, mokunka

Wyprawa do Domu Kata

2012-10-16
2012-10-16 12:45:23
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów

Dom Kata, poza murami miejskimi.Tajemnicze miejsce, które obecnie można zwiedzać.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
PaczkówPaczków-to kolejne miasteczko, na trasie naszych wakacyjnych wędrówek. Trafiliśmy tam z Otmuchowa (jak opisywałam) w strugach deszczu uciekając przed burza. W lipcu pogoda bywała tak dynamiczna, ze już na drugi dzień rano nawet śladu po ulewie nie było. Pogoda ustabilizowała się, akurat taka turystyczna była…

Dom Kata i info o Szlaku Czarownic


Ponieważ w Paczkowie byliśmy przed kilku laty, nieco znaliśmy miasteczko i obiekty, które warto odwiedzić. Postanowiliśmy powędrować do Domu Kata, którego przy poprzednim pobycie nie udało się nam obejrzeć , ze względu na trwający tam remont.
Wędrowaliśmy plantami, wzdłuż dawnych murów obronnych, które zachowały się do dziś prawie w całości.(Tu widzę analogię z Szydłowem , w świętokrzyskim, który też prawie cały za dawnymi murami obronnymi) .Mury są potężne, wysokie, z wieloma wieżami na rogatkach oraz tymi mniejszymi , które kiedyś pełniły funkcje obserwacyjne i obronne. Nawet teraz prezentują się solidnie, kiedyś były dobrym zabezpieczeniem miasta , które było we władaniu Niemiec, Czech, Polski.
Na niektórych fragmentach murów trwają prace renowacyjne.


Powoli planty robią się coraz mniej zadbane i ….wychodzimy poza dawne mury obronne Paczkowa .Już widać w odali Dom Kata, który wedle dawnych przepisów musiał znajdować się poza obrębem miasta. Tuż obok Domu Kata jest spora tablica informacyjna mówiąca o Rowerowym Szlaku Czarownic. Cóż , może by pasowała zmiana znanego powiedzenia w nico innej formie; np jak kat z czarownicą! :)


Dom piętrowy zbudowany w/g niegdysiejszej tradycji murarskiej z tzw „pruskiego muru” czyli nie tylko stropów drewnianych lecz solidnych legarów z drewna poprowadzonych w murach pod określonym kątem.
W Domu Kata, po ostatnim generalnym remoncie mieści się…Informacja Turystyczna. Jest też niewielkie Muzeum . Muzeum owo posiada oczywiście (!) eksponaty związane z zawodem kata. Przedziwne narzędzia tortur, których przeznaczenia, aż strach się nawet domyślać. Maleńkie okienka i niski sufit nadają tym pomieszczeniom szczególny charakter!


Jest tez sporo pamiątek i dokumentów mieszkańców ziemi paczkowskiej.
Wstęp gratisowy! Dawno nie byłam w żadnym Muzeum , gdzie wejście było bezpłatne.


W Informacji Turystycznej , panie bardzo chętnie informują nie tylko o Paczkowie lecz też o bliższej i nieco dalszej okolicy. Dostajemy ciekawie wydane foldery…. m. in z okolic Otmuchowa i Nysy. Śmiejemy się, że tam już byliśmy , lecz chętnie sprawdzimy czy wszystko godne uwagi już widzieliśmy.


Żegnamy Dom Kata, tyle jeszcze ciekawostek do odwiedzenia.
Niebawem opiszę inne zabytki Paczkowa, Jezioro Paczkowskie oraz bardzo ciekawe Muzeum Gazownictwa .

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów

Komentarze

Konto usunięte
2012-10-18 21:17:00
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów
2012-10-16 13:04:48

Tak Aniu, racja  Paczków sliczny zwany Polskim Carcasone:), taka analogia w architekturze do tego włoskiego miasteczka. Opiszę o tym w nastepnej wycieczce.Teraz zależało mi aby o Domu Kata wspomnieć. Wtedy (chyba 3 lata temu) gdy bylismy trwal tam remont...

pozdrawiam:)

 

Ostatnio edytowany: 2012-10-16 13:53

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1122729 kilometrów
2012-10-16 12:59:30

Super Paczków! Jeździłaś naszymi śladami :) Kilka lat temu zwiedzaliśmy te rejony, Paczków nam sie bardzo spodobał, choć Rynek był troche zaniedbany

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020