07 15:53:25

Witajcie Toju i Mokunko! Dziekuję za zainteresowanie moją wycieczką. Dopiero teraz zorientowałam się, że nie umieściłam relacji. Natychmiast wprowadzam zmianę i zapraszam do lektury. Pozdrawiam turystycznie :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
2012-11-06 13:35:20

[cytuj autor=' toja1358'] Witaj Danusiu! Pałac i park w Rudach bardzo mi się podoba, a jesień dodaje mu takiego nostalgicznego piękna. Widzę, że nawet stokrotkę jeszcze wypatrzyłaś:) Pozdrawiam [/cytuj]

 

Tak jak pisze Tojka, Rudy piekne o każdej porze roku Danusiu ! Fajnie, ze znowu jestes z nami na PSz:)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-11-06 08:04:32

Witaj Danusiu! Pałac i park w Rudach bardzo mi się podoba, a jesień dodaje mu takiego nostalgicznego piękna. Widzę, że nawet stokrotkę jeszcze wypatrzyłaś:)

Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020