Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Zdrach

Projekt Riese w Górach Sowich

2012-10-27
2012-10-27 12:06:24
Avatar użytkownika
Zdrach Uzależniony od podróży 1393 kilometrów

Wyprawa w ciemne, zimne i zagadkowe odmęty Podziemnych Kompleksów Gór Sowich - Obiekty projektu riese

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
> Walim > Głuszyca

Do kompleksu dojeżdżamy górską, wąską, krętą, drogą od strony Walimia. Zwiedzanie zaczynamy od penetracji sztolni podziemnego miasta. Po założeniu na głowę kasków, wchodzimy do wnętrza góry. Idziemy betonowym korytarzem, mijamy wartownie, daje się odczuć nastrój miejsca. Wchodzimy do betonowej sali gdzie zgromadzone zostały pozostałości znalezione w sztolniach. Znajduje się tu głównie zardzewiałe uzbrojenie. Idziemy dalej, z betonowego korytarza wchodzimy do wykutych w skale sztolni. Wrażenie jest piorunujące. Pomyśleć ile wysiłku kosztowało ich wykucie przez robotników przymusowych. Mijamy wystawę sprzętu górniczego wykorzystywanego przy budowie podziemi.
Taczka, świder - toporne narzędzia do ciężkiej racy. Kolejna sztolnia jest zalana, jednak nasza wycieczka nie obejmuje płynięcia łodzią. Idąc korytarzami trafiamy do wielkiej hali. Widok jest niesamowity, wielka wymiarowa hala jakby przygotowana pod produkcję. Na suficie jest jeszcze pozostałość szalowania. Podążamy dalej wykutymi w skale tunelami, mijamy jedno z wysadzonych wejść. Labirynt ciągnie się w nieskończoność. Nasuwa się pytanie, nierozwiązana tajemnica rozpalająca wyobraźnie. Do czego miały służyć podziemia? Czy miały służyć prowadzeniu badań nad wyprodukowaniem bomby jądrowej? A może to tu miały być prowadzone badania nad inną cudowną bronią.
Jak wielki jest kompleks? Ile zostało do odkrycia? Czy miała być to kwatera Hitlera? Co jeszcze kryje się w nie odkrytych podziemiach? A może są tu ukryte wojenne łupy? Dobrze, że nie znamy odpowiedzi. Dzięki temu rejon ten staje się jeszcze bardziej Tajemniczy. Rozpala wyobraźnię. Jest jak muza inspirująca odkrywczą i romantyczną naturę człowieka. Zmierzając w labiryncie skalnych tuneli natrafiamy na kolejną wielką, wykutą w litej skale halę. W końcu trafiamy do niższych, wybetonowanych, ale równie obszernych hal. Zgromadzono w nich pozostałości po scenografii z filmu „Pora Mroku”. Idąc dalej trafiamy na wagoniki kolejki wywożącej urobek skalny. Wagoniki używane były podczas budowy kompleksu. W dalszej części ekspozycji oglądamy inne akcesoria wykorzystywane podczas budowy kompleksu. W kolejnym chodniku kompleksu wchodzimy na metalowy most rozpostarty nad poniższą sztolnią. Udając się nim kierujemy się do wyjścia mijając jeszcze kilka ekspozycji.
Wyjście z podziemi to nie koniec, ponieważ pozostaje jeszcze równie zagadkowa część naziemna osadzona na zboczu góry. Idziemy, więc w górę. Pierwsze miejsce, na które trafiamy to tak zwana siłownia. Jest to kompleks betonowych zbiorników nieznanego przeznaczenia. Można je dowoli zwiedzać, jednak trzeba uważać, gdyż jest tu wiele niezabezpieczonych studni i innych dziur oraz zewsząd wystają druty zbrojeniowe. Idąc wyżej po stoku docieramy do obiektu zwanego „Kasynem”. Na około betonowe schrony, umocnione zbocze góry, inne elementy infrastruktury niewiadomego pochodzenia. Pod drogą znajduje się wybetonowany tunel warty zobaczenia. Wchodząc do zagadkowego „kasyna”, przed oczami ukazuje nam się opuszczony obiekt z widocznymi kanałami kablowymi umieszczonymi w posadzkach obszernych, zimnych, betonowych pomieszczeń.
Wizyta w tym miejscu jest szalenie inspirująca, pozwala przeżyć tajemniczy czas zagadkowych budowli II wojny światowej. Mnóstwo domysłów i niedopowiedzianych faktów jeszcze bardziej potęguje tą atmosferę. Podziemne kompleksy Gór Sowich to miejsce, do którego można nieustannie powracać.

więcej na http://www.rodzinna-turystyka.pl/Militaria/Riese/Militaria_riese.html

Avatar użytkownika
Zdrach Uzależniony od podróży 1393 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Zdrach Uzależniony od podróży 1393 kilometrów
2012-10-28 11:35:31

Jestem przekonany, że wiele mogli byśmy sobie polecić wzajemnie :).
PS
Pozdrawiam wszystkich ludzi z pasją do podróży.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2012-10-28 11:22:28

Witaj Zdrach

 Bardzo ciekawa Twoja strona. Z tym Włodarzem popełniłem gafę . To Ty mógłbyś mi wiele polecić.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Zdrach Uzależniony od podróży 1393 kilometrów
2012-10-28 08:26:41

Cały ten rejon jest niezwykle ciekawy i zagadkowy. Więcej fotek znajdziecie na mojej stronie

http://www.rodzinna-turystyka.pl/Militaria/Riese/Militaria_riese.html

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2012-10-27 21:48:03

Ciekawie to opisałeś. Masz rację że dużo pytań się nasuwa. Ja byłem tylko we WłodarzuJeśli tam nie byłeś to polecam..

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-10-27 21:47:07

Bardzo lubię poddziemia wszelkie: dawne kompleksy militarne, kopalnie, jaskinie.:)

Fajna,ciekawa wyprawa.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-10-27 20:18:48

Fajny opis ciekawe strony tylko zdjęc przydałoby sie wiecej pozdrawiamy

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020