Lipowiec, Anna Piernikarczyk

Babice - Wygiełzów i zamek Lipowiec

2012-10-21
2012-10-02 08:16:02
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Szybkie zwiedzanie gminy Babice przy okazji wycieczki do Zatorlandu.

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Babice > Wygiełzów

Jadąc do Zatora i Zatorlandu, wstąpiliśmy do gminy babice, jako, że w "Lato z Polską" promowaliśmy tą gminę, chciałam ją zobaczyć na własne oczy.Wygiełzów i Nadwiślański Park Etnograficzny

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Zajechaliśmy do Wygiełzowa, w którym znajduje się ciekawe Muzeum - skansen - Nadwiślański Park Etnograficzny. Skansen powstał w latach 70-tych XX wieku. Dziś prezentuje się tu 25 obiektów zabytkowych oraz małą architekturę w postaci kapliczek czy studni. Na terenie Skansenu (i Zamku) odbywają się liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, m.in. Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (Skansen, sierpień i wrzesień), Zlot Wiedźm i Czarownic (Zamek, wrzesień), Turniej Rycerski (Zamek, sierpień), Odpust "Pod Czerwoną Jarzembiną" (Skansen, wrzesień).

Zamek Lipowiec

Skanen w Wygiełzowie
Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Wygiełzów


Zamek Lipowiec znajdujący się na szczycie pobliskiego wzgórza wapiennego o wysokości ponad 350 m n.p.m. Należy do tzw. Grzbietu Tenczyńskiego i nazywa się Góra Zamkowa lub Lipowiec, tak samo, jak zachowane na nim ruiny zamku biskupów Krakowskich.

Jest to obronny zamek gotycki typu wyżynnego. Początki zamku Lipowiec sięgają XIII wieku, w wiekach XIV i XV warownia była kilkukrotnie rozbudowana i przebudowana. Właśnie w XV wieku po znacznej rozbudowie zamek osiągnął podobny wygląd do tego z czasów dzisiejszych, wieża była już połączona z korpusem zamku, otaczała go głęboka fosa i warownia stanowiła ważne ogniwo obronne, np. podczas wojen husyckich.

Wygiełzów
Wygiełzów


Dzisiaj okazałe ruiny zamku wraz z pobliskim skansenem stanowią Muzeum i udostępnione są dla turystów, na dziedziniec można wejść bezpłatnie.

Powrót z zamku Lipowiec Zamek Lipowiec
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2012-10-02 14:29:37

Dzięki Wam 🙂 No ja bym też jeszcze sie kiedyś wybrała na jakas tamtejszą imprezę

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2012-10-02 13:08:12

Podobniej jak Romek już pare lat tam nie byłam.Ze skansenu utkwiła mi w pamięcie  -lekcja garncarstwa. Mimo fartuszkow , ktore nam rozdano bylismy cali upaprani w glinie🙂 jest co wspominac!

pozdrawiam 🙂)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2012-10-02 11:15:00

Gratuluję udanego wypadu. Dawno nie odwiedzałem tych pięknych ruin zamku które położone są na Grzbiecie Tęczyńskim jak sąsiadujące ruiny w Rudnie. Może na wiosne rowerkiem - kto wie.

Avatar użytkownika
Paweł Gąsiorek Krajtroter 10652 kilometrów
2012-10-02 09:34:35

Wypad jak zawsze Super! Nie mogę tylko przeżałować tego,że byłaś z rodziną tak blisko i nie udało nam się spotkać !!!

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021