Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Bardo Śląskie – ciekawe, historyczne miasteczko

2012-10-13
2012-10-13 18:56:12
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Krążąc po Przedgórzu Sudeckim, Ziemi Kłodzkiej czy okolicy Gór Złotych odwiedziliśmy Bardo Śląskie. Warto było 🙂

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bardo SląskieBardo Śląskie , dopiero od 1945 roku jest w granicach RP ; jednak jego historia (w każdym razie ta zapisana w kronikach ) sięga 1000 lat.
Miasteczko (przez wieki swej historii) było we władaniu wielu lokalnych książąt z Księstwa Ziębickiego, Księstwa Legnicko-Brzeskiego , przez pewien czas w wieku XIV było Bardo Śląskie miastem granicznym na Śląsku.


Pięknie położone nad Nysa Kłodzką i częściowo na Górze Bardzkiej wygląda malowniczo. Przez środek miasteczka prowadzi niezwykle wąska główna ulicą, która do lat 90-siątych XX ( dobrze, że powstała wtedy obwodnica, bo kamieniczki bardzo ucierpiały i wiele z nich czeka na solidny remont) była także drogą tranzytową i cały ruch samochodowy, w kierunku na Kamieniec Ząbkowicki prowadzony był przez zabytkowy kamienny most . Most przepiękny architektonicznie, z XV wieku.

Most w Bardzie


Jednak w Bardzie Śląskiem wartym odwiedzenia miejscem jest klasztor i bazylika, ze sporą i ciekawą ruchomą szopką .W skład tego kanonicznego kompleksu wchodzi również zabytkowy Dom Pielgrzyma.
Jeśli już mowa o zabytkach sakralnych na Górze Bardzkiej , słabo zaludnionej części miasta jest szlak turystyczny tzw Szlak Kapliczek Różańcowych. Tam jednak nie dotarliśmy, ze wzglądu na bardzo upalny dzień oraz to , ze w Bardzie byliśmy przejazdem .W Bardzie tuż naprzeciw bazyliki jest bardzo ciekawy spory, narożny dom, który jest hotelem i knajpką stylizowaną na dawny niemiecki gasthaus (gospodę). Rozmawialiśmy z właścicielką -pasjonatką, która opowiadała o remoncie, adaptacji budynku oraz historii sprzętów, które stanowią wyposażenie.

gasthaus
gasthaus

Trzeba przyznać, że super im się udało nawiązać do dawnych tradycji kuchni i gościnności tych ziem. Był tam (w gasthausie) jeszcze jeden niewątpliwy plus, w ten upalny lipcowy dzień w murach starego gasthausu było …po prostu chłodnawo i zapewniam was , zgodnie z tym co powiedziała właścicielka – to taki naturalny chłód kamienia, nie z klimatyzacji.

wnętrza gasthausu(ta i 3 kolejne foty) bazylika i klasztor ta i 2 kolejne fot Dom Pielgrzyma ta i 3 kolejne foty historia Barda w obrazach wnętrza Domu Pielgrzyma ta i 2 kolejne foty Ruchoma Szopka Bardo Szopka Bardo Śląskie Ruchoma Szopka w Bardzie zaniedbane kamieniczki Szlak Nysy Kłodzkiej kamienice wyremontowane Most Kamienny Bardo
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-10-18 19:25:48

Dorka i Krzych, niestety nie byłam. Tak jak opisywałam byliśmy tylko przejazdem (czas gonił) i temperatura była 36 stopni ciepła.Na szlak kapliczek też nie wdrapaliśmy się .Obiecuję , ze jeśli kiedyś będę jeszcze w Bardzie, nie ominę tych miejsc:)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-10-18 19:14:03

Mokunko wszystko super ale Bardo znane jest z tkz. obrywu skalnego z którego pięknie widac panoramę miasta byłaś ?

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-10-14 09:42:46

Tojko, ty widze przemierzasz Polska wzdłuż i wszerz :)tak trzymac!Prawdziwa krajotroterka :)

Zajazd "Pod złotym lwem" to obecnie taki hotelik - a kilkanaćcie metrow dalej na prawo właśnie na rogu jest ów wspomniany gasthaus , nazwany Restauracją "Pod Złotym lwem"(na fotce nr 9 w zblizeniu elewacja). Właśnie tam robiłam fotki wnętrz i tam w chłodzie dawnych murów , odetchnęliśmy na chwilkę od lipcowych upałów..... gawędząc z właścicielką.

Czytając jak Ciebie ugoszczono i pamiętano o urodzinach, wnioskuję , ze ludziska w Bardzie są, życzliwi innym ; a miasteczko przyjazne turystom.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-10-13 22:56:16

Byliśmy  w Bardzie  w 2001r. Mieszkaliśmy w widocznym na Twoich zdjęciach Zajeździe Pod Złotym Lwem. Bardzo sympatycznie było, na zapleczu  teren dla gości na starym grodzisku. Rano pijalismy tam kawusię robioną własnorecznie w zajazdowej kuchni. Bardzo miły personel zaskoczyl mnie pewnego ranka kwiatkiem, gdy zeszlismy na śniadanie do restauracji  - meldując nas zauważono widocznie datę moich urodzin:). Miło było. Na szlaku kapliczek różańcowych byliśmy, ale wtedy jeszcze nie miałam "hopla" na tle pstrykania fotek - załączam dwie byle jakie, ale dobre i to:)))

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-10-13 19:54:37

Dzięki Arek, ależ ty szybko zerknales. Dopiero skonczylam fotki podpisywać:)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2012-10-13 19:30:32

Jak zawsze świetna, zachęcająca relacja z wycieczki, doskonale obfocona.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020