Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Staw Amerykan i kaczki, Tadeusz Walkowicz

Jesień w Złotym Potoku - trasa 673a

2012-10-21
2012-10-22 18:29:16
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Olsztyn koło Częstochowy > Złoty Potok

Niedzielny rodzinny wypad do Olsztyna. Pogoda dopisała. Bardzo dużo turystów i mieszkańców z okolic Olsztyna.Według Jana z Czarnkowa i Jana Długosza, fundatorem zamku był król Kazimierz Wielki. Wcześniej wznosił się tu drewniany gród obronny (XI-XII w.). Pierwsza wzmianka o murowanym zamku pochodzi z 1341 roku. Był on m.in. sie¬dzibą starostów, okręgu sądowego i więzieniem królewskim. W XVI w. obiekt ten składał się z zamku górnego (500 m2), zamku dolnego (2000 m2), dwóch przedzamczy oraz dwóch trzykondygnacyjnych wież. W1587 r. oblegały go wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Olsztyn broniony przez załogę Kacpra Karlińskiego oparł się wtedy Austriakom, lecz został poważnie uszkodzony. Jego zły stan potwierdziła lustra¬cja z 1594 roku. W1656 r. zamek zdobyły i zniszczyły oddziały szwedzkie. Od tego czasu nie podniósł się już z upadku. Najstarszą częścią warowni jest okrągła wieża o wysokości ok. 26 metrów. U jej podnóża istnieje taras widokowy. Drugi taras widokowy znajdziemy na szczycie prostokątnej wieży Starościańskiej. W Olsztynie kręcono zdjęcia do fil¬mów: „Rękopis znaleziony w Saragossie" - W. Hasa, „Hrabina Cosel" - J. Antczaka, „Polonia Restituta" - B. Poręby i „Demony wojny" - "W. Pasikowskicgo.

Staw Amerykan i kaczki
Staw Amerykan i kaczki

Niestety Damy stwierdziły że kawa i lody to za mało. Jedziemy do Złotego Potoku na pstrąga.

Złoty Potok. Staw Amerykan. Staw znajduje się w pięknej dolinie na rzece Wiercicy i pierwotnie nosił nazwę, którą nadał mu Zygmunt Krasiński w 1857 roku - Staw Gorzkich Łez. Tu poeta opłakiwał śmierć swojej 4-letniej córeczki Elżbietki. Następnie staw wszedł w skład większego założenia dóbr złotopotockich stanowiącego Pstrągarnię Raczyńskich z 1881 roku i został przedzielony groblą. Jednocześnie Raczyńscy uznali, że minął okres żałoby po śmierci Elżbietki i zmienili nazwę stawu na Amerykan, na cześć senatora amerykańskiego, który przywiózł zalęgową partię ikry pstrąga tęczowego z Ameryki do Złotego Potoku. Staw otoczony jest częściowo rezerwatem "Parkowe". Przylega do niego pole biwakowe, boiska do piłki plażowej i złotopotockie błonia, na których odbywają się imprezy plenerowe - Jurajskie Lato Filmowe i Święto Pstrąga. Staw jest zarybiony przez Okręgowy Związek Wędkarski i udostępniony dla wędkarzy. Odbywają się na nim także Zawody Wędkarskie oraz konkursy w Płukaniu Złota. Staw służy miejscowej ludności i turystom jako dzikie kąpielisko. Znajduje się tu jedno z ładniejszych miejsc widokowych Złotej Krainy Pstrąga. Znad stawu rozciąga się piękny widok na dolinę Wiercicy.

Staw Amerykan
Złota Polska Jesień
Sprawca wyjazdu - Nina


Tutaj po degustacji pstrąga w nadzieniu warzywnym, Damy stwierdziły że pięknie zakończyły lato na Jurze. Wracamy do Częstochowy.

Złota Polska Jesień Staw Amerykan - plaża Złota Polska Jesień Złota Polska Jesień Staw Amerykan - pstrągi w warzywach Złota Polska Jesień Staw Amerykan - ważka Staw Amerykan - ważka Staw Amerykan Staw Amerykan Staw Amerykan Staw Amerykan Staw Amerykan i kaczki - nadciągamy Staw Amerykan i kaczki - wódz Staw Amerykan i kaczki
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-10-24 19:00:43

Złoty Potok w jesienie prezentuje się ślicznie!

pozdrawiam;)

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11066 kilometrów
2012-10-22 23:31:53

Zgadzam się Aniu:)Kolorowa wycieczka.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2012-10-22 18:47:48

Kolejna piekna polska złota jesień :) Jura jesienią zachwyca :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020